wtorek, 14 stycznia 2014

Żywienie psów ras małych

Psy rasy Chihuahua
Niedawno pisałam Wam o tym, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psów ras dużych i olbrzymich. Dzisiaj znowu wątek, dotyczący karmienia, jednak tym razem skupię się na żywieniu psów ras małych. Dowiecie się, na co zwracać szczególną uwagę, o czym pamiętać, by psiaki ras małych były zdrowe, szczęśliwe i pełne energii.

Definicja psa rasy małej i psa typu toy


Psy ras małych to takie czworonogi, których docelowa waga nie powinna przekroczyć 10 kg. Wśród takich ras wyróżnia się również psy typu toy, czyli rasy, których waga, po zakończonym procesie wzrostu, nie powinna być większa niż 4 kg.

Do psów ras małych należą m.in.: 
  • Jack Russel Terrier ( idealna waga: 1 kg na każdy cm wzrostu, wzrost idealny 25-30 cm, waga idealna 5-6 kg),
  • Cavalier King Charles Spaniel (idealna waga: od 5,4 do 8 kg),
  • Mops (idealna waga: od 6,3 do 8,1 kg),
  • Lwi piesek (waga ok. 6 kg),
  • Shih Tzu (idealna waga: od 4,5 do 7,5 kg).

Do psów typu toy należą m.in.:
  • Rosyjski Toy (waga do 3 kg),
  • Chihuahua (idealna waga: od 1,5 do 3 kg),
  • Maltańczyk (waga od 3 do 4 kg),
  • Bolończyk (waga od 2,5 do 4 kg).
↓ KARMA DLA SZCZENIĄT RAS MAŁYCH ↓
Małe psy mają wysoki metabolizm

Psiaki ras małych bardzo szybko trawią podawany im pokarm, przez co potrzebują stosunkowo więcej energii niż psy ras średnich i dużych. Metabolizm małych czworonogów jest wyższy niż metabolizm psów większych, nie tylko wtedy, gdy znajdują się one w ruchu, ale także w spoczynku. 

Psy ras małych nie potrzebują bardzo skoncentrowanej karmy


Mały pies ma stosunkowo duży przewód pokarmowy, dzięki czemu może zjeść naprawdę sporą ilość pokarmu, nie obciążając przy tym żołądka. To psy ras dużych potrzebują dużo większej koncentracji karmy, by unikać skrętu żołądka.

Czworonogi ras małych bardzo szybko rosną


Nasi mali przyjaciele osiągają dojrzałość już w wieku 8-10 miesięcy, kiedy to psiaki ras olbrzymich są jeszcze w tym czasie szczeniakami. Ze względu na wysoką aktywność i krótki okres rozwoju, psiaki ras małych potrzebują wysokiej dawki tłuszczu, białka (wysokiej jakości i łatwostrawnego, by nie narażać psa na zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego), witamin i składników mineralnych.

Małe rasy bywają bardzo wybredne


Bardzo często właściciele psów ras małych mają problemy, gdyż psiaki te są wybredne i mało co im smakuje. Na szczęście karmy, specjalnie dostosowane do potrzeb psów ras małych, cechuje wysoka energetyczność, która wpływa także pozytywnie na smak karmy, przyczyniając się do tego, że psiak chętniej ją je.

Bardzo istotna w przypadku psów ras małych jest także wielkość krokietów


Małe psy mają małe szczęki, przez co nie są w stanie gryźć zbyt dużych krokietów. Krokiety nie mogą być jednak też zbyt małe i zamiast gryzione, to połykane przez psa, gdyż pies nie ściera sobie wówczas płytki nazębnej, a co za tym idzie, ryzyko odkładania się kamienia nazębnego zdecydowanie wzrasta.

Nastała moda na psiaki ras małych. Ludzie chcą mieć często słodką małą zabaweczkę, która wszędzie się zmieści, nie wymaga dużo miejsca ani zbyt wiele ruchu. To wygodne, a jeszcze dodatkowo można się przecież pochwalić ślicznym ubrankiem dla naszego słodkiego Maltańczyka, nową obróżką z diamencikami dla boskiego Chihuahua, czy designerską torbą, w której możemy nosić naszego Yorkshire Terrierka. Pamiętajmy jednak, że pies to nie zabawka i nie możemy oddać go, gdy nagle nam się znudzi albo, gdy zmieni się moda i na czasie będą psy ras dużych. Pies to decyzja na długie lata. To nie sukienka, czy bluzka, którą wyrzucamy albo oddajemy, kiedy pojawia się coś nowego. Pamiętajcie o tym, zanim zdecydujecie się na przygarnięcie czworonoga.

↓ KARMA DLA PSÓW RAS MAŁYCH ↓

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger