czwartek, 19 listopada 2020

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa nad wodą?

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa nad wodą?

Wiele czworonogów świetnie pływa i uwielbia wodne zabawy. Z pupilem lubiącym tego typu rozrywki jak najbardziej możemy więc wybrać się nad rzekę czy jezioro. Planując taką wyprawę, pamiętajmy jednak, że nad wodą zawsze warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Kwestia ta tyczy się zaś w tym wypadku nie tylko nas samych, ale i towarzyszących nam psiaków.Czy wszystkie psy dobrze czują się w wodzie?


Wydawać mogłoby się, że każdy psiak jest urodzonym pływakiem. Faktycznie jednak nie wszystkie rasy nadają się do tego, by mierzyć się z wodnym żywiołem. Czasem kłopoty z porządnym utrzymywaniem się na wodzie wynikają z psiej anatomii, czego przykładem może być obdarzony masywną głową i klatką piersiową oraz lekką tylną częścią ciała buldog angielski. Nawet wśród psów wodnych, a więc m.in. retrieverów, nowofundlandów, pudli czy cocker spanieli zdarzyć mogą się jednak i takie osobniki, które za wodą bądź to nie przepadają, bądź się jej boją. Nie każdy pies w zbiorniku wodnym czuje się więc jak ryba w wodzie.

Czy psa trzeba uczyć pływać?


Zdecydowana większość psiaków intuicyjnie wie, co robić, gdy znajdzie się w wodzie. Wcale nie znaczy to jednak, że psia technika pływania nigdy nie wymaga doskonalenia bądź, że nieobeznanego z pływaniem psa rzucić możemy na głęboką wodę. Niektóre psiaki, jak zostało już wspomniane, nie mają predyspozycji do tego, by zostać długodystansowcami. Inne pływają, kręcąc się w kółko lub nieustannie tylnymi nogami poszukują dna zbiornika. W takich wypadkach z całą pewnością warto zająć się zwierzakiem bądź to wskazując mu cel, do którego warto płynąć bądź podtrzymując za brzuch, co umożliwi psu skoordynowanie łap i usprawnienie techniki. W przypadku każdego zapoznającego się z wodą psiaka, warto zadbać też o to, by pupil nasz miał szansę pomału zaznajomić się z nowym dla niego środowiskiem.

Jak przyzwyczaić psa do wody?    


Jeśli zależy nam na tym, by psiak nasz lubił przebywać nad wodą, bawić się w niej i zażywać kąpieli, zadbać musimy o to, aby woda dobrze mu się kojarzyła. Im wcześniej więc czworonoga zapoznawać zaczniemy z tym żywiołem, tym lepiej. Na początek wcale nie musimy w grafik wspólnych zajęć wpisywać wypraw nad jezioro. Mieszkając w domku, w ciepły dzień w ogrodzie zainstalujmy zraszacz bądź płytki basenik dla dzieci. Z psiakiem 4-5-miesięcznym spokojnie wybrać możemy się już nad większy zbiornik. Niezależnie jednak od tego, czy pierwszą tego typu wyprawę odbywamy ze szczeniakiem, czy z dorosłym już zwierzakiem, postarajmy się dawkować poziom nowych wrażeń. Nie zaczynajmy więc od wspólnych skoków z pomostu, a raczej od przechadzki brzegiem czy od zabawy w takim miejscu, w którym brzeg jest łagodny, a woda płytka. Zabierając się do wodnych harców, warto też mieć przy sobie nietonącą zabawkę i ulubiony psi przysmak. 

↓ ZABAWKI DLA PSA DO WODY ↓

 

Wspólne pływanie rozpocznijmy dopiero wtedy, gdy będziemy mieć 100% pewność, że pupil nasz nie lęka się wody, doskonale pływa i dla nas samych nie stanowi zagrożenia.


Jak zadbać o psie bezpieczeństwo podczas zabaw w wodzie?


Zezwalając psu na zabawę w wodzie, w pierwszej kolejności upewnić powinniśmy się, czy faktycznie zbiornik, do którego wskoczyć ma nasz zwierzak, nadaje się do pływania. Zanieczyszczone akweny nie tylko dla nas, ale i dla naszych czworonogów nie są dobrym miejscem do kąpieli. Gdy zaś mamy pewność, że woda jest czysta, sprawdźmy wysokość linii brzegowej oraz to, czy wybrane przez nas miejsce jest wolne od wodorostów. Również wówczas, gdy pupil nasz wskoczyć planuje do basenu, upewnijmy się, że samodzielnie uda mu się potem wydostać na zewnątrz. Jak  jeszcze  możemy zadbać o bezpieczeństwo psa nad wodą?

Wybierając się z psem na dalszą wodną wyprawę, a więc wsiadając np. na jacht czy rower wodny, dla bezpieczeństwa załóżmy zwierzakowi przeznaczoną dla psa kamizelkę do pływania. Tego typu zabezpieczenie przyda się w awaryjnej sytuacji, gdy przestraszony psiak może wpaść w panikę. Zwierzak w kamizelce nie zatonie i zdecydowanie łatwiej będzie nam doholować go do brzegu.  
 
Zanim wybierzemy się z psem na plaże, nauczmy zwierzaka posłuszeństwa, a więc przede wszystkim wracania na komendę. Tak jak w każdej innej sytuacji, gdy spuszczamy psa ze smyczy, tak i w przypadku wodnych harców musimy mieć pewność, że nie tracimy kontroli nad zwierzakiem.

Jak jeszcze zatroszczyć powinniśmy się o zwierzaka, gdy jesteśmy nad wodą?


Wybierając się z psem nad wodę, nie zapominajmy o tym, że pupil nasz czuły jest na warunki atmosferyczne. Rozgrzany psiak, wskakując do wody, doznać może szoku termicznego. Pupilowi wylegującemu się na nasłonecznionej plaży, grozić może zaś udar cieplny. W czasie pobytu z psem nad wodą koniecznie zadbać musimy więc o to, aby zwierzak mógł odpocząć w cieniu. Gdy zaś rozgrzany psiak chce wejść do wody, wpierw na brzegu zmoczmy mu futro i dajmy szansę, żeby pomału przyzwyczaił się do zmiany temperatury. Podczas wszelkich dalszych wypraw, również tych nad jezioro, zawsze miejmy też przy sobie turystyczną miskę i butelkę ze świeżą, czystą wodą. Ponadto w trakcie wojaży takich przydatne okazują się też wszelkie wodoodporne psie akcesoria – obroże, szelki, smycze, linki treningowe, a nawet silikonowe saszetki na psie przysmaki.   

↓ BIDON DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko 

Zdjęcie: © BestPhotoStudio — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger