środa, 28 stycznia 2015

Drugi pies w domu w trakcie ferii

Drugi pies w domu w trakcie ferii
Jesteście szczęśliwymi właścicielami psa. W trakcie ferii zimowych ktoś z Waszych znajomych lub rodziny prosi o zaopiekowanie się ich czworonogiem. Co zrobić, jeśli Wasz pupil nie lubi innych zwierząt?

Główna przyczyna braku sympatii do innych psów- zazdrość


Wiele psów staje się agresywne wobec innego czworonoga z powodu zazdrości o swojego pana lub terytorium.

Załóżmy, że wychodzimy z psem na spacer, w trakcie którego spotykamy znajomego lub obcego z innym pupilem. W momencie, gdy wymawiamy jego imię lub wystawiamy rękę, nasz zwierzak zaczyna szaleć. Szczeka, warczy, drapie i za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę. Psy posiadają silny instynkt terytorialny. Widząc, że próbujemy wejść w interakcję z innym osobnikiem, czworonóg zaczyna czuć się zagrożony. Może również odebrać takie zachowanie jako nawołanie do rozpoczęcia ataku.

Socjalizacja psa – jak zrobić to w domu?


Bardzo dobrym sposobem na socjalizację dorosłego psa jest zapoznawanie go z nowymi sytuacjami. Zabierzcie pupila do parku, gdzie będzie mógł spotkać ludzi na rowerze. Wybierzcie się z nim do weterynarza, by mógł przyzwyczaić się do dotyku nowej osoby. Pobiegajcie z nim w otoczeniu ludzi jeżdżących na rolkach. Znajdujcie czas i miejsce, w którym pies będzie mógł doświadczyć nowych bodźców z zewnątrz.

Jak przygotować się na przyjście drugiego psa


Decyzja o zaopiekowaniu się drugim czworonogiem, nawet przez kilka dni, powinna zostać poważnie przemyślana. Oprócz faktu, że Wasz pupil może nie lubić innego zwierzęcia, musicie pamiętać o kilku rzeczach.

Ważne: Zanim podejmiecie się kilkudniowej lub dłuższej opieki nad psem swojego znajomego lub członka rodziny, zapoznajcie pupile ze sobą. Dzięki temu dowiecie się, czy jest sens narażać swojego zwierzaka na stres związany z obecnością „konkurenta” w domu. Przy okazji będziecie wiedzieli, co należy zmienić w zachowaniu pupila.

Biorąc pod swój dach psa, musicie zapewnić mu:

  • opiekę lekarską - mogą czekać Was wizyty okresowe, szczepieni i nieregularne wizyty powstałe w wyniku nieprzewidzianych wypadków,
  • pokarm – karma dla psów jest obowiązkową pozycją w ich menu, a mając kilka psów jej ilość się zwiększa,
  • higienę – każdego psa należy wykąpać, wyczesać, wyprowadzić – to zajmuje wiele czasu i wymaga wielu wydatków,
  • zabawa – każdy pies, oprócz spacerów, potrzebuje rozrywki – zabaw w parku, poszukiwania rzeczy schowanych w różnych częściach domu lub psich łamigłówek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger