poniedziałek, 10 września 2018

Infekcje skóry u psów


Różnego rodzaju infekcje oraz problemy skórne zdarzają się czworonogom nader często. Dolegliwości tego rodzaju dosyć łatwo rozpoznać, bo w widoczny sposób wpływają na samopoczucie oraz zachowanie naszego pupila. Na jakie objawy należy szczególnie zwracać uwagę? Jakiego typu infekcje skóry przytrafiają się psom najczęściej i jak można je wyleczyć?


Infekcja bakteryjna skóry u psa


Bakteryjne zakażenia skóry u psa to jedne z najpowszechniejszych schorzeń, z jakimi borykają się czworonogi. Mogą one rozwijać się na różnych warstwach skóry, obejmować mieszki włosowe oraz sąsiadujący z nią naskórek. Infekcje bakteryjne przybierają charakter pierwotny lub wtórny. O infekcji wtórnej mówimy, gdy zakażenie bakteryjne wdało się na skutek innych zmian chorobowych. Infekcje towarzyszyć mogą przede wszystkim zaburzeniom na tle alergicznym oraz hormonalnym. Często występują także podczas zakażeń pasożytniczych oraz przy mechanicznych urazach skóry.

Rozpoznanie i leczenie infekcji bakteryjnych skóry i psa


Zapalenie skóry na tle bakteryjnym może objawiać się silnym świądem. Często pojawiają się także zmiany w postaci krost, strupów, rumienia lub wyłysień. Diagnozę stawia się na podstawie posiewu ze skóry chorego zwierzaka. Leczenie zaś opiera się na miejscowej lub ogólnej terapii antybiotykowej. Pomocniczo stosować można także specjalistyczne szampony weterynaryjne dla psów. W przypadku wtórnych infekcji bakteryjnych konieczne jest ustalenie pierwotnej przyczyny problemu i zastosowanie leczenia nakierowanego na jej wyeliminowanie.

↓ LECZNICZE SZAMPONY DLA PSA ↓ Ostre sączące zapalenie skóry u psa


Jedną z najcięższych odmian infekcji bakteryjnej u psa jest ostre sączące zapalenie skóry. Chorobę wywołują bakterie typu hot-spot, atakujące zwierzaki przeważnie w okresie letnim. Na infekcję narażone są zwłaszcza psy o długiej i gęstej sierści. Jedną z przyczyn jest słaba wentylacja skóry oraz wilgoć, zatrzymywana przy jej powierzchni przez gęste futro. Typowymi objawami infekcji są duże, sączące się rany, występujące głównie na policzkach oraz kończynach czworonoga. Ropa wydobywająca się z ran wydziela nieprzyjemny zapach i skleja sierść powodując jej osłabienie i wypadanie. Pies odczuwa świąd, a drapiąc się jeszcze bardziej podrażnia zainfekowane miejsca.

Leczenie zaczyna się od usunięcia zlepionej wydzieliną sierści oraz oczyszczenia i zdezynfekowania ran. Następnie podaje się środki przyspieszające gojenie ran, a dla złagodzenia infekcji oraz stanu zapalnego – środki przeciwzapalne.


Infekcja grzybicza skóry u psa


Infekcje grzybicze to przypadłość wyjątkowo uciążliwa, a do tego trudna do wyleczenia. Objawy świadczące o zakażeniu zarodnikami grzybów mogą być różne. Przeważnie obserwuje się niewielkie, miejscowe zmiany na skórze czworonoga w postaci okrągłych wyłysień. Często pojawiają się także strupy i owrzodzenia, a niekiedy także uporczywy świąd.

Leczenie polega na podawaniu środków doustnych oraz stosowaniu preparatów miejscowych, takich jak kremy czy maści. Infekcja grzybicza u psa może pojawić się na skutek spadku odporności, w wyniku innej choroby rozwijającej się w organizmie pupila lub pod wpływem długotrwałego stosowania antybiotyków albo sterydów (dowiedz się więcej na temat grzybicy u psa KLIK).

↓ WITAMINY DLA PSA WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ ↓Infekcja pasożytnicza skóry u psa


Częste u kudłaczy są także infekcje skóry o podłożu pasożytniczym. Poza pchłami i kleszczami naszym pupilom zagrażają także świerzbowce, nużeńce oraz różnego rodzaju roztocza pasożytujące na ich skórze.

Choroba zwana świerzbem » wywoływana jest przez mikroskopijne roztocza żerujące na skórze zwierzaka. Pasożyty drążą korytarze w warstwie psiego naskórka i odżywiają się jego fragmentami. Ich działanie powoduje osłabienie kondycji skóry oraz sierści, objawiające się silnym świądem oraz wypadaniem włosów. Na infekcję narażone są głównie psy niedożywione i żyjące w bardzo złych warunkach lub dużych skupiskach, na przykład schroniskach lub hodowlach (dowiedz się, jak leczyć świerzb u psa KLIK).

Nużyca natomiast to choroba wywoływana przez Demodex canis – stawonogi odżywiające się psim naskórkiem i mieszkami włosowymi. Nużyca u psa » towarzyszy zwykle zakażeniom pasożytami jelitowymi, może pojawić się na skutek silnego niedożywienia, cukrzycy oraz zaburzeń hormonalnych, związanych z pracą tarczycy. Infekcja objawia się świądem, wyłysieniami oraz łuszczeniem się skóry.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger