czwartek, 14 listopada 2019

Rodzaje mięsa w karmach dla psa


Mięso jest najważniejszym elementem prawidłowo zbilansowanej psiej diety. To właśnie z niego czworonogi czerpią niezbędne aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Aby wybrać właściwe pożywienie dla pupila, warto bliżej poznać rodzaje mięs stosowanych w karmach dla psów. Które z nich są najbardziej wartościowe dla czworonogów?


Mięso kontra produkty pochodzenia zwierzęcego


Jednym z najważniejszych wyznaczników jakości karmy dla psa jest zawartość mięsa. W produktach wysokiej jakości jest ono składnikiem dominującym, umieszczonym na samym początku listy komponentów. Karma zawierająca „kurczaka” nie zawsze jest jednak taka sama, jak ta, której receptura bazuje na „mięsie z kurczaka”. Jedynie w przypadku drugiego pożywienia mamy bowiem pewność, że do jego produkcji zostały użyte mięśnie szkieletowe. Dość często karmy dla psów zawierają natomiast „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Jest to bardzo obszerna kategoria surowców odzwierzęcych. W jej skład wchodzą m.in. podroby. Komponenty tego typu również mogą stanowić cenny element psiej diety, ale ich wartość odżywcza jest zupełnie inna niż mięsa. Aby wiedzieć, co rzeczywiście trafia do psiej miski, najlepiej zatem wybierać karmy z dokładnie wyszczególnionymi wszystkimi składnikami (np. „mięso z kurczaka, wątroba, serce” zamiast „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”).

Mięso świeże kontra dehydratyzowane


Spory wpływ na wybór karmy dla psa ma forma mięsa użytego do produkcji. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się pokarmy ze świeżym mięsem. Ich niewątpliwym atutem jest wysoka strawność i smakowitość. Świeże mięso zawiera jednak znaczną ilość wody (75%), przez co w procesie produkcji jego objętość wyraźnie spada. Karma o takim samym składzie, jednak zawierająca mięso dehydratyzowane, będzie miała wyższą wartość odżywczą. Mięso przed obróbką technologiczną zostało bowiem poddane suszeniu (odwodnieniu), a co za tym idzie – jego zawartość nie ulegnie już zmianie.

Mięso drobiowe w karmach dla psa


Drób należy bez wątpienia do najpopularniejszych mięs stosowanych w karmach dla psów. W pożywieniu zwykle znajduje się kurczak lub indyk. Mięso drobiowe odznacza się wysokimi walorami dietetycznymi i smakowymi. Jest lekkostrawne, łatwo przyswajalne, niskotłuszczowe i dobrze akceptowane przez większość czworonogów. Wyróżnia się ponadto korzystnym stosunkiem kwasów tłuszczowych nienasyconych do nasyconych. Mięso drobiowe jest szczególnie bogate w witaminy z grupy B (B3 i B6), magnez, fosfor, cynk, selen i żelazo. Można polecić je psiakom obdarzonym wrażliwym przewodem pokarmowym, cierpiącym na częste dolegliwości trawienne. Karmy dla psa z drobiem sprawdzą się w diecie light oraz w menu psich seniorów, zwierząt mało aktywnych, z tendencją do tycia, przechodzących rekonwalescencję po chorobie.

↓ KARMA DLA PSA Z MIĘSEM DROBIOWYM ↓
Wołowina w karmach dla psa


Wołowina to bardzo wartościowy element pokarmów dla psów. Charakteryzuje się korzystnym profilem aminokwasowym i tłuszczowym. Stanowi bardzo dobre źródło L-karnityny, choliny, żelaza, potasu, witamin B12, B1 i B6. Jest też bogata w sprzężony kwas linolowy (CLA), który stymuluje układ odpornościowy czworonogów i hamuje rozwój nowotworów. Karmy dla psa z wołowiną są odpowiednie zwłaszcza dla zwierzaków aktywnych, pracujących, uprawiających sporty, osłabionych oraz mających problemy z układem ruchu czy krążenia.

↓ KARMY DLA PSA Z WOŁOWINĄ ↓Ryby w karmach dla psa


Karmy dla psa z rybami nie bez powodu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na rynku dostępne są min. produkty z łososiem, pstrągiem czy dorszem. Znajdujące się w nich białko charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Dodatkowym walorem mięsa z ryb jest optymalny stosunek wapnia do fosforu. Tłuste ryby są zasobne w witaminy A i D. Stanowią także bardzo dobre źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Karmy z rybami rekomenduje się dla psów wrażliwych, mających problemy z sierścią i skórą oraz biorących udział w konkursach piękności.

↓ KARMY DLA PSA Z RYBAMI ↓
Dziczyzna w karmach dla psa


Karmy dla psa z dziczyzną to idealna propozycja dla zwierzaków obdarzonych wyrafinowanym gustem kulinarnym. Produkty z mięsem z dzika czy jelenia wyróżniają się przede wszystkim nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Ich wyrazisty, niepospolity smak sprawia, że świetnie nadają się dla psów wybrednych i z obniżonym apetytem. Dziczyzna ma także wiele walorów odżywczych. Jest wysokobiałkowa i niskokaloryczna. Dostarcza psiakom dużej dawki dobrze przyswajalnego żelaza, innych minerałów i przeciwutleniaczy. Mięso z dzikich zwierząt uznawane jest też za jedno z najzdrowszych i najbardziej naturalnych.

↓ KARMY DLA PSA Z DZICZYZNĄ ↓Jagnięcina w karmach dla psa


Jagnięcina to często niedoceniane mięso dla psów, które może stanowić remedium na żywieniowe problemy naszych podopiecznych. Surowiec ten zawiera białko o wysokiej wartości biologicznej. Charakteryzuje się ponadto optymalnym stosunkiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Mięso jagnięce jest zasobne w wiele niezbędnych dla czworonogów składników, m.in. żelazo, cynk, selen witaminę B1 i B13 (kwas orotowy), L-karnitynę. Rzadko wywołuje nadwrażliwość, dlatego stosuje się je w karmach hipoalergicznych dla psów. Karmy z jagnięciną polecane są zwłaszcza dla szczeniąt i psich seniorów.

↓ KARMA DLA PSA Z JAGNIĘCINĄ ↓Inne rodzaje mięs stosowane w pokarmach dla psów


Na rynku nie brakuje pokarmów zawierających egzotyczne mięsa, z którymi większość psiaków nie styka się na co dzień. Produkty z koniną, cielęciną, mięsem ze strusia, królika czy renifera zyskują spore grono czworonożnych wielbicieli. Trafiają one zwłaszcza w gust psów lubiących próbować nowych smaków i unikających żywieniowej monotonii. Nierzadko mogą też wspomóc terapię chorób dietozależnych. Warto stosować je m.in. podczas rekonwalescencji po chorobach, w ramach diet eliminacyjnych, monoproteinowych czy hipoalergicznych.


↓ KARMY DLA PSA Z INNYMI RODZAJAMI MIĘS ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: ©  bit24  — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger