wtorek, 6 stycznia 2015

Wrzód rogówki u psa

Wrzód rogówki u psa
Choroby oczu stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Jedną z nich jest wrzód rogówki.

Rogówka jest delikatną oraz przejrzystą, przednią częścią oka. Zbudowana jest z nabłonka przedniego, istoty właściwej, błony Descemeta oraz nabłonka tylnego.

Wrzód powstaje w momencie przerwania ciągłości rogówki. W zależności od stopnia uszkodzenia, dzielimy go na:

 • erozję - ubytek dotyczy nabłonka przedniego,
 • wrzód powierzchniowy - uszkodzenie obejmuje cały nabłonek przedni,
 • wrzód głęboki - ubytek obejmuje więcej niż 30 proc. grubości istoty właściwej,
 • przepuklinę - uszkodzenie zrębu aż do poziomu błony Descemeta wraz z wypukleniem.

Przyczyny owrzodzenia rogówki


 1. Uraz zewnętrzny
 2. Ciało obce w oku
 3. Poparzenie chemiczne
 4. Ektropium - jest dziedziczną wadą powiek. Jednak w przypadku tej choroby, powieka wywija się na zewnątrz oka. W wyniku tego, oko jest odsłonięte, niechronione i mogą dostać się do niego bakterie oraz zanieczyszczenia. Skutkiem tej wady jest również złe nawilżenie oka, co wpływa na dobrą jakość widzenia. Wszystko to może prowadzić do światłowstrętu, kurczowego zamykania powiek oraz  stanu zapalnego spojówki i rogówki.Odpowiednio wcześnie wykryte ektropium można wyleczyć, nie powodując żadnych nieporządanych skutków. Jeśli jednak zaczniemy leczyć je zbyt późno, piesek może oślepnąć.
 5. Entropium - jest dziedziczną wadą powieki. Może dotyczyć jej dolnej jak i górnej części, a nawet obu jednocześnie. Polega ona na tym, że brzeg powieki zawija się w stronę gałki ocznej, co sprawia, że włosy, które się na niej znajdują, drażnią rogówkę. To prowadzi do zapalenia spojówek. Jeśli w porę nie zajmiemy się leczeniem entropium, może ono doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze oka, a nawet do ślepoty. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zaprowadzimy psa do weterynarza, choroba ta może zostać całkowicie wyleczona poprzez podawanie antybiotyków oraz specjalnych kropli do oczu.
 6. Nieprawidłowy wzrost rzęs
 7. Problemy z wydzielaniem łez
 8. Nadmierna ekspozycja rogówki
 9. Zakażenia
 10. Choroby immunologiczne i inne
 11. Zwyrodnienie nabłonka
 12. Zapalenie błony naczyniowej - przyczyny zapalenia błony naczyniowej dzielimy na: infekcyjne – choroby wirusowe, grzybicze, bakteryjne, riteksje i pierwotniakowe oraz nieinfekcyjne – pasożyty, urazy, nowotwory i choroby immunologiczne. Choroba ta może być spowodowana również innymi czynnikami, czyli zewnątrzpochodnymi. Zalicza się do nich m.in. mikroorganizmy lub urazy. Objawy zapalenia błony naczyniowej: światłowstręt, ciśnienie wewnątrzoczne, ból, zaczerwienienie.

Leczenie wrzodu rogówki u psa


Leczenie wrzodu rogówki jest zależne od stopnia uszkodzenia, długości trwania choroby oraz przyczyny jej powstania. Można zastosować leczenie farmakologiczne (miejscowe lub ogólne) oraz chirurgiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger