środa, 7 listopada 2018

Jak karmić psa z chorobą nowotworową?


Choroba nowotworowa stanowi potężne obciążenie dla organizmu każdego psiaka. Czworonogi cierpiące z jej powodu często muszą radzić sobie z osłabieniem i złym samopoczuciem. Proces nowotworowy znacznie zmienia też zapotrzebowanie zwierzaków na poszczególne składniki pokarmowe. Właśnie dlatego terapię nowotworów może skutecznie wspomóc specjalne żywienie. Jakie są główne zasady diety onkologicznej dla psa?


Wpływ nowotworu na organizm psa


Choroba nowotworowa silnie zakłóca prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. W jej przebiegu dochodzi do licznych zaburzeń metabolicznych, które są przyczyną postępującego wyniszczenia. Podczas procesu nowotworowego obserwuje się przyspieszenie tempa metabolizmu białek, tłuszczów i węglowodanów oraz nasilenie przemian katabolicznych. Zwiększeniu ulega zapotrzebowanie na energię, które wiąże się z wykorzystywaniem glukozy przez komórki guza. Organizm zwierzaka zaczyna więc czerpać z własnych rezerw, pochodzących ze spalania tkanki tłuszczowej i mięśniowej, w konsekwencji czego pies widocznie traci na wadze. Na skutek niedoboru przeciwciał zachwianiu ulega też odporność, przez co zwierzak staje się bardziej podatny różnego rodzaju infekcje. Sytuację nierzadko komplikuje znaczny spadek apetytu u chorych psów. Wszystkie te procesy sprawiają, że czworonogi obarczone nowotworem są pozbawione energii, apatyczne i wyczerpane. Warto jednak pamiętać, że choroby nowotworowe mają charakter przewlekły, dlatego w porę podjęte działania medyczne i żywieniowe mogą w dużym stopniu ograniczyć ich negatywne konsekwencje.


Rola diety w terapii choroby nowotworowej u psa


Dieta onkologiczna dla psów została opracowana po to, by wspierać zwierzaki w walce z chorobą. Dzięki niej można niejednokrotnie poprawić funkcjonowanie całego psiego organizmu, zapobiec wyniszczeniu, a co za tym idzie – polepszyć komfort życia chorego czworonoga. Dodatkowo pomaga ona utrzymać równowagę wewnętrzną, przeciwdziała nadmiernemu spadkowi masy ciała i chroni przed niebezpiecznymi powikłaniami. Odpowiednie żywienie może też podnieść efektywność chemioterapii i ograniczać związane z nią dolegliwości. Prawidłowo skomponowane menu ma ponadto niebagatelny wpływ na samopoczucie zwierzaka. Właściwie dobrane produkty żywnościowe mogą dodać psu energii i wyostrzyć jego apetyt.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ ↓Podstawowe zasady diety onkologicznej dla psa


W przypadku choroby nowotworowej u psa należy szczególnie zadbać o prawidłowe proporcje poszczególnych składników żywieniowych. Dieta onkologiczna powinna być wysokoenergetyczna, bogata w tłuszcze i białka, a uboga w węglowodany. W ten sposób dąży się do ograniczenia rozwoju guza, który energię czerpie właśnie z cukrów. Przyjmuje się, że udział białka w menu chorego czworonoga powinien wynosić około 30-50%, natomiast tłuszczu 50-60%. Warto zwiększyć również podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 (zwłaszcza dokozaheksaenowego oraz eikozapentaenowego), które prawdopodobnie mogą ograniczać rozrost nowotworów. Podobne działanie wykazują też wybrane aminokwasy, które dodatkowo zapobiegają utracie masy mięśniowej u psa. Za szczególnie wartościowe dla pacjentów onkologicznych uznaje się: glutaminę, argininę, leucynę i walinę. Podczas leczenia nowotworów wskazane bywa także wzbogacenie jadłospisu zwierzaka o przeciwutleniacze, łagodzące skutki stresu oksydacyjnego.

Dieta dla psa z chorobą nowotworową musi wyróżniać się podwyższoną smakowitością. Warto więc stosować pokarmy o wyrazistym smaku i zapachu oraz o dostosowanej do gustu pupila konsystencji. Zalecane jest ponadto zwiększenie częstotliwości serwowanych posiłków. Zwierzak powinien jeść często, ale małymi porcjami.

Chorobom nowotworowym często towarzyszą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Z tego względu pożywienie dla czworonoga musi mieć wysoką strawność i przyswajalność. Trzeba unikać produktów, które mogłyby niepotrzebnie obciążyć układ trawienny czworonoga.


Karmy i suplementy dla psa z chorobą nowotworową


Psa zmagającego się z nowotworem najlepiej karmić gotowym pokarmem, który pod względem bilansu poszczególnych składników spełnia wymagania pacjentów onkologicznych. Produktów takich powinniśmy szukać przede wszystkim wśród karm weterynaryjnych i specjalnych. Dobrze sprawdzić mogą się m.in. pokarmy dla rekonwalescentów, czworonogów wybrednych, wrażliwych i cierpiących z powodu zaburzeń przewodu pokarmowego. Godne polecenie są zwłaszcza pokarmy naturalne, bezzbożowe i wysokomięsne. Jeśli nasz pupil, nie ma apetytu, warto zaoferować mu karmę mokrą, która zwykle ma wysoką smakowitość.

W terapii nowotworów u czworonogów zastosowanie znajdują również niektóre suplementy. Choremu psiakowi można podawać m.in. olej z łososia, który odznacza się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Korzystny wpływ na kondycję zwierzaka mogą mieć specyfiki z HMB, pomagające utrzymać właściwą masę mięśniową. Czasami należy uzupełnić dietę zwierzaka suplementami mineralno-witaminowymi, szczególnie z selenem i witaminami A, C, E. W walce z nowotworem pomóc mogą też preparaty z flawonoidami i ziołami. Pamiętajmy jednak, że zanim podamy choremu czworonogowi jakikolwiek specyfik, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.


↓ SUCHA KARMA DLA PSA Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © chalabala - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger