wtorek, 26 listopada 2019

Najczęstsze błędy w żywieniu psa


Bardzo kochamy naszego pupila i chcemy dla niego wszystkiego, co najlepsze. Czasem jednak nieświadomie robimy mu małą krzywdę, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie żywieniowe. Fakt, że zwierzak pałaszuje z radością, zjada jeszcze dokładki i ogólnie widać, że jest zachwycony w porze kamienia nie oznacza, że codzienne menu mu służy. Liczy się zarówno ilość, jak i jakość podawanego jedzenia. Trzeba przestrzegać gramatury, brać pod uwagę indywidualne zapotrzebowania zwierzaka i umieć go obserwować. Wielu właścicieli popełnia mnóstwo błędów w żywieniu psa, nie mając o tym pojęcia. Jak temu zaradzić?Przekarmianie psa


Najczęstszym błędem w żywieniu psa są zbyt duże porcje podawanego pokarmu. Oczywiście nasz pupil z pewnością nie ma z tym problemu. Wiele psiaków jest w stanie spałaszować naprawdę ogromne porcje i same się nie pohamują, choćby miały potem źle się czuć. Takie objadanie się jest okropnym obciążeniem dla układu pokarmowego, który nie daje rady wszystkiego strawić w określonym czasie, a już zwłaszcza wtedy, kiedy psiak najadł się przed snem. Jednak same problemy z brzuchem to tylko wierzchołek góry lodowej. Podawanie zbyt wielkich porcji prowadzi do otyłości, cukrzycy, otłuszczenia wątroby i wielu innych schorzeń. Już same dodatkowe kilogramy są sporym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu zwierzaka i stanowią zabójcze obciążenie dla układu ruchu.

Dokarmianie psa między posiłkami


To kolejny częsty nawyk właścicieli. Wydaje nam się, że psiak jest głodny, że nie wytrzyma do obiadu albo kolacji, że patrzy na nas błagalnie albo kręci się koło miski. Ulegamy i błędne koło się zamyka. Niektórzy podają też swoim pupilom za dużo przekąsek i przysmaków. Efekt jest taki, że kudłacze przechodzą głównie na tego typu dietę, nie mają już natomiast miejsca w brzuchu na zjedzenie normalnego, porządnego posiłku. Efekt? Otyłość, brak wielu substancji odżywczych, osłabienie i problemy z zębami.

Podawanie psu niewłaściwego jedzenia


Można podawać psiakowi nie tylko za dużo, ale także złej jakości pożywienie. Tak samo jak u ludzi, psie pokarmy typu fast-food kuszą, smakują i niemal uzależniają. Nie dostarczają cennych substancji odżywczych, ich pochłanianie prowadzi natomiast do nadwagi, kłopotów z układem pokarmowym, może także wywoływać alergie pokarmowe. Unikajmy śmieciowego jedzenia, bo jest w nim mnóstwo chemii pod postacią konserwantów, sztucznych barwników, ulepszaczy, sterydów, antybiotyków i innych świństw. Wykluczmy też z diety nadmiar węglowodanów, niezdrowe tłuszcze i niskiej jakości produkty zwierzęce. W żadnym wypadku nie podawajmy psu także kąsków z naszego talerza. Pożywienie się z pupilem jest urocze, ale może okazać się bardzo szkodliwe dla jego organizmu. Nasze jedzenie jest tłuste, pełne węglowodanów, a ponadto może zawierać substancje, które są dla psiaka nie tylko niewskazane, ale mogą nawet okazać się trucizną.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓Częste zmienianie psu karmy


Wielu właścicieli martwi się, że ich zwierzak ma kłopoty żołądkowe, ale nie łączy tego z faktem, że zbyt często zmieniają mu karmę, co prowadzi do rozchwiania całego organizmu. Układ trawienny przyzwyczaja się do pokarmu i nie lubi rewolucji żywieniowych. Nieustanne podawanie innej karmy może w związku z tym skutkować bólami brzucha, biegunkami, a nawet wymiotami. Jeśli zwierzak potrzebuje zmiany karmy, nowy produkt należy wprowadzać stopniowo, a nie od razu wsypywać go do miski zamiast poprzedniego. Starajmy się też raz zmienić karmę i już potem się jej trzymać. Huśtawki dietetyczne na pewno nie przysłużą się zdrowiu zwierzaka, a do tego mogą sprawić, że psiak zrobi się mocno marudny i zacznie żądać na każdy posiłek czegoś nowego i coraz bardziej wyszukanego.

Serwowanie psu posiłków o nieregularnych porach


Kolejnym najczęstszym błędem w żywieniu psa jest brak regularności. Co to znaczy? Każdy z nas potrzebuje jeść o stałych porach i kudłacze nie należą do wyjątków. Ich rytm dnia powinien być połączy z rytmem posiłków, bo tylko dzięki temu układ pokarmowy może normalnie pracować, a w mózgu wyrabia się mechanizm uczucia głodu i sytości. Oczywiście jeśli raz na jakiś czas zmienimy nieco porę posiłku, nic złego się nie stanie, ale warto mieć stałe pory, kiedy wsypujemy do psiej miski różne pyszności. Nie przesadzajmy też z dokarmianiem zwierzaka przed snem, bo organizm w nocy potrzebuje wypoczynku, a nie zmagania się z trawieniem wielkiej kolacji. Nigdy nie serwujmy też pożywienia tuż przed wysiłkiem fizycznym, bo może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznego skrętu jelit. Karmienie dwie godziny przed spacerem to absolutne minimum.

Podawanie psu samego mięsa


Oczywiście, psiaki są mięsożercami, ale nie oznacza to, że powinny jeść tylko i wyłącznie mięso. Potrzebują również innym składników, w tym warzyw, aby pozyskiwać z nich błonnik, witaminy i minerały. Warto też włączyć do diety ryby, będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Samo mięso sprawi, że menu stanie się zbyt ubogie, a do tego nudne, a żaden psiak nie lubi monotonii w jedzeniu. Smakowite dodatki dostarczą mu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Javier brosch - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger