środa, 1 stycznia 2014

Żywienie psów ras dużych i olbrzymich

Żywienie psów ras dużych i olbrzymich
Psiaki są różne. Jedne malutkie, jak np. Chihuahua, którego waga waha się od zaledwie 500 g do 3 kg, a inne olbrzymie, jak np. Bernardyn, który potrafi przekroczyć wagę nawet 100 kg! Wiadomo więc, że Bernardyn potrzebuje zupełnie innego żywienia niż mała kuleczka - Chihuahua, ale jak powinna wyglądać pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta dla tak dużego psa? Tego dowiecie się w tym poście.

Definicja psa rasy dużej i psa rasy olbrzymiej


Psy ras dużych to czworonogi, których waga, po zakończeniu procesu wzrostu, przekracza 25 kg, ale jednocześnie nie jest większa niż 45 kg. Do takich psów należą m.in.:
  • Owczarki niemieckie (waga suki: 22-32 kg, waga psa: 30-40 kg),
  • Dobermany (waga suki: 32-35 kg, waga psa: 40-45 kg),
  • Boksery (waga suki ok. 25 kg, waga psa ok. 30 kg).
Psy ras olbrzymich to natomiast takie, których waga, po okresie wzrostu i osiągnięciu dorosłości, przekracza 45 kg. Rasy olbrzymie to np.:
  • Mastiffy neapolitańskie (waga suki: 50-60 kg, waga psa: 60-70 kg),
  • Nowofundlandy (waga suki ok. 54 kg, waga psa ok. 68 kg),
  • Bullmastiffy (waga suki: 41-50 kg, waga psa: 50-59 kg).

 

Psy ras dużych i olbrzymich mają silnie obciążone stawy


Okres wzrostu u psów ras dużych i olbrzymich jest znacznie dłuższy niż u ras mniejszych. Psy, których waga nie przekracza 25 kg, osiągają swoje docelowe rozmiary w wieku ok. roku, podczas gdy u psów ras olbrzymich, proces ten dobiega końca dopiero po skończeniu nawet 24 miesięcy. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, że masa psów olbrzymich, po ukończeniu procesu wzrostu, jest nawet 100-krotnie wyższa niż masa, z którą takie psiaki się rodzą. Dla porównania, psy ras, osiągających co najwyżej 25 kg, zwiększają swoją masę, w okresie wzrostu, co najwyżej 50-krotnie.

Długi i intensywny okres wzrostu, duże rozmiary, a przy tym także wysoka aktywność ruchowa psów dużych i olbrzymich sprawiają, że psiaki te mają bardzo obciążone stawy, o które należy dbać od samego początku ich życia. Jeśli więc chcemy, by nasz maluch był w przyszłości zdrowy, pełen energii, nie miał problemów z chodzeniem i bieganiem, należy podawać psu karmę o odpowiednich proporcjach wapnia do fosforu, zawierającą dodatki substancji, pozytywnie wpływających na stawy. Mowa m.in o chondroitynie oraz glukozaminie. Są to podstawowe składniki substancji międzykomórkowej tkanki chrzęstnej, które biorą udział w regeneracji chrząstki stawowej, zapobiegają uszkodzeniom stawów, a co za tym idzie, nie pozwalają na rozwój stanów zapalnych stawów. 

↓ KARMY DLA PSÓW RAS DUŻYCH ↓Kliknij, aby zobaczyć więcej karm dla psów ras dużych KLIK 

Psy ras dużych i olbrzymich mają wrażliwe przewody pokarmowe


Ze względu na stosunkowo niewielką masę przewodu pokarmowego u psów ras olbrzymich (ok. 2,7% masy ciała, a u psów ras mniejszych 7%), trzeba uważać, by nie doszło do jego przeładowania. W związku z tym, należy podawać psiakom karmy o dużej koncentracji energii, by pupil mógł zjeść niewiele, otrzymując jednocześnie wszystkie niezbędne dla niego składniki i substancje odżywcze. Najlepszym wyborem jest kupowanie najwyższej jakości karm, wzbogaconych dodatkowo w takie substancje, jak pulpa buraczana, czy siemię lniane, które wspomagają procesy trawienne.

Problemy z nadwagą u psów ras dużych i olbrzymich


Wiadomo, że duże psiaki potrzebują większej dawki energii niż psiaki ras mniejszych. Należy jednak pamiętać, że dawka energii powinna być również zależna od trybu życia psa. Musimy mieć więc zatem na uwadze to, czy nasz pies jest aktywny fizycznie, czy raczej częściej siedzi w domu na kanapie. Pamiętajmy, że nadwaga u psów ras dużych i olbrzymich jest bardzo niebezpieczna. Stawy tych czworonogów i tak są bardzo obciążone i dodatkowe kilogramy mogą doprowadzić do tragedii, a przecież nie chcemy, by nasz pies cierpiał. Ważnym składnikiem karmy dla psów ras dużych i olbrzymich jest L-karnityna, która ułatwia utrzymać prawidłową wagę, wspomagając procesy spalania tłuszczu.

↓ KARMY DLA PSÓW RAS OLBRZYMICH ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger