wtorek, 5 listopada 2019

Jak często trzeba chodzić z psem do weterynarza?


Nie budzi wątpliwości fakt, że ze zwierzakiem powinniśmy się udać do weterynarza wówczas, gdy dzieje się z nim coś złego. Czy faktycznie jednak wizyty w weterynaryjnej lecznicy ograniczać powinny się tylko do tych przypadków, w których z psem ewidentnie jest coś nie tak? Jeśli należycie troszczyć chcemy się o zdrowie pupila, zadbajmy o profilaktykę.


Coroczna kontrola profilaktyczna


Gdy pupil nasz cieszy się dobrym zdrowiem, wcale nie znaczy to, że zupełnie powinniśmy zrezygnować z zaglądania do weterynarza. W takiej sytuacji dobrym pomysłem są coroczne kontrolne wizyty, podczas których to lekarz zweryfikuje stan zdrowia zwierzaka. Profilaktyczne badanie lekarskie uwzględnia zazwyczaj osłuchanie psiego serca i płuc, sprawdzenie stanu uzębienia oraz przegląd uszu i oczu. Dodatkowo zlecone może zostać wówczas też wykonanie morfologii krwi i badania moczu.

Coroczne kontrolne wizyty pozwalają nie tylko na wczesne wykrycie zmian chorobowych, ale i na wyłapanie błędów żywieniowych czy uzupełnienie szczepień. Podczas nich weterynarz może też przepisać psiakowi tabletki odrobaczające oraz pomóc dobrać środki przeciwpasożytnicze.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓Z jakimi psami częściej udawać trzeba się do weterynarza?


Na jedną wizytę raz do roku mogą sobie pozwolić wszystkie te dorosłe psiaki, które szczycą się dobrym stanem zdrowia. Jeśli więc pupil nasz ma się dobrze i nie jest ani szczeniakiem, ani psim seniorem, propozycja taka będzie dla niego w pełni wystarczającą opcją. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy czworonóg nie skończył jeszcze roku, bądź aspirować zaczyna do miana seniora.

W przypadku szczeniąt wizyty w lecznicy sprzęgnięte są z harmonogramem szczepień – w pierwszym roku życia psiak odwiedza weterynarza więc zdecydowanie częściej. Co więcej, w trakcie takich spotkań lekarz kontroluje, czy maluch zdrowo się rozwija. W odpowiednim czasie z prowadzącym psa weterynarzem umówić możemy się też na wykonanie zabiegu sterylizacji lub kastracji.

Częstotliwość wizyt weterynaryjnych wzrasta również w przypadku starszych zwierzaków. Z psimi seniorami na kontrolę udawać powinniśmy się więc nie raz, a dwa razy do roku.  Prawda jest też taka, że im zwierzak nasz więcej lat ma na karku, tym częściej zapraszany będzie na badania profilaktyczne. Regularnie wykonywane badania krwi i moczu w przypadku starszych pupili w porę pomagają wychwycić problemy związane z funkcjonowaniem wątroby i nerek. Psiakom posiadającym już swe lata dobrze jest też sprawdzać cukier, hormony tarczycy, ciśnienie krwi czy sprawność stawów.

Kiedy nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza?


Każda niepokojąca nas zmiana w wyglądzie i zachowaniu zwierzaka jest pretekstem do tego, by nie czekać na doroczną kontrolę i szybciej udać się do weterynarza. Dodatkowo ze specjalistą natychmiastowo skonsultować powinniśmy się we wszystkich sytuacjach nagłych. Do tych zaliczyć można m.in. trwające ponad dwa dni wymioty i biegunki, niepokojące problemy z oddychaniem, nawet niegroźnie wyglądające zderzenie z samochodem, wszelkie zatrucia, otwarte rany, twardość brzucha czy jakiekolwiek krwotoki. Również przy mniej naglących dolegliwościach, a więc np. przy infekcji ucha czy pęcherza bądź wówczas, gdy zauważymy nagłą utratę wagi, z konsultacją nie powinniśmy zwlekać zbyt długo. 

↓ KARMY WETERYNARYJNE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: ©  Ivonne Wierink — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger