poniedziałek, 30 marca 2020

Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?


Mnóstwo właścicieli ma z tym kłopot - ich psiaki podkradają jedzenie ze stołu i kuchennych blatów, czasami nawet nie zwracając uwagi na to, ile osób może ten proceder przyuważyć. Są nawet kudłacze, które częstują się jedzeniem trzymanym w ręku przez dziecko albo wręcz bezczelnie wsadzają swoją kufę do naszego talerza. Wydaje nam się, że nie ma w tym niczego złego? Nie mamy problemu z tym, że komuś wydaje się to nieestetyczne albo niehigieniczne? Otóż nie jest to sprawa wyłącznie tego, czy coś nam przeszkadza, czy nie. Chodzi tu również (a może przede wszystkim) o bezpieczeństwo zwierzaka, który absolutnie nie powinien częstować się ludzkimi pokarmami. Są one bowiem ciężkostrawne, tłuste, pełne węglowodanów, przypraw, ale czasem również takich składników, które mogą okazać się dla kudłacza trucizną. Jak zatem oduczyć psa jedzenia ze stołu?


Dlaczego pies zabiera jedzenie ze stołu?


Odpowiedź jest bardzo prosta - bo ładnie pachnie (czasem też wygląda), więc nęci psiaka i sprawia, że nie może mu się oprzeć. Obiecujący aromat potrafi skłonić zwierzaki do naprawdę sporych wyczynów, aby rzeczoną potrawę znaleźć i zjeść. Często działa również mechanizm „zdobywania” - jedzenie w misce jest o wiele mniej atrakcyjne niż takie zdobyte ze stołu. Tego typu przekąska ma smak przygody! Poza tym może to być coś, co normalnie nie trafia do kącika żywieniowego psiaka, więc jest podwójnie atrakcyjne. Bez względu na to, czy chodzi wyłącznie o aromatyczny, czy też zakazany albo znaleziony w niecodziennym miejscu kąsek,  nasz psiak zazwyczaj nie ma pojęcia, że robi coś złego. Stąd nasze upomnienia albo nawet awantury nie przynoszą żadnego efektu. Kudłacz stara się po prostu zdobyć przekąskę wtedy, kiedy tego nie widzimy, bo wie, że w jakiś sposób połączone zostanie to z upomnieniem, ale absolutnie nie ma żadnego poczucia winy.

Co robić, aby psiak nie zabierał jedzenia ze stołu?


Jak wiec oduczyć psa jedzenia ze stołu? Czasami najłatwiej jest… po prostu go tam nie zostawiać. Oczywiście nie chodzi o obiad, ale na przykład mięso możemy rozmrażać na lodówce albo jakiejś wysokiej półce, poza zasięgiem pupila. To samo dotyczy stawiania różnych słodkości, misek z przystawkami albo ze śmieciowym jedzeniem. Skoro wiemy, że psiak na pewno połasi się na pożywienie zostawione bez nadzoru, nie kuśmy go i zabierzmy potrawy w miejsce, do którego zwierzak się nie dostanie. Czasami wystarczy schować jedzenie do lodówki – w tym wypadku psiak nie poczuje nawet jego zapachu i nie będzie żadnego problemu. Oczywiście nie zawsze możliwy jest taki trick. Czy są jakieś sposoby, aby po prostu oduczyć zwierzaka sięgania po kąski zostawione na widoku?


Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?


Podstawą jest zadbanie o to, aby nasz psiak miał pełny brzuch - i co się z tym wiąże - przejawiał mniejszą chęć na poczęstowanie się czymś dodatkowym. Oczywiście pełny brzuch nie oznacza, że należy nieustannie karmić kudłacza. Chodzi o mądre i racjonalne karmienie, czyli serwowanie pokarmów zaspokajających zapotrzebowanie energetyczne psiaka oraz dających poczucie sytości na długi czas. Raz na jakiś czas możemy też podać pupilowi jakiś przysmak – wówczas jego ochota na podjadanie między posiłkami spadnie, a jedzenie na stole straci nieco swego uroku. Możemy też schować w jakimś kącie mieszkania przekąskę dla zwierzaka i w ten sposób przyciągnąć jego uwagę w inne miejsce. Warto nakarmić także psiaka przed szykowaniem pyszności, mogących go bardzo zainteresować. Robimy deser? Szykujemy obiad dla gości? Najpierw karmimy kudłacza. Z pełnym brzuchem o wiele mniej chętnie będzie szukał dodatkowych kęsów.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓



Inną sprawą jest konieczność nauczenia zwierzaka, że nie wolno mu wszystkiego. To kwestia ustanowienia hierarchii w domu oraz postawienia granic. Bez tego pupil zwyczajnie wejdzie nam na głowę. Psiak musi rozumieć, co oznacza komenda „zostaw”. Z pewnością przyda się wcześniej trening. Nie stosujemy kar za złe zachowanie, ale nagradzamy tylko dobre. Dobrym trikiem jest trzymanie smakołyku w jednej dłoni, mówienie „zostaw” i jeśli psiak dostosuje się do naszego rozkazu, poczęstowanie go smakołykiem z drugiej ręki. Nauczony takiego zachowania pupil łatwiej zostawi jedzenie na stole, kiedy poinformujemy go, aby go nie ruszał. Możemy też poobserwować psiaka z ukrycia i interweniować, jeśli widzimy, że pod naszą nieobecność wraca do złych zwyczajów.

Co jeszcze możemy zrobić, aby oduczyć psa jedzenia ze stołu? Odciągnąć uwagę czworonoga, czyli zapewnić mu interesującą rozrywkę. Może to być jego ulubiona zabawka (albo nowa, której jeszcze nie przetestował), kość, którą długo się gryzie i wymaga sporo skupienia, jakiś smakołyk albo gadżet interaktywny, który pobawi się z psiakiem w momencie, kiedy my szykujemy pożywienie. Pomysłów jest sporo, trzeba tylko wykorzystać wyobraźnię!

↓ ZABAWKI TYPU KONG DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © fotyma - istocphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger