piątek, 18 grudnia 2020

Kurtki dla psa


Mroźna i deszczowa pogoda bywa utrapieniem nie tylko dla nas, ale również dla naszych czworonożnych podopiecznych. Nie wszystkie psiaki zostały obdarzone przez naturę grubym i nieprzemakalnym futrem. Wiele zwierzaków wyjątkowo dotkliwie odczuwa jesienno-zimowe chłody. Właśnie dlatego niezbędnym elementem spacerowego wyposażenia każdego czworonożnego zmarzlucha są ciepłe ubranka. Wśród psiej garderoby nie może zatem zabraknąć praktycznej kurtki.


Kiedy warto zaopatrzyć psa w kurtkę?


Zakładanie psiakom ubranek to nie fanaberia ani kwestia przelotnej mody. O ile zwierzakom z bujną sierścią często niestraszne są nawet największe mrozy, nie brakuje wcale podopiecznych szczególnie narażonych na odmrożenia czy przeziębienia. Troska o zdrowie i dobre samopoczucie czworonogów nakazuje zimą i jesienią zapewnić im dodatkową izolację termiczną. Które psiaki z pewnością potrzebują ubranek? Przede wszystkim bezwłose, krótkowłose i pozbawione podszerstka. Niskie temperatury są też sporym problemem dla wyjątkowo wrażliwych czworonogów ras małych i miniaturowych. Ochronę przed zimowym chłodem należy zagwarantować ponadto psim seniorom, zwierzakom przewlekle chorym, z obniżoną odpornością i mało aktywnym (poczytaj więcej o tym, jak chronić psa przed mrozem KLIK »).


↓ KURTKI DLA PSA ↓
Kurtka dla psa świetnie chroni jednak nie tylko przed mrozem czy wiatrem, ale również przed wilgocią. Z tego względu jest niezwykle przydatna podczas spacerów po podmokłych i błotnistych terenach. Nieprzemakalne ubranko bywa czasami wybawieniem nawet dla psów obdarzonych obfitą okrywą włosową. Grube futro schnie bowiem bardzo wolno, a wilgotna skóra stanowi idealne podłoże do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. W kurtkę warto więc zaopatrzyć zwłaszcza psy podatne na infekcje skóry i choroby dermatologiczne.

Jaką kurtkę wybrać dla psa?


Ubranko dla czworonoga musi być zarówno wygodne, jak i funkcjonalne. Pupil na pewno szybciej zaakceptuje swoje odzienie, jeśli będzie czuł się w nim swobodnie. Kurtka dla psa nie może zatem krępować ruchów, wrzynać się w ciało czy podrażniać skóry. Musi być wykonana z miękkiej, ocieplanej, oddychającej i przylegającej do ciała tkaniny. Zewnętrza warstwa kurtki powinna być natomiast pokryta nieprzemakalnym i szybko schnącym materiałem. Warto zwrócić uwagę także na krój ubranka – nie może on utrudniać psiakowi załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Idealny płaszczyk musi być dopasowany do ciała czworonoga. Trudności nie może nastręczać jego zakładanie ani regulowanie. Kurtka dla psa powinna posiadać specjalne otwory na smycz lub szelki. Upewnijmy się ponadto, czy została wyposażona w elastyczne zapięcia, rzepy, ściągacze oraz suwaki. Sprawdźmy również trwałość poszczególnych elementów.

Kurtki dla psów dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Bez problemu wybierzemy więc ubranko, które doskonale podkreśli umaszczenie naszego czworonoga. Jeśli chcemy uniknąć częstego prania psiej odzieży, powinniśmy postawić jednak na kurtki w ciemnych kolorach. Godne polecenia są ubranka z elementami odblaskowymi, które skutecznie zwiększają widoczność psiaków po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jak dobrać rozmiar kurtki dla psa?


Odpowiedni rozmiar psiego ubranka to najważniejszy czynnik wpływający na komfort jego użytkowania. Zbyt małe płaszczyki utrudniają zwierzakom poruszanie się i powodują dyskomfort. Obszerne wdzianka mogą z kolei spadać, rozpinać się czy zaczepiać o podłoże. Przed zakupem kurtki dla czworonoga należy dokonać niezbędnych pomiarów. Konieczne jest określenie obwodu psiej szyi, całkowitej długości ciała (od szyi do ogona) oraz obwodu klatki piersiowej. Wymiary ubranka powinny być o około 1-2 cm większe od obwodu szyi i klatki piersiowej, a także o kilka centymetrów mniejsze od długości psiaka. Wybierając ubranko dla psa, możemy skorzystać z pomocy w postaci „rozmiarówki” producenta. Z łatwością znajdziemy też ubranka dedykowane najpopularniejszym psom rasowym. Zawsze warto jednak upewnić się, czy ubranko na pewno dobrze leży na naszym pupilu i czy czuje się on w nim swobodnie – wszak to zdanie psiaka jest w tym przypadku najważniejsze.

↓ KURTKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © viclin - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger