wtorek, 14 kwietnia 2020

Jak pies okazuje miłość?


Jak pies okazuje miłość?

Chyba każdy z nas zastanawiał się kiedyś, jak pies okazuje miłość i przywiązanie swemu właścicielowi? Albo co znaczą te wszystkie specyficzne dla kudłaczy zachowania jak patrzenie w oczy, trącanie rąk nosem czy lizanie po twarzy? Okazuje się, że zwierzaki w ciągu tysięcy lat egzystowania u boku człowieka nauczyły się okazywać nam czułość na bardzo wiele sposobów.Czy psy potrafią okazywać miłość?


Zachowania zwierzaków nie są już dla nas tak wielką tajemnicą, jak niegdyś. Dzięki licznym badaniom i stale poszerzającej się wiedzy z dziedziny psiej behawiorystki, nauczyliśmy się rozpoznawać pewne komunikaty i niuanse zawarte w mowie ciała czworonogów. Wiemy na przykład, jak zmienia się postawa ciała psa, gdy jest zdenerwowany i, że merdanie ogonem nie zawsze oznacza to samo. A jednak psia natura wciąż skrywa przed nami kilka sekretów. Psy z kolei potrafią wręcz bezbłędnie odczytywać nasze intencje oraz rozpoznawać w nas emocje, takie jak radość, strach czy złość. Można powiedzieć, że nasi ulubieńcy czytają z nas jak z otwartej książki, podczas gdy my wciąż zachodzimy w głowę, czy pupil naprawdę nas kocha i jak można to rozpoznać. Warto wiedzieć, że psy okazują miłość i przywiązanie na wiele sposobów. Jakich? Oto cztery niezawodne oznaki psiej miłości!

Cztery sposoby okazywania miłości przez psa


1. Machanie ogonem, czyli radość na widok człowieka


Każdy pies mocno przeżywa rozłąkę z właścicielem i potrafi cieszyć się, jak szalony, gdy opiekun w końcu wraca do domu. Dla zwierzaka nie ma nawet znaczenia, czy zniknęliśmy na cały dzień czy zaledwie godzinę – on zawsze tak samo raduje się z naszego powrotu. Jak to okazuje? Chyba najbardziej oczywistym dowodem radości i oddania jest machanie ogonem. Gdy pupil wita nas w progu domu, szeroko merdając na boki uniesionym ogonem to znaczy, że cieszy się na nasz widok. Niektóre psy potrafią także skakać wokół, łasić się i piszczeć z radości. Wszystko to może oznaczać, że pupil naprawdę za nami tęsknił i mocno przeżywa nasz powrót. Warto docenić tak okazane uczucia i poświecić tę chwilę ulubieńcowi, na przykład bawiąc się z nim czy zabierając na dłuższy spacer.

2. Patrzenie w oczy – oznaka psiej miłości


Jeśli pies patrzy nam prosto w oczy, nie unika naszego wzorku, a wręcz szuka go, gdy prosi o smakołyk lub czeka na komendę, to znaczy, że czuje się przy nas pewnie i bezpiecznie. Warto wiedzieć, że w psim świecie patrzenie prosto w oczy jest surowo zakazane. Takie zachowanie sprowokowane przez jednego z czworonogów może skończyć się nawet poważną bójką, jest bowiem przejawem agresji i prowokacją do walki. A jednak w toku ewolucji psy nauczyły się, że patrzenie w oczy człowiekowi może przynieść pewnie korzyści, na przykład pomaga nawiązać kontakt, dać do zrozumienia, że pora na spacer albo wyżebrać jakiś smakołyk.

Badania dowiodły, że pies wpatrujący się intensywnie w oczy człowieka, okazuje w ten sposób miłość i przywiązanie. Takie zachowanie świadczy o tym, że zwierzak czuje się przy nas dobrze i wie, że nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo.

3. Pragnienie kontaktu i bycia blisko człowieka


Psy kochające swych opiekunów pragną być ciągle w pobliżu i nie opuszczają ich nawet na krok. Zwłaszcza po dłuższej nieobecności, zwierzaki lubią mieć nas na oku, chodzą za nami jak cienie, obserwują podczas zwykłych czynności i zasypiają u naszego boku. Jeśli pupil ma zwyczaj układania głowy na naszych kolanach, domagania się czułości poprzez trącanie nosem dłoni czy przytulania do naszego boku podczas drzemki na kanapie, możemy być pewni, że kocha nas całym psim sercem.

4. Przynoszenie zabawek, czyli deklaracja miłości według psa


Warto pamiętać, że zabawka to dla psa rzecz niezwykle drogocenna. Niektóre czworonogi potrafią spać ze swoimi ulubionymi gryzakami lub pluszakami, noszą je ze sobą wszędzie i nie bardzo podoba im się, gdy ktoś bierze je do ręki. Dlatego, gdy nasz pupil sam wręcza nam ulubioną piłkę czy pluszowego misia i tym samym prosi o chwilę zabawy, możemy czuć się zaszczyceni. Dla zwierzaka nie ma nic lepszego niż zabawa z właścicielem i każdego dnia warto poświęcać na to przynajmniej chwilę. Pamiętajmy też, że ignorując psa w takiej chwili, możemy sprawić, iż poczuje się odtrącony i porzucony. Byłoby to naprawdę niesprawiedliwe, zwłaszcza w chwili największej deklaracji miłości. A jak Twój pies okazuje miłość wobec Ciebie? Daj nam znać w komentarzu. 

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: canva.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger