piątek, 14 września 2018

Jak dbać o sierść haskiego?


Psiaki rasy husky są naprawdę przepiękne, a ich przenikliwe spojrzenie niebieskich oczu potrafi stopić serce każdego właściciela (i nie tylko). Aby nasz kudłacz prezentował się wspaniale każdego dnia, musimy koniecznie zadbać o dobry stan jego sierści. Lśniąca i mocna okaże się prawdziwą ozdobą i – kto wie – może zapewni pupilowi prestiżową nagrodę w jakimś konkursie? Aby zadbać o sierść haskiego należy pomyśleć nie tylko o odpowiednich narzędziach pielęgnacyjnych i kosmetykach, ale też o diecie, bo to właśnie dzięki niej psie włosy rosną bujne i wytrzymałe. Oczywiście regularna pielęgnacja jest równie ważna, bo bez niej zaczną się robić bardzo nieestetyczne kołtuny. Zadbajmy też o to, żeby nasz psiak nie chodził brudny. Nie zawsze trzeba kąpać futrzaka, ale posklejana sierść albo fragmenty leśnego poszycia zaplątane w okrywę włosową to nic ładnego.


Pielęgnacja psa rasy husky – najważniejsze zalecenia


Dbanie o dobry stan sierści haskiego to tak naprawdę całościowe dbanie o jego organizm i pozytywne samopoczucie, bo zła dieta, stres albo bardzo zaburzony tryb życia odbijają się również na wyglądzie zewnętrznym zwierzaka. Pierwsza sprawa to regularne, kontrolne wizyty u weterynarza. Nie są na pewno przyjemne dla pupila, ale bez nich może się okazać, że jakaś choroba rozwinie się po cichu, nie dając początkowo zbyt wyraźnych objawów. Przegląd zdrowotny u lekarza specjalisty to gwarancja, że z naszym futrzakiem wszystko w porządku i do tego informacja, czy karmimy go w sposób odpowiedni. Zła dieta nie daje efektów od razu, tylko po jakimś czasie, więc wczesne wykrycie, że psiakowi czegoś brakuje albo spożywa coś w nadmiarze pozwoli wdrożyć odpowiednią dietę i skomponować bardziej wartościowe menu. Żywienie to naprawdę podstawowa kwestia i jest drugim filarem nie tylko dobrego samopoczucia, ale też pięknego wyglądu. Husky nie mają tendencji do tycia, ale trzeba uważać, aby nie dawać im pożywienia zbyt ubogiego w kalorie i substancje odżywcze. Wypadająca, matowa sierść to najczęściej brak podstawowych pierwiastków i witamin. Przydadzą się też nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy ograniczyć natomiast produkty zbożowe i węglowodany jako takie, zwłaszcza cukry. Fatalny wpływ na kondycję sierści haskiego ma uboga w składniki odżywcze dieta, oparta na konserwantach, pustych kaloriach i wypełniaczach. Odstawmy karmy niskiej jakości i wszelkie jedzenia typu nasze fast foody. Trzecia sprawa to codzienny ruch – kudłacz potrzebuje naprawdę sporego wysiłku w ciągu dnia. Jest genetycznie przystosowany do dużej aktywności, a nawet całodziennej pracy, więc musi rozładować rozpierającą go energię. Dobre okaże się bieganie, skakanie, nauka różnych komend, w okresie letnim także pływanie. Kilka spacerów dziennie, w tym jeden ponadgodzinny to obowiązek. Dzięki temu zwierzak rozładuje także stres i pogłębi więź emocjonalną z właścicielem podczas wspólnej zabawy. Nie zapomnijmy też o codziennej porcji świeżej wody do picia.

↓ KARMA DLA HASKIEGO ↓Psiaki rasy husky są mało podatne na choroby i należą do kudłaczy o dobrym zdrowiu. Ponieważ jednak są duże, grozi im przeciążenie stawów, dlatego podwójnie ważna jest dieta i odpowiedni wysiłek fizyczny.

↓ SZCZOTKI DO CZESANIA HASKIEGO ↓Pielęgnacja sierści haskiego


Psiaki rasy husky należy raz na jakiś czas wykąpać. Oczywiście należy to zrobić przed wystawą, ale raz na jakiś czas, kiedy zwierzak porządnie ubrudzi się na spacerze, małe mycie również się przyda. Pamiętajmy, aby użyć specjalnego szamponu dla haskiego, który dostaniemy w sklepie zoologicznym. Szare i bursztynowe odmiany husky mogą być pielęgnowane kosmetykami dla psiaków o białej barwie futra. Dzięki temu nie ulegnie ona zażółceniu i znikną wszystkie plamy. Starannie spłukujmy cały szampon i uważajmy, aby nie dostał się do uszu, nosa i oczu kudłacza. W okresie letnim wystarczy odsączyć wodę ręcznikiem, w chłodniejszej porze roku wskazane jest użycie suszarki. Jeśli mamy zwierzaka, który na wodę reaguje wręcz paniką i każda kąpiel przypomina prawdziwą wojnę, warto kupić specjalny suchy szampon, który rozpyla się nad psiakiem i potem wyczesuje.

↓ SZAMPON DLA HASKIEGO ↓Choć husky mają krótką i dosyć szorstką sierść, należy je regularnie wyczesywać. Najlepszy będzie grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Do wygładzenia futra na sam koniec możemy też wykorzystać szczotkę z naturalnego włosia. Husky mają gęstą sierść, która w okresie linienia potrafi wychodzić całymi garściami i wtedy częste szczotkowanie jest obowiązkowe. Włosy mogą też obrastać końcówki łap i pojawiać się między pazurami, co jest bardzo niegodne i zwierzak zacznie się na nich ślizgać. Takie kępy włosów usuwamy specjalnymi nożyczkami z półkolistym zakończeniem. Róbmy to delikatnie, rozczapierzając łapę psiaka. W tych okresach warto podawać też kudłaczowi preparaty witaminowe.

↓ WITAMINY DLA HASKIEGO WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ ↓


Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger