niedziela, 22 czerwca 2014

Jak odrobaczyć psa

Jak odrobaczyć psa
Każdy piesek może złapać pasożyta. Warto więc wiedzieć, kiedy i jak odrobaczyć czworonoga, jakich leków użyć i dlaczego należy wybrać się do weterynarza.

Kiedy odrobaczamy psa


Jeśli pies jest zdrowy, należy odrobaczać go regularnie, po to, by nie zachorował. Najlepiej zgłosić się do weterynarza, który dobierze odpowiednie tabletki i powie nam jak powinno się je podawać. Ustali on odpowiednie dawki leku – wszystko w zależności od wielkości, masy i wieku czworonoga.

Zawsze odrobaczamy psa przed zaprowadzeniem go na szczepienie – najlepiej zrobić to na tydzień przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Dlaczego? Ponieważ organizm psa nie przyjmie szczepionki tak jak należy w momencie, gdy będą znajdować się w nim robaki.

Szczeniaki odrobaczamy kilka razy w ciągu pierwszego roku życia – minimum dwa razy. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi – jeśli żyje na zewnątrz, należy odrobaczać go częściej niż czworonoga wylegującego się na kanapie w mieszkaniu. Warto również odrobaczyć pupila po powrocie z wakacji lub ferii – nigdy nie wiadomo, co mógł złapać na wyjeździe. Wystarczy inne otoczenie, woda lub jedzenie, by złapał jakieś pasożyty.

Jak psy łapią pasożyty


Niektóre pasożyty są wrodzone – w organizmie szczeniaczka gnieżdżą się larwy, które przez naczynia krwionośne mamy przeniosły się na szczeniaczka. Mogą się one również przedostać do organizmu maluszka poprzez mleko matki. Warto więc odrobaczyć pieska już w trzecim tygodniu życia, by nie miał problemów przyszłości. 

Psy mogą zarazić się pasożytami w trakcie spacerów. Pupile bardzo często wąchają odchody innych czworonogów, w których mogą znajdować się larwy pasożytów. Należy również uważać na to, co przynosimy na podeszwach butów. Dlatego zawsze, jak wchodzicie do mieszkania, zostawiajcie obuwie przy drzwiach. Trzeba uważać szczególnie w momencie, gdy pupil jest jeszcze nie szczepiony i jest bardziej podatny na czynniki zewnętrzne.

Program odrobaczania psa


Jak powinien wyglądać proces odrobaczania psa?

  • u szczeniąt wygląda on następująco – w 2, 4 oraz 6 tygodniu życia podajemy pieskowi odpowiednie tabletki, a następnie podajemy je co miesiąc, aż pupil będzie miał pół roku. 
  • u dorosłych psów wygląda on następująco – podajemy pieskowi odpowiednie preparaty co pół roku – chyba, że doszło do zarażenia konkretnym pasożytem i należy natychmiast przeprowadzić proces odrobaczenia.

Leki odrobaczające mają postać tabletek, pasty podawanej z pożywieniem lub płynu wcieranego w grzbiet zwierzęcia. Najważniejsze jest to, by skonsultować się wcześniej z weterynarzem, który dobierze odpowiedni środek i jego dawkę. Każdy lek źle podany może wywołać niepożądane reakcje, takie jak biegunka, wymioty, wysypka itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger