poniedziałek, 26 listopada 2018

Wymioty u psa


Wymioty nie bez powodu budzą spory niepokój u psich opiekunów. Choć u większości czworonogów nie wywołują one żadnych poważnych konsekwencji, w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do groźnych zaburzeń równowagi wewnętrznej organizmu. Zdarza się również, że świadczą o rozwijającej się u zwierzaka chorobie. Kiedy wymioty u psa są wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej? Co zrobić, gdy pies wymiotuje? »


Mechanizm wymiotów u psa


Wymioty to aktywny proces gwałtownego pozbywania się treści pokarmowej znajdującej się w żołądku, na skutek silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej. U ich podłoża leży pobudzenie ośrodków wymiotnych, które reagują na substancje obecne we krwi czy bodźce docierające do receptorów przewodu pokarmowego i aparatu przedsionkowego ucha. Nie można zapominać, że wymioty są nie tylko niespecyficznym objawem chorobowym, ale przede wszystkim istotnym odruchem obronnym, który ma chronić organizm przed zatruciem. Wymioty składają się z 3 podstawowym faz. Ich zwiastunem są nudności, które z reguły objawiają się u zwierzaków wzmożonym oblizywaniem warg, intensywnym ślinieniem się i silnym niepokojem. W drugim etapie pojawiają się skurcze mięśni brzucha połączone z dławieniem się. Dopiero w końcowej fazie dochodzi do opróżnienia żołądka i wyrzutu treści pokarmowej na zewnątrz. Wymioty u psów, w zależności od czasu trwania, można podzielić na ostre i przewlekłe. Pierwsze z nich są krótkotrwałe (trwają maksymalnie kilka dni), ale często charakteryzują się gwałtownym przebiegiem. Z kolei wymioty przewlekłe mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, lecz na ogół mają znacznie mniejszą intensywność. Wymioty u czworonogów warto odróżnić od regurgitacji, która polega na biernym zwracaniu pokarmu z przełyku, bez udziału mięśni brzucha oraz ośrodków wymiotnych.


Przyczyny wymiotów u psa


Wymioty u psa bez wątpienia nie są objawem charakterystycznym dla jednej konkretnej jednostki chorobowej. Dodatkowo ich przyczyną wcale nie musi być problem zdrowotny. Nierzadko są one bowiem spowodowane wyłącznie błędami żywieniowymi lub silnym pobudzeniem emocjonalnym. Aby rozpoznać przyczynę wymiotów, trzeba więc przede wszystkim określić ich częstotliwość i towarzyszące im objawy. Konieczne bywają też dokładne badania diagnostyczne, zwłaszcza jeśli wymioty nawracają lub są wyjątkowo nasilone i gwałtowne.

Jednorazowe wymioty u psów zwykle są wynikiem spożycia nadmiernej ilości pokarmu lub przyjęcia nieodpowiedniego pożywienia. Zdarza się, że kłopoty wywołuje sam sposób konsumpcji, czyli zbyt łapczywe jedzenie lub sięganie do miski bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym. Wymioty mogą ponadto wystąpić u psich podróżników, zmagających się z chorobą lokomocyjną. Niekiedy są również reakcją na stres.

Z kolei ostre wymioty, które powtarzają się wielokrotnie w ciągu doby, są zawsze wskazaniem do jak najszybszej wizyty u weterynarza. Mogą mieć one związek z zatruciem, zapalenie żołądka lub jelit, infekcją bakteryjną bądź wirusową oraz podrażnieniem przewodu pokarmowego. Nie można też wykluczyć, że w żołądku wymiotującego czworonoga znajduje się połknięte ciało obce.
Przewlekłe wymioty u psa, mimo że rzadko przybierają spektakularną postać, niejednokrotnie świadczą o długotrwałych problemach zdrowotnych lub chorobach ogólnoustrojowych. Zwierzak, u którego występują, może cierpieć np. z powodu cukrzycy, zapalenia trzustki, niewydolności nerek, nietolerancji pokarmowej lub wrzodów. Czasami wymioty towarzyszą silnym inwazjom pasożytniczym.

↓ LEKKOSTRAWNA KARMA DLA PSA ↓Jak pomóc psu, który wymiotuje?


Leczenie wymiotów wymaga trafnego określenia ich przyczyny. Tylko wtedy można rzeczywiście pomóc zwierzakowi. Zawsze warto jednak podjąć działania, które przynajmniej częściowo poprawią samopoczucie czworonoga i zminimalizują ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych. Psiakowi zmagającemu się z wymiotami należy udostępnić ciche i wygodne miejsce do wypoczynku. Jeśli czworonóg czuje się przy nas bezpieczniej, warto pozostać w pobliżu. Jednocześnie należy na pewien czas zrezygnować z intensywnych zabaw czy długich spacerów. Postarajmy się też mieć pupila cały czas na oku i nie wypuszczajmy go samego do ogrodu. Zadbajmy o dokładną obserwację zachowania zwierzaka. Zwracajmy uwagę na takie objawy jak np. apatia, gorączka, trudności z oddychaniem. Jeżeli je zaobserwujemy, niezwłocznie skontaktujmy się z weterynarzem.

U psów, które wymiotują, zwykle zalecana jest krótkotrwała głodówka. Warto więc zrezygnować z serwowania zwierzakowi posiłków przez około 6-24 h. Istotne jest ponadto, by chronić psiaka przed odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi. Zwierzaka należy poić bardzo często, ale małymi porcjami letniej wody. Dodatkowo, w przypadku podejrzenia zatrucia, można podać pupilowi węgiel aktywowany, pochłaniający toksyny.

Jeżeli po upływie doby wymioty nie nawracają, można zaoferować psu niewielki posiłek. Najlepiej podać lekkostrawne danie na bazie gotowanego kurczaka i ryżu. Można też zastosować gotową wilgotną karmę. Zalecane jest podzielenie psiej dziennej racji pokarmowej na małe porcje, które należy podawać wielokrotnie w ciągu dnia. Po kilku dniach można zacząć wracać do normalnego sposobu karmienia czworonoga.


Jak zapobiegać wymiotom u psa?


Zapobieganie wymiotom u psów opiera się przede wszystkim na kompleksowych działaniach żywieniowych. Trzeba zadbać głównie o to, by zwierzak wszystkie kąski spożywał dokładnie i powoli. Dobrym rozwiązaniem może być zatem serwowanie pupilowi pokarmu w zabawkach interaktywnych lub miskach spowalniających jedzenie. Warto ustalić prawidłowe pory karmienia i unikać oferowania pokarmu bezpośrednio przed spacerem i tuż po intensywnym wysiłku fizycznym. Nie należy wprowadzać nagłych zmian w jadłospisie czworonoga. Jeśli nasz podopieczny ma częste kłopoty trawienne, powinniśmy rozważyć wprowadzenie do jego menu karmy dedykowanej wrażliwym psiakom lub przeznaczonej dla zwierzaków z nietolerancją pokarmową. Można także sięgnąć po pokarmy lub suplementy z prebiotykami i probiotykami, regulującymi mikroflorę jelitową. Równie istotna jest odpowiednia profilaktyka zdrowotna. Nie obejdzie się bez regularnego odrobaczania i okresowych badań kontrolnych.

↓ MISKA DLA PSA SPOWALNIAJĄCA JEDZENIE ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Javier brosch - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger