wtorek, 1 grudnia 2020

Badanie USG dla psa - jak przygotować pupila?

Badanie USG dla psa - jak przygotować pupila?

USG, czyli badanie ultrasonografem to niezwykle skuteczna metoda diagnostyki, również w przypadku chorób zwierząt. Takie badanie jest całkowicie bezpieczne dla czworonoga, bezbolesne i można powtarzać je wielokrotnie, w zależności od potrzeb. W jakich przypadkach należy je wykonać i jak przygotować psa do USG?

Jak przygotować psa do badania USG jamy brzusznej?


Badanie USG jest proste i nieinwazyjne, a jednak pozwala na dokładną diagnostykę wielu chorób zwierzęcych, a także wykrycie zmian i urazów wewnątrz organizmu pupila. Wykonać można je praktycznie w każdej poradni weterynaryjnej, a wyniki otrzymujemy od razu. Aby uzyskać wiarygodny i precyzyjny wynik, musimy jednak odpowiednio przygotować psa do badania. Trzeba pamiętać, że pewne czynniki mogą utrudniać wykonanie USG lub uniemożliwiać otrzymanie miarodajnych wyników. 

Sposób przygotowania psa zależy głównie od tego, jaki obszar jego ciała mamy zamiar badać. Ultrasonograf służy najczęściej do diagnozowania chorób przewodu pokarmowego oraz zmian zachodzących w obrębie jamy brzusznej. Aby uzyskać wiarygodny wynik takiego badania, pies nie powinien nic jeść przez około 12 godzin przed planowanym zabiegiem. Treść znajdująca się w żołądku i jelitach utrudnia przenikanie ultradźwięków i zaciemnia uzyskany obraz. Na wynik wpłynąć mogą także gazy znajdujące się w przewodzie pokarmowym psa, więc często przed badaniem zaleca się podanie mu Espumisanu. Preparat ten jest bezpieczny dla zwierząt, wystarczy tylko dobrać dawkę odpowiednią do masy ciała pupila. Podajemy go około 2 godziny przed badaniem.


Przygotowanie psa do USG pęcherza


Pewnych przygotowań wymaga także badanie USG pęcherza moczowego oraz prostaty. Trzeba pamiętać, że narządy te są najlepiej widoczne, gdy pęcherz jest wypełniony, więc pupil nie powinien oddawać moczu na co najmniej 2 godziny przed planowanym badaniem. Chodzi o to, by światło i ściany pęcherza były widoczne dla ultrasonografu. Jeśli nie uda nam się powstrzymać czworonoga przed załatwieniem swoich potrzeb, weterynarz może podać środek moczopędny, dzięki któremu pęcherz psa szybciej się wypełni.

Czy sierść psa przeszkadza w badaniu USG?


Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jak przygotować psa do badania USG, warto zapytać o to weterynarza. W poradni otrzymamy wszelkie informacje i instrukcje, a stosując się do nich, zwiększamy szansę na postawienie prawidłowej diagnozy. Co jeszcze może mieć wpływ na wiarygodność wyników USG?

Warto wspomnieć, że na ostateczny rezultat badań może wpłynąć także gęsta sierść naszego czworonoga. Fale ultradźwiękowe niestety nie przechodzą przez powietrze, a długa, zmierzwiona sierść dodatkowo utrudnia kontakt głowicy sonografu ze skórą. Dlatego w większości przypadków sierść na danym obszarze ciała, na przykład brzuchu czy klatce piersiowej powinna być golona. Psy o krótkiej sierści zwykle bada się bez wcześniejszego golenia. Weterynarz nawilża wtedy sierść dużą ilością żelu, który ułatwia przepływ ultradźwięków.

Kiedy trzeba zrobić psu USG?


Badanie USG  dla psa można wykonywać na każdym etapie życia, zarówno w celach diagnostycznych, jak i profilaktycznych. Wielu opiekunów zabiera na takie badanie nawet bardzo młodego pupila, by na przykład przekonać się, czy nie przyszedł na świat z jakąś wrodzoną wadą serca. Przeważnie jednak USG wykonuje się psom starszym i borykającym z różnego rodzaju chorobami czy dolegliwościami. Takie badania pozwalają śledzić zmiany zachodzące w organizmie pupila, monitorować rozwój chorób i wdrożyć odpowiednie leczenie, zanim będzie za późno.

Wskazaniem do badania mogą być częste bóle brzucha, nawracające biegunki i wymioty, problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu oraz wyczuwalne pod skórą guzy. Badanie USG pozwoli wykryć nawet bardzo małe cysty i torbiele oraz wszelkie inne zmiany zachodzące w narządach wewnętrznych.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

 

Tekst: Angelika Podgajna 

Zdjęcie: © Kzenon — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger