sobota, 17 stycznia 2015

Żywienie psów różnych wielkości

Żywienie psów różnych wielkości
Szczenięta powinny być karmione adekwatnie do swojej wagi i wzrostu. Odpowiednie proporcje pozwolą na utrzymanie organizmu w jak najlepszym stanie.


Żywienie szczeniąt ras dużych oraz olbrzymich

Gdy szczeniak rasy dużej lub olbrzymiej przestaje być karmiony przez mamę, należy podawać mu jedzenie, które zapewni odpowiednie tempo wzrostu oraz wspomoże prawidłowe rozwijanie narządów wewnętrznych.

  • w przypadku szczeniąt ras dużych i olbrzymich bardzo ważne jest, by nie przekarmiać psa. Wiele z nich ma bowiem skłonności do szybkiego wzrostu. Jeśli pupil rośnie zbyt szybko, jego układ kostny może tego nie wytrzymać. W konsekwencji może dojść do przeciążenia stawów oraz przeróżnych zwyrodnień. Należy więc wybierać karmy odpowiednio dostosowane do rozmiaru szczeniaka. W sklepach możemy znaleźć wiele gotowych pokarmów, które zaspokoją potrzeby pupila, 
  • szczeniaki ras dużych i olbrzymich osiągają 80 proc. masy ciała dorosłego osobnika w wieku od 18 do 24 miesięcy. Ważne jest więc, by u pupila wykształciła się masa mięśniowa, która będzie podparciem dla szkieletu. Jeśli nie wykształci się ona w odpowiednim momencie, może dojść do dysplazji bądź kulawizny. Ważne jest również, by w diecie nie znalazło się zbyt dużo tłuszczu, ponieważ nadwaga u szczeniąt ras dużych i olbrzymich może mieć bardzo poważne konsekwencje. Stawy się przeciążają, serce pupila jest obciążone a jego organy wewnętrzne pracują niepoprawnie.


Ważne jest więc, by dieta była bogata w witaminy i minerały, białko oraz popiół. Pamiętajcie, by nie przesadzić z tłuszczem w diecie szczeniaka. Poleca się również przeróżne aktywności fizyczne, które wspomogą prawidłowe rozwijanie się masy mięśniowej, która będzie podtrzymywać kręgosłup oraz inne organy wewnętrzne. Najlepiej podawać szczeniakowi gotowe, suche karmy, ponieważ domowe jedzenie nie dostarczy pupilowi odpowiednich witamin oraz minerałów.
Żywienie psów ras małych


Psy ras małych to takie czworonogi, których docelowa waga nie powinna przekroczyć 10 kg. Wśród takich ras wyróżnia się również psy typu toy, czyli rasy, których waga, po zakończonym procesie wzrostu, nie powinna być większa niż 4 kg.

  • psy ras małych nie potrzebują bardzo skoncentrowanej karmy
  • mały pies ma stosunkowo duży przewód pokarmowy, dzięki czemu może zjeść naprawdę sporą ilość pokarmu, nie obciążając przy tym żołądka. To psy ras dużych potrzebują dużo większej koncentracji karmy, by unikać skrętu żołądka,
  • czworonogi ras małych bardzo szybko rosną,
  • nasi mali przyjaciele osiągają dojrzałość już w wieku 8-10 miesięcy, kiedy to psiaki ras olbrzymich są jeszcze w tym czasie szczeniakami. Ze względu na wysoką aktywność i krótki okres rozwoju, psiaki ras małych potrzebują wysokiej dawki tłuszczu, białka (wysokiej jakości i łatwostrawnego, by nie narażać psa na zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego), witamin i składników mineralnych.
  • małe rasy bywają bardzo wybredne; bardzo często właściciele psów ras małych mają problemy, gdyż psiaki te są wybredne i mało co im smakuje. Na szczęście karmy, specjalnie dostosowane do potrzeb psów ras małych, cechuje wysoka energetyczność, która wpływa także pozytywnie na smak karmy, przyczyniając się do tego, że psiak chętniej ją je.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger