czwartek, 15 października 2020

Jak aktywnie spędzać czas z psem?

Jak aktywnie spędzać czas z psem?

Również w przypadku psów sprawdza się dewiza, że ruch to zdrowie. Wcale nie znaczy to jednak, że każdy psiak może stać się wyczynowym sportowcem. Dla jednych czworonogów wystarczającą formą aktywności są codzienne spacery. Inne jednak dla zachowania dobrej kondycji fizycznej potrzebują zdecydowanie większych wyzwań. Stąd też warto przyjrzeć się temu, jak ciekawie, a przy tym aktywnie spędzać czas z psem.Czy spacery są w stanie zaspokoić psią potrzebę ruchu?


Codzienne spacery dla naszego czworonoga są nie tylko szansą na załatwienie swych podstawowych potrzeb fizjologicznych. To one właśnie pupilom naszym zapewniają socjalizację, behawioralny trening, psychiczną stymulację oraz oczywiście porządną dawkę ruchu. By zrealizować wszystkie te cele, nie wystarczy jednak szybka przebieżka wokół bloku. Każdemu psiakowi w ciągu dnia potrzebna jest przynajmniej jedna dłuższa ok. 30-minutowa przechadzka, podczas której będzie mógł on swobodnie powęszyć, spotkać się z innymi zwierzakami i przynajmniej od czasu do czasu udać się w nowe, nieznane mu miejsce. W niektórych przypadkach i takie wspólne wyprawy nie są jednak w stanie zaspokoić psiej potrzeby ruchu. Ta zależna jest oczywiście od wieku, rasy i kondycji zwierzaka.

Większą dawkę aktywności z całą pewnością zapewnić powinniśmy psom pasterskim, sportowym czy myśliwskim. Jeśli jednak milusińskiego zachęcić chcemy do regularnych intensywnych treningów, wpierw udajmy się z nim do weterynarza. Wzmożony wysiłek fizyczny podejmować mogą tylko zwierzaki dorosłe i w pełni zdrowe, a więc takie, które nie są otyłe i cieszą się dobrą kondycją fizyczną oraz posiadające sprawnie działający układ krążenia, płuca i stawy. Dodatkowo wszystkie sporty wymagają też tego, aby pupil nasz był zwierzakiem posłusznym – reagującym na podstawowe komendy i umiejącym grzecznie chodzić na smyczy.  Jak więc aktywnie spędzać czas z psem? Oto nasze propozycje!

Dogtrekking – dłuższa wyprawa z psem


Dogtrekking jest niczym innym, jak dłuższą wędrówką z psem, podczas której to sami z naszym pupilem bądź też w towarzystwie całej rodziny pokonać możemy trasę o długości kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów. Dogtrekking to wspaniały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, umożliwiający przy okazji odkrywanie nowych górskich czy leśnych szlaków. Ponadto, jeśli mamy tylko chęć na taką zabawę, możemy brać też udział w większych imprezach dogtrekkingowych, które to coraz większą popularnością cieszą się w całej Polsce. Aby bezpiecznie uprawiać tę dyscyplinę, dla psa nabyć powinniśmy specjalne szelki i smycz z amortyzatorem, dla nas zaś pas na biodra umożliwiający dopięcie smyczy.


Canicross – bieganie z psem


Jeśli sami lubimy biegać, możemy spróbować zachęcić zwierzaka do tego, by towarzyszył nam podczas treningów. Zanim jednak zaprosimy psa do udziału w maratonie, pamiętajmy, że i on do wysiłku takiego musi się przygotowywać pomału. I w tym wypadku zadbać powinniśmy też o niezbędny ekwipunek, a więc odpowiednio dopasowane szelki, smycz z amortyzatorem oraz pas na biodra.

↓ AKCESORIA DINGO DO BIEGANIA Z PSEM ↓ 

Bikejoring – bieg przy rowerze

 

Z aktywnym zwierzakiem możemy nie tylko biegać, ale i jeździć na rowerze. Zanim jednak rzucimy się w wir rowerowej przygody, zaopatrzmy się w zapewniający bezpieczeństwo sprzęt i pomału przygotujmy zwierzaka do takiej aktywności. Znów więc niezbędnym akcesorium okazują się szelki, a dodatkowo też specjalny rowerowy uchwyt. Wpierw upewnijmy się też, czy nasz jednoślad nie wzbudza w psiaku lęku. Pospacerujmy więc z rowerem i zwierzakiem na smyczy, a dopiero po takim wstępie przymocujmy smycz do roweru i rozpocznijmy wspólną przejażdżkę. 


Dogfrisbee – frisbee z psem

 

Dogfrisbee to zabawa polegająca na tym, że człowiek rzuca dyskiem frisbee, psiak zaś go łapie. Aktywność tę uprawiać możemy w przydomowym ogródku bądź na każdym innym trawniku pozbawionym dołków, szkła czy ostrych kamieni. Dogfrisbee staje się coraz modniejszą  dyscypliną. Zanim jednak zainspirujemy się filmami zamieszczanymi w internecie, które to ukazują niezwykłe psie ewolucje wykonywane w powietrzu, nauczmy naszego milusińskiego bezpiecznie skakać i prawidłowo lądować. Pomocne okazać może się i to, by na samym początku zwierzak nasz posiadł też umiejętność aportowania.
 
↓ FRISBEE DLA PSA ↓
 


Agility – psi tor przeszkód


Ciekawym sposobem na aktywne spędzanie czasu z psem jest też agility, czyli sport polegający na pokonywaniu toru przeszkód. W tym wypadku do wspólnej zabawy zaprosić możemy psiaki o różnej kondycji i w różnym wieku – wystarczy, że odpowiednio do nich dopasujemy przeszkody. Dodatkowo w zabawie tej liczy się nie tylko sprawne pokonywanie płotków, kładek czy tuneli, ale i dobry kontakt ze zwierzakiem, gdyż pupil nasz prowadzony jest za pomocą wydawanych przez nas komend lub gestów. Ponadto agility ćwiczyć możemy oczywiście i na własnym podwórku. Jeśli jednak chcemy, by pupil nasz przy okazji spotkał się z innymi czworonogami, zapiszmy się do klubu specjalizującego się w tego typu zajęciach.

Tekst: Małgorzata Paszko

Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger