czwartek, 10 grudnia 2020

Co zrobić, gdy pies wszytko gryzie?

Co zrobić, gdy pies wszytko gryzie?

Psie niszczycielskie działania dla właścicieli mogą być prawdziwym utrapieniem. Nie budzi wątpliwości fakt, że konieczne jest okiełznanie zwierzaka, który gryzie wszystko, co tylko wpadnie mu do pyska. Warto jednak zastanowić się nad tym, co skłania psa do takiego zachowania i jak, naturalną dla niego potrzebę żucia realizować mógłby on w bezpieczny dla siebie i akceptowalny przez nas sposób.


Dlaczego psy gryzą nasze rzeczy?


→ Gryzienie a rosnące zęby i szczenięca ciekawość świata

Problem gryzienia i związanej z nim niszczycielskiej działalności w znacznej mierze dotyczy szczeniaków. Z jednej strony zachowania takie związane są z wyżynaniem się, a wkrótce potem z wymianą zębów. Z drugiej strony młode zwierzaki wiedzę o otaczającym je świecie lubią zdobywać za pomocą pyska. Jeszcze inną odmianą omawianego tu problemu jest też pojawiające się u niektórych szczeniąt kompulsywne żucie tkanin. Zachowanie takie behawioryści łączą ze zbyt wczesnym, przeprowadzonym przed 8-tygodniem, odstawieniem psiaka od matki.


→ Lęk separacyjny i skłonności niszczycielskie

W przypadku dorosłych psiaków za gryzieniem często stoi lęk separacyjny. Psy cierpiące na tę dolegliwość gryzą nie tylko odnalezione w domu przedmioty, ale i framugi wokół drzwi wyjściowych oraz parapety. Zwierzaki takie, gdy zostają same w domu, często szczekają też, skomlą, ślinią się, wygryzają sobie sierść, a ponadto cierpią na biegunki, nadpobudliwość bądź depresję.

Innymi psychologicznymi dolegliwościami mogącymi popychać psa do gryzienia jest m.in. silny stres, frustracja czy też chęć zwrócenia na siebie uwagi spowodowana brakiem odpowiednich kontaktów z właścicielem.  


→ Gryzienie sposobem na nudę

Jeśli pupil nasz codziennie wiele godzin spędza sam w domu, istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że gryzie on dlatego, że się nudzi. Psiakom potrzebny jest nie tylko regularny wysiłek fizyczny, ale i odpowiednia doza stymulacji umysłowej. Stąd też, gdy nasz milusiński robi użytek ze swych zębów, ale nie wykazuje objawów niepokoju, podejrzewać możemy, że próbuje on pokonać doskwierający mu marazm.


→ Niszczycielska psia działalność a niedobory żywieniowe i inne problemy zdrowotne

Często zdarza się, że psiaki zaczynają gryźć przypadkowo napotkane rzeczy wkrótce po tym, jak restrykcyjnie zmieniamy ich dietę, a więc np. redukujemy ilość spożywanych przez psa kalorii. Przyczyną takich zachowań jest wówczas odczuwany głód i chęć znalezienia dodatkowego pożywienia. W sposób podobny zachowywać mogą się też psy niewłaściwie odżywiane, a więc cierpiące na żywieniowe niedobory bądź te, które z pożywienia okradane są przez pasożyty wewnętrzne. Dodatkowo do gryzienia psy skłaniać mogą takie dolegliwości jak cukrzyca, zapalenie jelit, nowotwory układu pokarmowego czy zaburzenia neurologiczne.  

→ Naturalna psia skłonność do żucia

Zanim podejmiemy próbę definitywnej rozprawy z psią skłonnością do żucia, zdać powinniśmy sobie sprawę z tego, że gryzienie w przypadku psów jest zachowaniem właściwym gatunkowo. Czynność ta utrzymuje psie szczęki i zęby w należytym stanie, pomaga też rozładować stres i zapewnia chwilę przyjemnej zabawy. Problematyczna jest więc tu nie tyle sama psia potrzeba żucia, lecz to, że czasem przyjmuje ona kompulsywną formę bądź przekierowana zostaje w stronę nieodpowiednich przedmiotów.


Co robić, gdy psiak gryzie nasze rzeczy?


→ Wyklucz dolegliwościami medyczne

Jak zostało już wspomniane, zdarza się, że psy rozmaite rzeczy gryzą wtedy, gdy doskwierają im problemy zdrowotne. Zanim więc zabierzemy się za oduczanie psiaka przeżuwania należących do nas przedmiotów, skonsultujmy się z weterynarzem bądź psim behawiorystą. Ten ostatni specjalista, zajmujący się problemami związanymi z psim zachowaniem, pomocny okaże się m.in. wtedy, gdy zwierzak nasz cierpi na zaburzenie lękowe, w tym i na lęk separacyjny bądź na zaburzenia nastroju, a więc np. na depresję.


→ Weź odpowiedzialność za swoje przedmioty

Nikt z nas nie chce, by jego ukochany pupil dewastował dom i niszczył napotkane na swej drodze przedmioty. Zamiast jednak denerwować się na zwierzaka, w pierwszej kolejności zadbajmy o to, aby w sposób maksymalny dostosować wspólną życiową przestrzeń do obecności czworonoga. Buty, spodnie, płyty, książki czy piloty od telewizora wcale nie muszą leżeć w zasięgu pysku zwierzaka. Zwłaszcza wówczas, gdy wychodzimy z domu, zadbajmy o to, aby nasze rzeczy znalazły się na właściwych im miejscach. Jak najbardziej możemy też wytyczyć przestrzeń dostępną dla zwierzaka i odciąć mu dostęp do sypialni, garderoby czy łazienki.  


Jak oduczyć psa gryzienia nienależących do nas przedmiotów?


→ Zapewnij psu odpowiednią dawkę ćwiczeń

Decydując się na psa, liczyć musimy się z tym, że pupil nasz codziennie wymagać będzie od nas czasu i uwagi. Czworonoga nie wystarczy karmić i wyprowadzać na spacer. Jeśli faktycznie zadbać chcemy o psią kondycję fizyczną i psychiczną, zabierajmy milusińskiego na dłuższe wędrówki, bawmy się z nim, uczmy go nowych komend, wspólnie uprawiajmy sporty i umożliwiajmy mu kontakt z innymi psami. Zostawiając zwierzaka samego w domu, zadbajmy też o to, by miał on dostęp do stymulujących jego umysł zabawek. Znakomicie sprawdzi się tu kong, piłka labirynt lub interaktywna miska.

→ Spraw zwierzakowi zabawki do żucia

Widząc w gryzieniu naturalną psią potrzebę, zadbać powinniśmy i o to, by wśród przewidzianych dla psa zabawek znalazły się i te nadające się do żucia. Wśród dedykowanych psom artykułów odnajdziemy zarówno różnego typu gryzaki wykonane z nylonu bądź naturalnej gumy, jak i służące do żucia przysmaki, w tym np. kości z garbowanych skór, suszone kawałki mięsa, wieprzowe uszy, kurze łapki czy żwacze wołowe. W dziedzinie tej warto trochę poeksperymentować, tak aby trafić udało nam się na to, co zwierzakowi naprawdę przypadnie do gustu.

↓ GRYZAKI DLA PSA ↓ 

Przy okazji pamiętajmy i o tym, by do psiego świata nie wprowadzać zamętu. Nigdy więc nie zmieniajmy w psią zabawkę starych butów czy skarpetek. Tak zmylony zwierzak chętnie sięgać będzie i po inne należące do nas rzeczy.


→ Spraye zniechęcające psa do gryzienia

Uprzątnięcie mieszkania z drobnych, przypadkowo porozrzucanych przedmiotów wydaje się przedsięwzięciem prostym do wykonania. Sytuacja znacznie gorzej wygląda jednak wtedy, gdy pupil nasz z upodobaniem obgryza nogi stołów bądź framugi przy drzwiach. Nie sposób zostawiać psa w pustym mieszkaniu. Chcąc uniknąć zniszczeń, wypróbować możemy więc preparaty zapobiegające gryzieniu. Środki takie zazwyczaj przyjmują formę sprayu, co umożliwia ich łatwą i szybką aplikację.  


→ Od początku kształtujmy psie nawyki

Jeśli mamy w domu szczeniaka, pamiętajmy o tym, że na jego niszczycielską działalność od samego początku nie powinniśmy przymykać oka. Choć małe psiaki lubią zębami poznawać świat, od razu uczmy je tego, że nie wszystko nadaje się do gryzienia. Warto więc milusińskiego zapoznać z komendą „Nie” lub „Zostaw” oraz uświadomić mu, że przedmioty dzielą się na rzeczy nasze i jego – pierwsze nietykalne, drugie nadające się do gryzienia. W razie potrzeby w sposób odpowiedni nauczyć możemy też szczeniaka korzystania z przeznaczonej dla niego klatki lub kojca. W takim bezpiecznym azylu pupil nasz będzie mógł schronić się, należycie wypocząć i zaczekać aż wrócimy z pracy.

↓ SPRAY PRZECIWKO OBGRYZANIU PRZEDMIOTÓW PRZEZ PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko

Zdjęcie: © reichdernatur — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger