wtorek, 13 listopada 2018

Niedobór wapnia u psa


Wszyscy wiemy, jak ważne jest prawidłowe zbilansowanie diety czworonoga. W diecie psa nie może zabraknąć przede wszystkim wysokiej jakości białka oraz tłuszczu zwierzęcego, ale również witamin oraz mikro i makro elementów. Jednym z najważniejszych składników odżywczych jest wapń, pełniący wiele istotnych funkcji w organizmie każdego zwierzaka. Czym grozi niedobór wapnia u psa i jak rozpoznać jego objawy?


Rola wapnia w diecie psa


Wapń to pierwiastek kluczowy dla zdrowia i kondycji każdego czworonoga. Związek ten jest niezbędnym budulcem tkanki kostnej, ale uczestniczy również w procesie krzepnięcia krwi, wpływa na pracę układu nerwowego, skurcze mięśni, a także aktywność niektórych enzymów i hormonów. Właściwa zawartość wapnia w pokarmie jest szczególnie ważna w okresie wzrostu i rozwoju szczeniąt oraz u suk ciężarnych i karmiących.

Objawy niedoboru wapnia u psa


Pierwszymi objawami świadczącymi o niedoborze wapnia u psa są problemy ze skórą i sierścią. Pies może cierpieć na zapalenia stawów, kulawizny, łamliwość kości oraz choroby przyzębia, włącznie z utratą zębów. Często dochodzi także do wtórnej żywieniowej niedoczynności przytarczyc, prowadzącej do deminarlizacji kości, to znaczy utraty ich gęstości i masy.

O deficycie wapnia w organizmie czworonoga mogą świadczyć także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki i zaparcia, oraz problemy z utrzymaniem moczu. Każdy z nas powinien uważnie obserwować swojego pupila. Jeśli wcześnie wychwycimy niepokojące zmiany i zdiagnozujemy problem, będziemy mogli pomóc zwierzakowi za pomocą nowej diety lub odpowiednich suplementów.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓Tężyczka poporodowa – niedobór wapnia u suk ciężarnych i karmiących


Niedobór wapnia u psa jest szczególnie groźny dla suk w okresie laktacyjnym. Na skutek nadmiernej podaży wapnia w czasie ciąży oraz jego utraty wraz z mlekiem podczas karmienia może dojść do tak zwanej hipokalcemii, czyli tężyczki poporodowej. Jest to poważna, zagrażająca życiu zwierzaka choroba, występujące najczęściej u suk ras małych z licznymi miotami. Choroba przeważnie daje o sobie znać po 2-3 tygodniu od porodu, gdy gruczoły mleczne wydzielają najwięcej pokarmu.

Pierwszymi objawami tężyczki są nadmierne dyszenie oraz widoczny niepokój zwierzęcia. Mogą wystąpić problemy z chodzeniem, sztywność i brak koordynacji ruchowej, a nawet skurcze mięśni i drgawki. Zwierzę często jest zdezorientowane, nadwrażliwe na bodźce lub agresywne. Częstymi objawami przy tym schorzeniu są także gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu oraz napady padaczkowe. W konsekwencji może dojść do obrzęku mózgu, a nawet śmierci zwierzęcia.

Leczenie tężyczki poporodowej


Jeśli zaobserwujemy cokolwiek niepokojącego w zachowaniu suki, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z nią do weterynarza. Tężyczka wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty, zanim choroba rozwinie się do stanu zagrażającego życiu zwierzęcia. Leczenie hipokalcemii polega na dożylnym podawaniu odpowiednich preparatów wapniowych. Po ustabilizowaniu stanu czworonoga, możemy podawać wapń doustnie, aż do końca okresu laktacji.

W czasie terapii dożylnej i nasilonych objawach należy odstawić szczenięta od matki, przynajmniej na 12-24 godziny. W tym czasie maluchy powinny być karmione substytutem mleka lub innym pokarmem zaleconym przez weterynarza.

Co robić, gdy pies ma niedobór wapnia?


Aby uchronić pupila przed wszelkimi niedoborami, należy przede wszystkim zadbać o jego dietę. Jeśli karmimy psa gotową karmą, raczej nie mamy co martwić o deficyty substancji odżywczych w jego jadłospisie. Oczywiście pod warunkiem, że karma, którą mu serwujemy jest pełnowartościowym, doskonale zbilansowanym pokarmem, dobranym pod kątem potrzeb naszego pupila. Na rynku wiele jest karm dla psów o doskonałym składzie, w których nie brakuje witamin ani składników mineralnych. Jeśli u naszego pupila podejrzewamy lub zdiagnozowaliśmy niedobór wapnia, zastanówmy się nad zmianą diety. O ile deficyty nie są duże, to powinno wystarczyć.

Jeżeli problem jest poważniejszy, możemy sięgnąć po różnego rodzaju suplementy z wapniem i fosforem dla psa. Weterynarz z pewnością pomoże nam znaleźć odpowiedni preparat. Naturalnym źródłem wapnia dla psa mogą być także skorupki jaj kurzych oraz kości.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © chalabala - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger