środa, 26 października 2022

Drontal dla psa – tabletki na odrobaczanie


Każdego psiaka trzeba regularnie odrobaczać – nie ma znaczenia, czy chodzi na spacery do miejskiego parku, do lasu czy na pola. Nie ma też znaczenia, w jakim jest wieku albo jakiej jest rasy. Odrobaczanie powinno być zabiegiem profilaktycznym, bo tylko w ten sposób zabezpieczamy kudłacza przed poważnymi konsekwencjami zakażenia pasożytami.

Nie oznacza to jednak, że odrobaczanie działa jak szczepionka – niestety nie ma tu mowy o żadnym uodpornieniu, dlatego odrobaczać należy regularnie, zazwyczaj co jakieś 3 miesiące. Dzięki temu sprawimy, że robaki nie znajdą w organizmie pupila odpowiednich warunków do „zasiedzenia się”, ponieważ dosyć szybko zostaną wymiecione z jelit odpowiednim preparatem. Odrobaczanie zapobiega zatem inwazji pasożytów wewnętrznych, która prowadzi do choroby nazywanej robaczycą. Odrobaczać warto preparatami skutecznymi, ale łagodnymi, które są całkowicie bezpieczne dla organizmu pupila. Jednym z takich preparatów, który w dodatku podaje się bezstresowo, jest Drontal w postaci tabletek. Warto wiedzieć o nim więcej.


Czy pies ma robaki?


Wielu właścicieli zastanawia się, czy kiepski stan ich psiaka to wynik ataku pasożytów, czy jest inny powód ich słabego samopoczucia. Niestety, z samych obserwacji trudno wyciągnąć wnioski, które będą stuprocentowo pewne. Są jednak sygnały, które okazują się charakterystyczne.


Po pierwsze, atak pasożytów demoluje układ pokarmowy psiaka, przede wszystkim jelita, bo to tam żyje większość robaków. Efektem tego są bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. To jednak objawy, które pojawiają się przy wielu innych przykrych okazjach, takich jak infekcja wirusowa czy bakteryjna, zatrucie, alergia pokarmowa albo schorzenia anatomiczne układu pokarmowego.


Po drugie, większość zwierzaków, które mają robaki, albo nie chce jeść (bo źle się czują, mają nudności i bóle), albo – co bardzo częste – je sporo, ale zupełnie tego po nich nie widać. Pasożyty wewnętrzne powodują chudnięcie. Trudno się dziwić, bo wszystko to, co trafia do brzucha zwierzaka, jest pochłaniane właśnie przez robaki, zamiast odżywiać organizm. W efekcie zwierzak nie ma na nic siły, chudnie, pogarsza się stan jego futra, skóry czy pazurów. W organizmie brakuje składników odżywczych, a pasożyty dodatkowo produkują toksyny, które osłabiają czworonoga.


Po trzecie, pupil staje się apatyczny, nie ma na nic ochoty ani siły. Nie dość, że źle się czuje, to jeszcze brakuje mu kalorii i składników odżywiających mózg i ciało. To jednak znów objaw bardzo powszechny przy wielu chorobach. Dopiero współwystępowanie całego pakietu sygnałów daje właścicielowi pojęcia, co może być przyczyną złego stanu pupila.


Po czwarte – i to jest dobra wiadomość – niektóre robaki, takie jak glisty czy tasiemce, da się zobaczyć gołym okiem, a dokładniej ich człony, które są wydalane z organizmu. Mają postać nitek lub ziarenek podobnych do ryżu, mogą się poruszać i znajdować nie tylko w kale, ale też wokół odbytu zwierzaka i wszędzie tam, gdzie przebywa.


Wszystkie wyżej opisane objawy dotyczą zazwyczaj zmasowanego ataku pasożytów wewnętrznych, więc jeśli nasz psiak ma łagodny przebieg i niewiele robaków w jelitach, objawów może nie być żadnych. Dlatego zawsze powinniśmy rozpocząć walkę z pasożytami od konsultacji z weterynarzem. Nie obejdzie się też bez badań kału i krwi, które pozwolą potwierdzić obecność robaków. Czasami trzeba badanie kału wielokrotnie powtarzać i wynik negatywny nie jest stuprocentowym potwierdzeniem, że robaków w organizmie nie ma. Niektóre są niestety trudno wykrywalne.


Jak walczyć z robakami u psa?


Robaki, zwłaszcza w dużej ilości, należy truć pod okiem weterynarza, ponieważ nie zawsze robimy to masowo. Czasami pasożyty truje się za jednym razem wszystkie, kiedy indziej robi się to etapami, aby martwe nie zatkały psiakowi jelit.


Jeśli odrobaczamy zwierzaka regularnie i jest to po prostu kolejna dawka, możemy to zrobić sami. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że psiak jest uczulony na jakiś składnik preparatu odrobaczającego i wtedy reakcje bywają różne, ale potrafią przybierać postać uporczywych wymiotów albo biegunki, która nie chce minąć. W takiej sytuacji koniecznie należy zabrać zwierzaka do specjalisty.


Warto wiedzieć, że odrobaczanie jest dla psiaka (w normalnych warunkach) właściwie całkowicie neutralne. Robaki usuwane są z organizmu wraz z kałem i nie ma przy tym żadnych sensacji. Negatywna reakcja organizmu na odrobaczanie jest znakiem, że coś dzieje się nie tak i trzeba to skonsultować z weterynarzem.


Preparaty odrobaczające mają zazwyczaj postać tabletek, czasami także kropli (ta opcja najlepiej sprawdza się u mruczków). Psiak połyka tabletkę, a ona robi porządek z robakami. I tak co mniej więcej 3 miesiące. Trzeba tylko pamiętać, że większości preparatów odrobaczających nie wolno podawać szczeniakom w kilku pierwszych tygodniach życia. To samo dotyczy suczek w ciąży oraz karmiących młode. Nie odrobaczamy też zwierzaków chorych albo po poważnej chorobie w okresie rekonwalescencji.


Drontal tabletki na robaki u psa


Drontal jest wyjątkowym produktem odrobaczającym dla psiaków, ponieważ jego podawanie jest całkowicie bezstresowe dla pupila. Dlaczego? Nie chodzi tu o żadne tajemne sposoby aplikacji ani receptury – Drontal jest po prostu smaczną tabletką!


↓ Drontal tabletki na robaki

Większość zwierzaków nie lubi łykać tabletek, ponieważ są niedobre i kojarzą się z leczeniem, weterynarzem i wszystkim tym, co stresujące i paskudne w mniemaniu kudłacza. Właściciele zazwyczaj muszą stosować wymyślne sztuczki, aby wepchnąć psiakowi tabletkę do pyska albo przemycić ją w pożywieniu. Zdarza się jednak, że nawet rozdrobniona nie zostaje zjedzona, bo psiak jest w stanie wyjeść wszystko wokół albo w ogóle nie tknie jedzenia. Nie każdy lek wolno też rozdrabniać, więc problemy są naprawdę spore.


Drotal jest wyjątkowy, bo pachnie i smakuje mięsem. Trudno znaleźć zwierzaka, który oprze się takiej tabletce. A jeśli trafimy na naprawdę grymaszącego pupila, któremu sama forma tabletki źle się kojarzy, zawsze możemy lek rozdrobnić i dodać do jedzenia. Z pewnością zostanie zjedzony, bo nie będzie odbiegał smakowo od reszty obiadu czy kolacji. Trudno jednak nawet mówić o typowym wyglądzie tabletki, bo Drontal ma postać kosteczek, kojarzących się bardziej z przysmakiem, a nie z lekami.


Drontal Dog Flavour jest pyszny i skuteczny, a do tego całkowicie bezpieczny. Można go podawać szczeniętom już po ukończeniu drugiego tygodnia życia. Tabletki działają na nicienie, tasiemce i inwazje robaków o charakterze mieszanym (nie zawsze tylko jeden gatunek atakuje układ trawienny pupila). 


Zasada jest taka, że podajemy 1 tabletkę ma 10 kilogramów masy ciała. Jeśli nasz zwierzak jest małych gabarytów, nie musimy się niepokoić, bo preparat łatwo dzieli się na pół, ma nawet specjalne nacięcie, aby łatwo można go było przełamać. Na każde następne 5 kilogramów masy ciała podajemy kolejne pół tabletki. A jeśli mamy dużego psiaka, to sięgnijmy po Drontal Plus! Podajemy jedną tabletkę na każde 35 kilogramów masy ciała pupila.


Autor: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger