czwartek, 4 marca 2021

Pielęgnacja sierści psów długowłosych


Jak dbać o psy długowłose, by ich sierść zawsze ładnie wyglądała? Co robić, by futro pupila było miękkie i puszyste? Z pomocą przychodzą nam specjalne kosmetyki do pielęgnacji długiej sierści oraz akcesoria do czesania i szczotkowania pupila. Podpowiadamy, na czym polega właściwa pielęgnacja sierści psów długowłosych!


Psy długowłose – jak dbać o ich sierść?

Niestety, gładka i ładnie układająca się sierść rzadko kiedy jest dziełem samej natury. Znacznie częściej stanowi ona efekt starań i pracy samego opiekuna. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że psy długowłose wymagają bardziej regularnej i lepiej przemyślanej pielęgnacji, niż czworonogi o krótszej sierści.

Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o pielęgnację bujnej sierści, jest systematyczność. Psy długowłose należy czesać kilka razy w tygodniu, zwłaszcza po każdym długim spacerze i zabawie na świeżym powietrzu. Wystarczy przeoczyć jedną sesję szczotkowania, by w sierści pojawiły się trudne do rozczesania kołtuny. Równie ważne są regularne kąpiele, przycinanie włosia oraz właściwe żywienie. Wszystko to może wydawać się skomplikowane i czasochłonne, ale wcale nie musi takie być. Dobór właściwych kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji sierści znacznie ułatwia zadanie!

Pielęgnacja sierści długiej – czesanie

Każdy, kto hodował psy długowłose, wie, że kołtuny i splątania to sprawa niebłaha. Skołtuniona sierść grozi przerzedzeniem lub filcowaniem futra, a nawet odparzeniami i infekcjami na skórze. To problem, którego w żadnym razie nie należy bagatelizować.

Czesanie to absolutna podstawa pielęgnacji sierści długiej. Każdy zwierzak o bujnym, jedwabistym włosie powinien być czesany co najmniej dwa razy w tygodniu. To zadanie można ułatwić sobie, używając specjalnych odżywek dla psów długowłosych, które ułatwiają rozczesywanie splątanego futra. Takie preparaty działają też antystatycznie, więc włosy nie elektryzują się, a ponadto stają się miękkie i lśniące.

Pielęgnacja psów długowłosych – niezbędne narzędzia

Jakie narzędzia i akcesoria do pielęgnacji sierści powinny znaleźć się w naszym domowym salonie groomerskim? Niestety zwyczajny grzebień nie wystarczy. Niewskazane są także grzebienie i szczotki przeznaczone dla ludzi. Jeśli zależy nam na wyglądzie i kondycji pupila, warto od razu zaopatrzyć się w narzędzia przeznaczone do typu jego sierści. Od czego zacząć?

1. Grzebień dla psa długowłosego.

Proste narzędzie, bez którego nie sposób się obyć! Odpowiednio dobrany grzebień przyda nam się zwłaszcza w pierwszym etapie rozczesywania. Przeznaczony jest bowiem do rozczesywania supłów i kołtunów z sierści. Dzięki długim zębom grzebienia dotrzemy do samej skóry zwierzaka i pozbędziemy się również kołtunów ukrytych głębiej w sierści i podszerstku.

2. Szczotka lub zgrzebło dla psa długowłosego

Szczotki używamy dopiero po rozczesaniu sierści grzebieniem, gdy nie ma na niej już żadnych kołtunów. Należy dobrać ją indywidualnie do rodzaju sierści naszego pupila. Na przykład psy długowłose, takie jak harty afgańskie najbardziej skorzystają na szczotkowaniu szczotką z naturalnego włosia. Dzięki niemu ich futro stanie się jedwabiście gładkie i błyszczące. Z kolei psy o sierści długiej i szorstkiej można czesać szczotką lub zgrzebłem o metalowych końcach i większej powierzchni.

3. Trymer dla psa – co to takiego?

Trymer to narzędzie, które warto mieć pod ręką, zwłaszcza w okresie linienia. Dzięki niemu można łatwo ograniczyć ilość futra, jakie pies gubi w tym czasie i od razu pozbyć się martwych włosów z jego sierści. Trymer utrzyma w ryzach również psi podszerstek.  W czasie linienia to on sprawia najwięcej kłopotów i często przyczynia się do powstawania uciążliwych kołtunów.

4. Filcak dla psów długogłowych

Filcak to narzędzie, które pozwala szybko i łatwo pozbyć się sfilcowanej sierści, której w żaden sposób nie da się rozczesać. Ostre ząbki rozcinają skołtunione fragmenty futra, nie powodując nadmiernych uszkodzeń w strukturze włosa.

Pielęgnacja sierści długiej – kąpiel

Kolejny etap pielęgnacji sierści długiej to kąpiel. Psy długowłose powinno się kąpać raz w miesiącu, używając do tego szamponów dedykowanych konkretnym rasom. Do pomocy mamy także różne balsamy i odżywki do psiej sierści, dzięki którym futro pupila będzie się łatwiej rozczesywać. Takie odżywki zawierają też substancje nawilżające i odbudowujące strukturę włosa. Dzięki nim sierść psa jest miękka, błyszcząca i mniej się elektryzuje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger