wtorek, 17 czerwca 2014

Obility, czyli sport dla psa i jego właściciela

Obility, czyli sport dla psa i jego właściciela
Nie masz pomysłu na spędzanie wolnego czasu z psem? Zwykły spacer i powtarzanie tych samych komend jest już dla Was nudne? Spróbujcie Obility!

Na czym polega nauka obility


Obility jest połączeniem obedience, czyli posłuszeństwa sportowego oraz agility, czyli pokonywanie przeszkód. W posłuszeństwie sportowym wyróżnia się pięć poziomów trudności.  Każdy z nich składa się z innych typów zadań:

  1. Etap I – zachęcanie, motywowanie. Etap ten jest nieobowiązkowy. Polega na używaniu dźwięków oraz gestów, dzięki którym zwracamy na siebie uwagę pupila. Uczymy się tego, jak kontrolować psa, jak sprawić, by był nam posłuszny. Czworonóg uczy się słuchania – nie tylko reagowania na same dźwięki, ale również rozumienia komend.
  2. Etap II – wyzwanie. Piesek wykonuje ćwiczenia z kimś mu obcym po to, by umiał się zachować w każdej sytuacji, w obecności nieznajomych.
  3. Etap III – podążanie. Czworonóg uczy się, że musi być jak cień dla swojego właściciela, jeśli ten wyda odpowiednią komendę. Jest to niesamowite ułatwienie, np. podczas spacerów.
  4. Etap IV – szukanie, podejmowanie. Na tym etapie piesek uczy się aportowania oraz poszukiwania po zapachu.
  5. Etap V – posłuszeństwo na odległość. Jest to ostatni stopień wtajemniczenia. Pies uczy się wykonywania komend zadawanych z dużych odległości. 

Po otrzymaniu (na kursie) trzech wysokich ocen, piesek wraz ze swoim właścicielem przechodzą na wyższy poziom.

Kto może trenować obility


  • właściciele psów, którzy mają czas na to, by chodzić z czworonogami na kursy,
  • starsze lub niepełnosprawne psy, które nie są w stanie intensywnie biegać lub skakać,
  • psi przewodnicy, którzy chcą kiedyś wystąpić w pokazach lub zawodach,
  • psy, które trenują obility i powinny potrenować aktywne posłuszeństwo, by zwiększyć efektywność wykonywanych zadań,
  • osoby, które mają nowego domownika – pieska lub dziecko.


Obility jest aktywnością dla właścicieli i ich pociech. Warto jednak zastanowić się, czy jest odpowiedni dla Twojego trybu życia.

Aby ćwiczenia dawały obu stronom, czyli pieskowi jak i właścicielowi, więcej przyjemności, do obility wprowadzono różnego typu przeszkody. Są to m.in. różne tunele, kładki, stacjonaty, slalomy oraz huśtawki.

Ważne jest, by piesek wykonywał wszystkie ćwiczenia bez smyczy – właśnie dlatego tak ważne jest posłuszeństwo. W momencie przeskakiwania przez przeszkodę, chodzenia w tunelu lub po kładce, właściciel musi mieć pewność, że jego czworonóg nigdzie nie ucieknie. Z doświadczenia wiem, że brak posłuszeństwa w trakcie agility może mieć fatalne skutki – moja Tori, w trakcie pokonywania toru, wybiegła na stację benzynową i wbiegła pod samochód. Dlatego zanim postanowicie na trening na dużej, otwartej przestrzeni, zabierzcie psa na kursy z obility.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger