niedziela, 8 czerwca 2014

Żywienie suki w ciąży

Żywienie suki w ciąży
Odpowiednie karmienie suki w ciąży jest bardzo ważne. Wszystkie składniki diety, takiej jak witaminy i minerały, są niezbędne do odpowiedniego rozwoju przyszłych szczeniaczków i ich matek.

Karmienie suki przed ciążą


Jeśli planujemy pokrycie suki, musimy doprowadzić ją do takiego stanu, by była całkowicie zdrowa. Nie może mieć niedowagi lub nadwagi, nie może mieć awitaminozy lub nadmiaru witamin itp. Jeśli chcemy mieć pewność, że zajdzie ona w ciąże, należy podawać suce więcej białka oraz kalorii. Można również zainwestować w mieszkanki witamin w postaci kapsułek, które wzmocnią organizm psa.

 

Karmienie suki w ciąży


Przez pierwsze pięć tygodni dieta suk nie powinna różnić się od tej stosowanej dotychczas. Jej kaloryczność powinna być taka sama. Najważniejsze jest to, by była ona pełna w składniki odżywcze, minerały oraz witaminy:
 1. Witaminę A – jej niedobór może doprowadzić do tego, że suka będzie mniej płodna i doprowadzi to do zahamowania progesteronu, który jest odpowiedzialny za donoszenie ciąży. W wyniku tego może dojść do poronienia, przedwczesnego porodu lub zmniejszenia odporności u maluchów. Znajduje się ona w marchewce, pomidorach, tranie, jajach oraz w wątróbce.
 2. Witaminę B – jej niedobór może doprowadzić do zaburzenia płodności oraz wzrostu płodów. Znajduje się ona w wątróbce oraz drożdżach.
 3. Witaminę E – ze względu na to, że pełni ona rolę przeciwutleniacza w organizmie, jest wyjątkowo ważna. Jej niedobór może doprowadzić do chorób serca, złej kondycji błon międzykomórkowych, deregulację pracy hormonów oraz złego metabolizmu składników odżywczych. Znajduje się w tranie, jajach, orzechach oraz warzywach posiadających zielone liście.
 4. Cynk, Fosfor, Miedź, Potas, Wapń oraz Żelazo – ich obecność w organizmie jest bardzo ważna. Odpowiadają one za dobre samopoczucie suki, odpowiedni rozwój płodu, prawidłowy przebieg porodu oraz dobre zdrowie szczeniaczków.
Dieta suki w ciąży powinna być również bogata w następujące składniki:
 • oleje,
 • sfermentowany nabiał,
 • mięso (najlepiej kurczaka lub indyka),
 • warzywa,
 • jaja,
 • wątróbki,
 • drożdże (zalane wrzątkiem a następnie ostudzone),
 • glony morskie,
 • białka,
 • błonnik,
 • mikroelementy.

Gdy suka zacznie karmić szczeniaczki swoim mlekiem, jej organizm będzie potrzebował większej ilości białka. Warto więc wtedy zaopatrzyć jej organizm w ten właśnie składnik za pomocą mięsa i warzyw. Ważne jest, by porcjować jej posiłki – należy podawać je częściej, ale w mniejszych ilościach. Dzięki temu jej organizm będzie odpowiednio racjonował witaminy i minerały zawarte w pożywieniu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger