środa, 22 lipca 2020

Jak nauczyć psa komendy zostań?

Jak nauczyć psa komendy zostań?

Szkolenie psa wcale nie musi być trudne. Dzięki właściwemu podejściu i odpowiednim metodom treningowym możemy bardzo szybko osiągnąć zadowalające rezultaty. Warto podjąć ten trud, bo ze zwierzakiem znającym podstawowe polecenia żyje się o wiele łatwiej i przyjemniej. Jedną z takich użytecznych komend, których warto nauczyć pupila, jest właśnie komenda „zostań”. Dziś podpowiemy, jak w prosty sposób zapoznać z nią psa.Dlaczego pies powinien znać komendę „zostań”?


Prosta komenda „zostań” to właściwie podstawa psiego wychowania. Powinien znać ją każdy zwierzak bez wyjątku, bo umiejętność prawidłowego reagowania na to hasło może okazać się niezwykle praktyczna i przydatna w codziennym życiu. W końcu nie brakuje sytuacji, w których pies dla własnego bezpieczeństwa powinien pozostać w miejscu, nie ruszać się z niego i nie podążać jak cień za opiekunem. Pamiętajmy też, że zwierzaki nie wszędzie mają wstęp. Czasem musimy zostawić je przed sklepem czy przed pokojem chorej osoby, więc lepiej byłoby, gdyby zachowanie pupila w takiej chwili nie sprawiało dodatkowych problemów.

Pies, który zna komendę „zostań” i wie jak na nią zareagować, uczy się także panowania nad swoimi emocjami. Kontrolowanie zachowania i pozostawanie w miejscu nawet wtedy, gdy dookoła wiele się dzieje, wymaga od psa ogromnej samodyscypliny. Umiejętność ta przydaje się zwłaszcza w sytuacjach stresowych, gdy pies mógłby wpaść w panikę, zareagować strachem lub agresją.

Nauka komendy zostań – podstawowe zasady


Zanim zaczniemy naukę komendy „zostań”, warto zaznajomić psa z poleceniami, takimi jak „siad” czy „leżeć”. Gdy pies będzie już znajdował się w pozycji siedzącej czy leżącej, łatwiej będzie mu zapanować nad chęcią instynktownego podążania za swym opiekunem. Po jakimś czasie należy oczywiście rozdzielić te czynności i łączyć komendę „zostań” z innymi sytuacjami bez wydawania żadnych dodatkowych poleceń. Na początku jednak łatwiej będzie nam zacząć trening, gdy pupil będzie znajdował się w określonej pozycji.

Naukę  najlepiej zacząć w domu, zachowując pozory zabawy. Treningi posłuszeństwa nie mogą być czymś w rodzaju przykrego obowiązku lub kary, bo wtedy pupil po prostu odmówi dalszej współpracy. Pamiętajmy o nagradzaniu pupila za każde powodzenia, a przede wszystkim – nie wymagajmy zbyt wiele na raz. Jak zacząć właściwą naukę psa komendy „zostań”?

Nauka komendy zostań – etap 1


Pierwsze podejście zaczynamy, gdy pupil jest w dobrym nastroju, wypoczęty i wyraźnie zainteresowany zabawą. Zanim przejdziemy do rzeczy, warto uzbroić się jeszcze w ulubione przysmaki czworonoga. Następnie stajemy naprzeciw niego i wydajemy znaną mu już komendę „siad”. Gdy zwierzak wykona polecenie, chwalimy go i częstujemy smakołykiem. Kolejne podejście będzie już rozszerzone o dodatkową komendę. Tym razem po wykonaniu przez psa komendy „siad”, wypowiadamy następną – „zostań” i robimy krok do tyłu. Jeśli pupil wytrzyma tak około 3-4 sekundy nagradzamy go przysmakiem.

Jedna sesja treningowa powinna zawierać nie więcej niż 6-7 powtórzeń. Obserwujmy bacznie reakcje psa, a gdy tylko zauważymy oznaki znudzenia czy zniecierpliwienia, przerwijmy naukę. Kiedy jednak ten etap ćwiczeń zostanie opanowany do perfekcji, możemy przejść do kolejnego, nieco trudniejszego.

Nauka komendy zostań – etap 2


W tej części szkolenia będziemy uczyć psa w pozycji siedzącej dłużej niż 3-4 sekundy. Z każdym kolejnym ćwiczeniem starajmy się więc wydłużać ten czas do 5, 6, a potem 10 sekund, nie zapominając o pochwale lub nagrodzie. Starajmy się jednak nie robić zbyt dużych przeskoków, np. z 5 sekund do 20. Lepiej rozwijać ćwiczenie powoli i dać psu czas, by pojął dokładnie, czego od niego oczekujemy. Kiedy pupil będzie już umiał pozostać w jednej pozycji przez dłużej nić 25 sekund, możemy zrobić kolejny krok.

Nauka komendy zostań – etap 3


Następny etap nauki psa komendy „zostań” to stopniowe zwiększanie odległości dzielącej nas od psa. Początkowo robiliśmy tylko krok w tył, teraz robimy dwa, potem trzy itd. Ćwicząc powoli i konsekwentnie, powinniśmy dość do momentu, w którym będziemy mogli bez problemu opuścić pomieszczenie, a pupil dalej pozostanie na swoim miejscu. To oczywiście nie nastąpi od razu, więc nie wymagajmy od zwierzaka zbyt wiele od razu. Nie zapominajmy też o nagrodach, za poprawne wykonywanie poleceń.

↓ PRZYSMAKI TRENINGOWE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Lightspruch - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger