piątek, 9 października 2020

Jak poznać, że suka jest w ciąży?

 Jak poznać, że suka jest w ciąży?

Mamy wątpliwości, czy nasza suka jest w ciąży? Niestety, w początkowym okresie sprawa nie jest łatwa do rozstrzygnięcia, ponieważ wczesna ciąża nie daje żadnych konkretnych objawów, a te, które występują, możemy bardzo łatwo pomylić z objawami różnych chorób. Czy jest zatem jakaś metoda, aby mieć pewność? Oczywiście, jest ich kilka. Pierwszą ważną rzeczą jest sama obserwacja zwierzaka – nawet jeśli objawy nie są konkretne, im więcej się ich pojawi, tym łatwiej będzie nam stwierdzić, że mamy do czynienia z ciążą, a nie żadną infekcją ani innymi problemami zdrowotnymi. Druga sprawa to wizyta u weterynarza. Specjalista fachowo sprawdzi brzuch i będzie mu o wiele łatwiej ocenić, jak naprawdę wygląda sytuacja. I w końcu po trzecie – możemy wykonać badanie USG, które prawdopodobnie przepisze nam weterynarz. Obraz na ekranie, możliwy do uzyskania dzięki obrazowaniu wewnętrznemu układu rodnego suki, da nam jasną i konkretną odpowiedź.Co zrobić, jeśli suka zaszła w przypadkową ciążę?


To się zdarza w każdym gatunku, nie wyłączając ludzi. Ciąża nie zawsze jest zaplanowana, nie zawsze w ogóle chciana, ale kiedy już się wydarzy, zamiast paniki czy rozpaczy trzeba podjąć racjonalne kroki. Co mamy do wyboru w przypadku ciąży suczki? Czekanie na rozwiązanie. Zamiast szukać winnych i obarczać odpowiedzialnością psa sąsiadów, warto pomyśleć zawczasu, komu oddamy szczenięta, aby trafiły w dobre ręce i zostały otoczone opieką oraz miłością. Koniecznie należy się też zatroszczyć o samą suczkę. Jeśli to jej pierwsza ciąża, wszystko będzie nowe i obce, więc nasze wsparcie jest tu niezwykle ważne. Otoczmy ją opieką, podawajmy tylko pożywienie najlepszej jakości (teraz karmimy nie tylko ją, ale też gromadkę jej dzieci), jeśli zamierzamy sięgać po karmę ze sklepu, warto przejrzeć ofertę karm junior. Wiele z nich jest dedykowana nie tylko szczeniakom, ale także sukom w ciąży i karmiącym młode. Sunia nie powinna się też przeziębiać ani uprawiać wzmożonego wysiłku fizycznego. Okażmy jej w tym okresie jeszcze mocniej naszą miłość i troskę.

Ciąża urojona u psa


Urojona ciąża zdarza się u mruczków, ludzi, a także psiaków (i wielu innych gatunków). Problem wydaje się nieco kosmiczny, ale istnieje naprawdę. Ciąży formalnie nie ma, ale organizm zachowuje się tak, jakby jednak była. Suka przestaje mieć cieczkę, brzuch jej się powiększa, sutki stają bardziej wrażliwe i nabrzmiałe, może jej się zmienić nastrój albo przyzwyczajenia, a jednak badanie USG jasno wykazuje, że w brzuchu żadnych maluchów nie ma. Urojona ciąża może być tak silna, że pojawiają się nawet skurcze porodowe. Nie wiemy, co z tym wszystkim zrobić? Warto poprosić o pomoc weterynarza albo wręcz zoopsychologa lub behawiorystę. W zastępstwie maluchów możemy też podsunąć suczce pluszaki, aby miała się kim zajmować i nie przeżywała silnego stresu.

Objawy ciąży u suki


Choć nie ma żadnego konkretnego zestawu objawów, które dadzą nam pewność, że to jednak ciąża, warto zwracać uwagę na różne szczegóły. Pierwszym symptomem, że suka jest w ciąży jest oczywiście zanik cieczki. Ciąża trwa u psiaków ok dwóch miesięcy (63 dni), więc na pewno uda nam się taką zmianę zaobserwować. Wczesne oznaki to zmęczenie, brak apetytu i ewentualne wymioty, a zatem tak samo, jak w przypadku ludzi. Po upływie kilku tygodni suczka zacznie zmieniać się zewnętrznie, czyli przybierać na wadze. W tym okresie zwierzaki zazwyczaj jedzą więcej, ale nie jest to regułą. Powiększający się brzuch może wyglądać na napuchnięty i jest bardzo wrażliwy w dotyku (ostrożnie, bo mocny ucisk może spowodować uszkodzenie płodów). Sutki ciemnieją i powiększają się. Niestety, wszystkie wyżej opisane objawy mogą pojawić się też w przypadku infekcji, kłopotów z układem pokarmowym, pasożytami, alergią. Opuchlizna na brzuchu to często objaw poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, być może w otrzewnej zbiera się płyn. Bez względu na to, co dolega psiakowi, w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian należy zgłosić się do weterynarza. Jeśli okaże się, że to jednak ciąża, po prostu warto się ucieszyć i zacząć przepytywać znajomych i członków rodziny, czy nie chcieliby uroczego szczeniaka.

Mamy pewność, że suka jest w ciąży, bo byliśmy niedaleko w momencie, kiedy została zapłodniona? Warto zacząć od zbadania poziomu hormonów. Weterynarz pobierze krew i sprawdzi ją na obecność relaksyny i progesteronu. Po trzech-czterech tygodniach od zapłodnienia możemy też zabrać psinę na pierwsze badanie USG. Wcześniej nie ma sensu tego robić, bo ciąża może być niemożliwa do odczytania nawet przez najlepszego fachowca. W kolejnych tygodniach brzuch będzie stawał się coraz bardzie imponujący, a ruchy będących w nim maleństw wyczuwalne poprzez przyłożenie dłoni do brzucha. Otoczmy sunię opieką, zadbajmy, aby w tym czasie nie męczył jej żaden stres i zaznaczmy datę, kiedy może zacząć się poród. To też dobry okres, aby przygotować dom i domowników na pojawienie się w nim większej ilości zwierzaków. Dobry kojec na pewno nam się przyda, kiedy młode przyjdą już na świat.

↓ KARMA DLA SUK W CIĄŻY ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata 

Zdjęcie: © Jose Coello/Stocksy — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger