wtorek, 7 kwietnia 2020

Dlaczego husky mają kolorowe oczy?


Dwubarwne oczy to bez wątpienia jedna z charakterystycznych cech dla psów rasy husky. Już sam fakt, że oczy tych niezwykłych czworonogów mogą przybierać intensywnie niebieską barwę robi ogromne wrażenie, a gdy jedna z tęczówek wyraźne odróżnia się od drugiej, efekt jest wręcz piorunujący. Jak wyjaśnić zjawisko dwubarwnych oczu u psów rasy husky?

Specyficzna kolorystka oczu u husky


Jeszcze do niedawna intensywnie niebieskie lub dwubarwne oczy husky musiały budzić pewien niepokój. Dziś jednak, gdy rasa ta stała się popularna w Europie, wiemy nieco więcej o sekretach tych wyjątkowych czworonogów. Kolorystyka ich oczu przestała dziwić, choć wciąż wzbudza wielkie zainteresowanie oraz emocje pośród miłośników tej rasy.

Zgodnie ze wzorcem rasy, oczy husky mogą przybierać barwę brązową lub niebieską. Oczy dwukolorowe też nie są tu żadną anomalią i nie uznaje się ich za wadę. Od czasu do czasu po prostu zdarzają się szczenięta o jednym oku niebieskim, a drugim brązowym. Dość powszechnie pośród tych czworonogów jest także dwubarwność w obrębie jednej tęczówki, to znaczy, gdy na niebieskiej tęczówce pojawiają się brązowe plamki lub odwrotnie. Tego też nie uznaje się za wadę, ale to jaki kolor oczu ostatecznie będzie miał pies jest trudne do przewidzenia. Co ciekawe, szczenięta tej rasy tuż po narodzinach zawsze mają oczy niebieskie. Dopiero po kilku tygodniach tęczówki stają się szare, a potem zmieniają barwę na właściwą – jasnoniebieską, brązową lub dwukolorową.

Skąd biorą się różnokolorowe oczy u husky?

 

Dwubarwne oczy u husky wyglądają zjawiskowo i magicznie, ale nie stoją za nimi żadne siły nadprzyrodzone. W rzeczywistości różnobarwność jest wynikiem heterochronii, czyli niegroźnej wady wrodzonej, występującej zarówno u innych zwierząt, jak i ludzi. Zaburzenie to polega na różnym rozmieszczeniu barwnika, czyli pigmentu melaniny, w obrębie różnych części tęczówki. Melanina jest substancją odpowiadająca nie tylko za kolor oczu, ale również umaszczenie sierści czworonoga albo barwę skóry i włosów u człowieka. Nadwyżka lub niedostatek pigmentu w oku, powoduje zaburzenia ich koloru. Gdy różnice w zabarwieniu tęczówki występują tylko w jednym oku, mówimy o heterochronii iridis, a gdy tęczówki człowieka lub zwierzaka mają dwa różne kolory – heterochronii iridium.

Zaburzenie to jest niezwykle rzadkie, dotyczy mniej więcej 1% naszej populacji. Warto dodać, że wada nie powoduje problemów ze wzorkiem ani nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Heterochronia może być dziedziczona lub nabyta wskutek różnego rodzaju uszkodzeń oka. W grę wchodzą tu czynniki, takie jak stany zapalne siatkówki lub rogówki, guzy, tętniaki albo nadużywanie niektórych kropli do oczu, w tym leków na jaskrę, na którą przecież chorują także psy.

Kolor oczu husky, a potencjalne zagrożenia


Rozmnażanie husky o oczach dwukolorowych jest bardzo trudne – nigdy nie da się przewidzieć, kiedy uaktywni się odpowiedni gen i w którym miocie pojawią się takie szczenięta. Trochę łatwiej jest  z husky niebieskookimi i jakiś czas temu to właśnie one cieszyły się największym zainteresowaniem. Hodowcy zwiedzeni chęcią zysku zaczęli rozmnażać je na większą skalę. Niestety często robiono to bez względu na inne cechy czworonogów, przez co nowe pokolenia husky odziedziczyły różnego rodzaju przypadłości. Dziś organizacje kynologiczne i bardziej świadomi hodowcy zauważają, że tak nielogiczna selekcja mogła spowodować sprzężenie określonej kolorystyki oczu u husky ze skłonnością do wielu poważnych chorób, takich jak zaćma, dystrofia rogówki czy postępujący zanik siatkówki.

Zaćma u zwierzaków występuje zwykle w formie choroby starczej, ale w przypadku husky wygląda to nieco inaczej. Przeważnie jest ona schorzeniem dziedzicznym, które może pojawić się już u kilkumiesięcznych szczeniąt. Choroba objawia się mętnieniem soczewki oka, przez co przestaje ona być przeźroczysta i ogranicza ilość promieni docierających do dna oka. Nieleczone schorzenie prowadzi niestety do stopniowej utraty wzroku, a nawet całkowitej ślepoty.

Kolejnym schorzeniem typowym dla husky jest dystrofia rogówki oka. Dochodzi do niej poprzez nieprawidłowej odkładanie się lipidów w rogówce oraz jej mętnienie. Z kolei zanik siatkówki to schorzenie polegające na uszkodzeniu komórek światłoczułych, odpowiedzialnych na widzenie nocne i w słabym świetle. Dalszy rozwój tej choroby może osłabić wzrok również w świetle dziennym, a przy braku leczenia prowadzi do całkowitej ślepoty.

↓ TABLICZKA OSTRZEGAWCZA HUSKY ↓

Sklep Telekarma


 Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: canva.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger