niedziela, 5 stycznia 2014

Rodzaje sierści u psów

Rodzaje sierści u psów
Psy różnią się między sobą pod wieloma względami. Są psy małe i psy olbrzymie. Mają różne umaszczenia, różne kolory oczu,  a także różne rodzaje sierści, na której to właśnie skupię się w dzisiejszym wpisie.

Psia sierść


Tak jak u ludzi, włosy u psów wyrastają z mieszków włosowych, które znajdują się w, leżącej pod naskórkiem, skórze właściwej. Jest jednak różnica pomiędzy człowiekiem a psem. Mieszki włosowe u ludzi wytwarzają bowiem tylko jeden rodzaj włosów, podczas gdy u psów, mieszki włosowe mogą wytwarzać dwa ich rodzaje - włosy podszerstka oraz włosy okrywowe.

↓ GRZEBIENIE DLA PSA ↓ 


Podszerstek - to krótka, gęsta, miękka warstwa sierści, stworzona z tzw. włosów puchowych. Podszerstek rośnie tuż przy skórze, jest nieprzemakalny, dzięki czemu pełni funkcję izolacyjną, a także stanowi podporę dla włosów okrywowych. Warstwa podszerstka, w zależności od pory roku i rasy psa, może być mniej lub bardziej obfita. Są także rasy, które są jej całkowicie pozbawione.

Włos okrywowy - to z kolei włos wierzchni, którego długość uwarunkowana jest genetycznie dla danej rasy i jej odmiany. Włosy okrywowe to włosy dłuższe, sztywniejsze i grubsze od włosów podszerstka. Spełniają funkcję ochronną, zabezpieczając czworonoga przed zranieniem, są odpowiedzialne za umaszczenie i dodatkowo, tak jak podszerstek, zapewniają psiakowi izolację. Włos okrywowy obumiera i wypada, dlatego należy czesać psy, by usuwać martwe już włosy okrywowe.

Rodzaje sierści u psów


Psiaki mogą mieć różne rodzaje sierści. Jedne będą miały włosy proste (Pekińczyk), niektóre lekko falowane (Owczarek podhalański), a jeszcze inne kręcone (Bedlington terrier). Sierść może być także jedwabista lub szorstka, gęsta bądź nie. Wszystko zależy od rasy i od jej odmiany. 


Rasy bezwłose (inaczej psy nagie)


Psy takich ras mają niezwykle rzadką sierść lub nie mają jej wcale. Te, u których sierść gdzieniegdzie występuje, mają ją zazwyczaj jedynie na głowie (tworzy się charakterystyczna grzywa), uszach, łapkach (są to tzw. skarpetki) albo na ogonie. Rasy te potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie zimą i latem, kiedy ich skóra narażona jest na bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury. Należy pamiętać, że u tych psiaków nie można dopuścić do przesuszenia skóry, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich balsamów nawilżających. Nie wolno też zapominać o stosowaniu kremów z filtrem, gdy nasz bezwłosy psiak przebywa na słońcu.

Przykłady ras bezwłosych: Chiński grzywacz nagi, Nagi pies peruwiański, Nagi pies meksykański

Rasy o pojedynczej warstwie sierści 


Psiaki te, potocznie nazywane nieliniejącymi, nie mają podszerstka, a jedynie włos okrywowy. Podobnie jak psy bezwłose, czworonogi tych ras uznawane są za psy hipoalergiczne (o psach hipoalergicznych możecie przeczytać TUTAJ).

Przykłady ras bez podszerstka: Maltańczyk, Charcik włoski, Rhodesian ridgeback, Yorkshire terrier

Rasy o podwójnej okrywie włosowej


Są to psy, które mają mięciutki podszerstek oraz sierść okrywową. Dzięki podwójnej okrywie włosowej psiaki te są bardziej odporne na tak trudne warunki klimatyczne, jak silne wiatry, czy mrozy niż pozostałe czworonogi.

Przykłady ras o podwójnej okrywie włosowej: Husky, Alaskan malamute, Owczarek szetlandzki, Berneński pies pasterski

Rasy krótkowłose


U tych ras sierść nie przekracza 5 cm. Większość czworonogów krótkowłosych jest wrażliwa na niskie temperatury, ze względu na brak lub niewielką ilość podszerstka. Psy te nie wymagają raczej szczególnej pielęgnacji sierści. Należą do nich m.in.: Jamnik krótkowłosy, Labrador retriever, Beagle i Bokser.

↓ SZCZOTKI DLA PSÓW KRÓTKOWŁOSYCH ↓Rasy długowłose 


Psiaki o długich włosach wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je często czesać, by zapobiec powstawaniu kołtunów i, by pozbyć się martwych włosów. Wśród ras długowłosych występują zarówno rasy z obfitym podszerstkiem, jak i rasy bez podszerstka. Do ras długowłosych należą m.in.: Shih Tzu, Pudel, Bichon.

↓ SZCZOTKI DLA PSA DŁUGOWŁOSEGO ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger