czwartek, 5 marca 2020

Kiedy pies dorasta?


Tempo dorastania psa zależy od czynników, takich jak rasa zwierzaka, jego predyspozycje genetyczne czy docelowa wielkość. Warto wiedzieć na przykład, że czworonogi ras dużych i olbrzymich dorastają nieco wolniej niż przedstawiciele mniejszych ras. Zobaczmy, kiedy pies przestaje być szczeniakiem i jak rozpoznać, że nasz pupil jest już dorosłym psem?Etapy życia psa – kiedy pies staje się dorosły?


Przeważnie za w pełni dorosłego uznaje się psa, który skończył 12 miesięcy. Jest to jednak duże uogólnienie, gdyż ta metryczka nie dotyczy każdego czworonoga. Jak już wspomniano, są rasy, które dojrzewają dużo później oraz takie, które już w drugim półroczu życia można nazwać dorosłymi. Oczywiście jest pewien ogólny podział, który pozwala stwierdzić mniej więcej, na jakim etapie życia znajduje się nasz pupil.

Kiedy więc pies dorasta? Zgodnie z przyjętą regułą, zanim pies wejdzie w fazę życia dorosłego, przechodzi przez tak zwany okres nastoletni, bardzo podobny do tego, który zachodzi i w życiu człowieka. Faza ta zaczyna się około 3 miesiąca życia i może trwać do około 6-9 miesiąca. W tym czasie pies może osiągnąć już wymiary bliskie docelowym i fizycznie często przypomina psa dorosłego, ale jego temperament wciąż się kształtuje. W dalszym ciągu możemy więc spodziewać się szczenięcych wybryków i niefrasobliwości pupila, ale jest to także okres intensywnej nauki, nabierania pewnych nawyków i przyzwyczajeń, które zostaną psu na lata. Warto więc wykorzystać ten etap na naukę posłuszeństwa i grzecznego zachowania, tak aby nasz pupil w dorosłym życiu wiedział dobrze co mu wolno, a czego robić nie powinien.

Dorosłość u psa – kiedy się zaczyna?


Mniejsze psy dorastają około 8-10 miesiąca życia. To wtedy osiągają docelową wielkość i masę ciała, a ich temperament widocznie się zmienia. Psy ras dużych i olbrzymich potrzebują dużo więcej czasu na osiągnięcie dojrzałości. Tempo ich wzrostu jest wolniejsze i może trwać nawet do 24 miesiąca życia w przypadku ras olbrzymich, takich jak dog niemiecki, bernardyn czy wilczarz irlandzki. Zwykle do 8-9 miesiąca ich życia rozwija się szkielet oraz narządy wewnętrzne, a później do 18-24 miesiąca szczeniak nabiera masy mięśniowej i proporcji sylwetki właściwej dla dorosłego osobnika.

↓ KARMA DLA SZCZENIĄT RAS MAŁYCH ↓Jak zmienia się zachowanie psa?


Sam wygląd nie zawsze stanowi o tym, czy nasz pupil jest dorosły, czy też nie. Niektóre psy ras małych i średnich osiągają docelowe wymiary już w okresie pośrednim pomiędzy szczenięctwem, a dorosłością. Jeśli chcemy precyzyjniej określić, na jakim etapie rozwoju znajduje się nasz ulubieniec, warto obserwować także jego zachowanie. Szczeniaki, na przykład są prawdziwymi wulkanami energii, chętnie się bawią, psocą i gryzą wszystko, co nawinie się pod pyszczek. Są też bardziej ufne, przyjacielskie i łatwiej socjalizują się z innymi psami czy osobami. Szczenięta dużo intensywniej niż dorosłe czworonogi zabiegają także o uwagę właściciela, potrzebują jego pomocy i opieki.

Dojrzały kudłacz jest już z reguły bardziej samodzielny i spokojniejszy. Rzadziej załatwia potrzeby fizjologiczne i jest w stanie spędzić więcej czasu bez właściciela. Trudniej też jest mu porzucić nawyki, jakich nabrał w okresie dojrzewania albo wyzbyć się nieufności wobec obcych ludzi i innych psów. Oczywiście wiele zależy od tego, jak pies został ułożony. Warto pamiętać, że im bardziej przyłożymy się do szkolenia i nauki grzecznego zachowania na etapie szczenięcym, tym grzeczniejszego psa będziemy mieli w przeszłości.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS ŚREDNICH ↓Kiedy przestawić szczeniaka na karmę dla psów dorosłych?


Większość gotowych pokarmów dla szczeniąt przeznaczona jest dla psów do 6 miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku czworonogów większych ras, którym dojrzewanie zajmuje więcej czasu, nie należy spieszyć się ze zmianą karmy. Psy ras dużych i olbrzymich rosną i nabierają masy aż do 18-24 miesiąca życia i zbyt wczesne przestawienie je na karmę dla psów dorosłych może odbić się na ich zdrowiu. Kwestię tę należy oczywiście przedyskutować z weterynarzem, ale miejmy na uwadze, że pokarmy dla szczeniąt zawierają zwykle więcej substancji sprzyjających budowie mocnego szkieletu i tkanki mięśniowej. W porządnych produktach tego rodzaju pupil znajdzie także składniki wspierające rozwój zmysłów, pracę mózgu i ułatwiające naukę.

Oczywiście karmy dla szczeniąt nie można podawać w nieskończoność. Zbyt duża podaż składników stymulujących rozwój może nadmiernie przyspieszyć wzrost pupila i doprowadzić do problemów, takich jak dysplazja stawów. Dlatego po około 6 miesiącu życia warto zastąpić pokarm szczenięcy specjalną karmą dla juniorów i serwować ją do około 12 miesiąca życia, chyba że weterynarz zaleci inaczej.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS DUŻYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Stephanie Verhart — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger