piątek, 27 czerwca 2014

Jak przygotować psa na upalne dni

Jak przygotować psa na upalne dni
Dzisiaj ostatni dzień szkoły – od jutra wakacje! Również od jutrzejszego dnia mają zacząć się upały – temperatura może sięgnąć nawet 30 stopnii. Większość osób na pewno się z tego cieszy – już czekają na kilkugodzinne opalanie się na plaży. Niestety, nasze pieski nie odczuwają takiej radości z powodu wysokich temperatur.

Zanim wyjedziecie z czworonogami na wakacje, musicie wiedzieć, jak traktować pupila w trakcie upałów:
 • Pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody! Jest to najważniejszy punkt, ponieważ, jak sami wiecie, w trakcie upałów organizm potrzebuje ciągłego nawodnienia.
 • Spacery tylko rano i wieczorem – o wczesnych godzinach porannych i późniejszych godzinach wieczornych nie jest już tak gorąco. Możemy wtedy zabrać pupila na dłuższy spacer. Jeśli jednak musimy wyjść z czworonogiem w ciągu dnia, najlepiej omijać asfalt oraz beton – w ciągu dnia powierzchnie te są najbardziej nagrzane.
 • Nie zabierajcie psa na plażę! Jest to bardzo ważna kwestia, nie tylko dlatego, że jest tam strasznie gorąco. Musicie pamiętać, że na większość plaż w Polsce nie wolno zabierać zwierząt. Jeśli jednak znajdziecie taką, gdzie możecie pojawić się z psem, musicie pamiętać o paru rzeczach:
 1. Przygotujcie dla pieska dołek, w którym będzie mógł się skryć przed słońcem.
 2. Zabierzcie ze sobą miskę oraz wodę dla pieska, by mógł cały czas mieć dostęp do wody pitnej.
 3. Nie pozwólcie wchodzić mu do morza, jeśli od razu po wyjściu nie będziecie mieli możliwości, by go umyć – słona woda jest niezdrowa dla sierści, a przede wszystkim skóry czworonoga.
 4. Jeśli macie ze sobą przenośną lodówkę, możecie przygotować psu mrożone kostki wody lub zamrozić mokre jedzenie.
 5. Nie siedźcie z psem za długo na plaży.
 • Chrońcie sierść i skórę psa. Jeśli czworonóg nie posiada sierści, przed wyjściem na słońce należy smarować go kremem z filtrem. Jeśli czworonóg ma krótką sierść, to jego skóra również jest narażona na działanie promieni słonecznych. Takiego zwierzaka należy chronić przed słońcem – najlepiej niech siedzi w cieniu. W przypadku, gdy Wasz piesek ma długą sierść, lub jest rasy północnej (np. Syberian Husky), nie zabierajcie go do fryzjera. Sierść jest ich izolatorem przed wysoką temperaturą. Ważne jest jednak, by regularnie szczotkować pupila – niezadbana, skołtuniona sierść sprawia, że skóra jest nieprawidłowo wentylowana. Mogą pojawić się na niej strupy, rany i plamy.
 • Chłódźcie organizm psa. Jeśli dzień jest naprawdę upalny, możecie moczyć psu głowę, brzuch, kark, wewnętrzną stronę ud oraz pach. Pamiętajcie jednak, by po zmoczeniu zwierzaka, nie pozwalać wychodzić mu na słońce.
 • Nie zostawiajcie psa w samochodzie! Wszyscy wiemy, że samochód, który cały dzień stoi na słońcu, bardzo się nagrzewa. Ostatnio było wiele przypadków, w których dzieci pozostawione w nagrzanych autach umierały. Z psami działo się to samo. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger