czwartek, 2 czerwca 2022

Dieta w ciąży ma znaczenie – karmy dla ciężarnych suk

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej przyszłej mamy. Czworonożna pupilka przygotowująca się do powitania na świecie szczeniąt wymaga specjalnego żywienia, które zaspokoi potrzeby nie tylko jej, ale również rozwijających się w jej brzuchu maluchów. Aby zapewnić przyszłej psiej mamie odpowiednio zbilansowaną dietę, warto sięgnąć po karmę dla ciężarnych suczek. Podpowiadamy, czym żywić suczkę w ciąży. 

Jak karmić sukę w ciąży?

Prawidłowe żywienie ciężarnej suki ma kluczowy wpływ zarówno na przebieg ciąży i porodu, jak i zdrowie przyszłej matki i jej potomstwa. Suki karmione niewłaściwie często mają problemy z porodem, laktacją i dojściem do siebie po ciąży. Niedobory pokarmowe u suki w okresie ciąży powodują poronienia, komplikacje okołoporodowe (np. tężyczkę poporodową) oraz niską masę urodzeniową i zaburzenia rozwojowe u szczeniąt (np. rozszczep podniebienia). 

Warto pamiętać, że przebieg ciąży zależy od sposobu żywienia i kondycji suczki już od momencie krycia. Do rozrodu powinny być dopuszczane jedynie czworonożne pupilki o prawidłowej masie ciała, niewykazujące niedoborów pokarmowych. Jeśli przyszła psia mama ma nadwagę, jeszcze przed kryciem należy przeprowadzić u niej kurację odchudzającą. U suk w fazie przedrujowej można natomiast zwiększyć zawartość energii i białka o 5-10% – według hodowców wpływa to korzystnie na rozród i liczbę szczeniąt w miocie. 

W trakcie ciąży potrzeby żywieniowe suczek ulegają dynamicznym zmianom. Cały okres ciąży u psów trwa ok. 63 dni. Przez pierwsze 4 tygodnie ciąży zapotrzebowanie pokarmowe suczki nie ulega znaczącej zmianie. W tym okresie czworonożną pupilkę można więc karmić tak jak do tej pory. Od około 6. tygodnia ciąży rozpoczyna się intensywny rozwój psich maluchów, co sprawia, że zapotrzebowanie energetyczne przyszłej mamy wyraźnie wzrasta. 

Karmy dla suk ciężarnych ↓

Aby zapewnić podopiecznej rezerwy energetyczne na ostatni tydzień ciąży, kiedy dochodzi do spadku apetytu, już od 5. tygodnia ciąży warto podawać jej karmę o podwyższonej zawartości energii. Zapotrzebowanie kaloryczne suczki w 5.tygodniu ciąży wynosi 125% zapotrzebowania bytowego. W kolejnych tygodniach jest jeszcze wyższe – utrzymuje się na poziomie 150% zapotrzebowania bytowego. W ciąży u suczek zwiększa się też zapotrzebowanie na białko. Jego optymalna zawartość w diecie przyszłych psich mam to 50-63 g/1000 kcal. 

U ciężarnych suczek często obserwuje się zmienny apetyt, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie stałego harmonogramu karmienia. Najlepiej karmić ciężarną podopieczną tylko jedną karmą. Gwałtowne modyfikacje w diecie są niewskazane, z kolei żywienie mieszane (oparte na gotowej karmie i jedzeniu domowym) często okazuje się zbyt trudne w bilansowaniu. 

Pod koniec ciąży, ze względu na zwiększony ucisk żołądka przez powiększającą się macicę, suka często nie jest w stanie pobierać dużych porcji pokarmu. Z tego względu warto podzielić jej dzienną dawkę pokarmową na przynajmniej 3 małe porcje. W przypadku problemów z apetytem u czworonożnej pupilki lub ciąży z dużą liczbą szczeniąt dobrym rozwiązaniem może okazać się pozostawienie suczce wolnego dostępu do pokarmu (żywienie ad libitum). Należy pamiętać także o tym, by przyszła mama miała stały dostęp do świeżej, czystej wody, która jest niezbędna do produkcji mleka. 

Przybieranie na wadze u ciężarnych suczek jest zjawiskiem całkowicie naturalnym związanym z rozwojem szczeniąt. Przekarmianie pupilki może doprowadzić jednak do otyłości, która często przyczynia się do problemów z porodem. W czasie ciąży warto więc regularnie kontrolować wagę suczki. Do porodu masa ciała czworonożnej pupilki powinna wzrosnąć o nie więcej niż 15-25%. 

Czym wyróżniają się karmy dla ciężarnych suczek?

Ze względu na szczególne potrzeby żywieniowe suka w ciąży powinna być karmiona specjalnym pokarmem. Na rynku zoologicznym bez problemu znajdziemy produkty dedykowane przyszłym czworonożnym mamom. 

Karmy dla ciężarnych suczek wyróżniają się wysokoenergetyczną, wysokotłuszczową i wysokobiałkową recepturą, zapewniającą optymalną zawartość składników odżywczych ważnych dla zdrowia psiej mamy i szczeniąt. Tego typu produkty zawierają też specjalne dodatki dietetyczne wspomagające rozwój psich maluchów.  

Większość karm dla ciężarnych suczek przeznaczona jest do podawania od 5.-6. tygodnia ciąży. Takie produkty zwykle można także stosować u suczki w okresie laktacji – odpowiednio dostosowując ich dawkowanie. Formuła produktów dla ciężarnych suczek jest zazwyczaj odpowiednia dla szczeniąt, dlatego można podawać je psim maluchom po odsadzeniu. 

Karmy dla suk w ciąży najczęściej opatrzone są określeniami – „starter”, „mother” lub „family”. Zdarza się jednak, że znaleźć można je wśród produktów dedykowanych szczeniętom (z określeniem „puppy”). Pokarmy dla przyszłych psich mam na ogół dostępne są w różnych rodzajach – dedykowanych suczkom ras małych, średnich i dużych. 

Jaką karmę wybrać dla ciężarnej suki?

Aby zapewnić przyszłej mamie i szczeniętom prawidłowe żywienie, warto zadbać o wybór karmy wysokiej jakości. W żywieniu przyszłych psich mam najlepiej sprawdzają się suche pokarmy. Są one bardziej skoncentrowane niż mokre, dlatego nie obciążają tak przewodu pokarmowego, a suczka może zjeść ich znacznie mniej, by zaspokoić potrzeby swoje i potomstwa. Mokre karmy w żywieniu ciężarnych suczek, ze względu na wysoką smakowitość, mogą być za to użyteczne w przypadku obniżonego apatytu. 

Karma dla ciężarnej suki powinna zawierać składniki o wysokiej strawności, wartości odżywczej i przyswajalności. Strawność białka zawartego w pokarmie musi wynosić ponad 80%. Minimalna zawartość procentowa składników odżywczych w karmie dla ciężarnej suki to: 18-20% tłuszczu, 23% węglowodanów i 22% białka. Ważne są też odpowiednie proporcje poszczególnych składników – zwłaszcza dopasowanie zawartości białka i węglowodanów (im mniej węglowodanów zawiera karma, tym większa musi być zawartość białka). Warto zwrócić uwagę na źródło białka – pokarm powinien bazować na wysokiej jakości białku pochodzenia zwierzęcego. 

Przy wyborze karmy dla ciężarnej suki powinniśmy uwzględnić zawartość mikro-, makroelementów, witamin i innych składników prozdrowotnych. Wybierając pokarm bogaty w składniki wspomagające prawidłowy rozwój szczeniąt, unikniemy konieczności stosowania suplementów. 

W żywieniu ciężarnych suczek szczególną rolę odgrywają składniki takie jak: żelazo, wapń, fosfor, magnez, witamina A, witamina B12 i kwas foliowy. Zawartość wapnia w pokarmie dla ciężarnych suczek powinna oscylować w granicach 1,9-2,5 g/1000 kcal, a fosforu 2,3-2,5 g/1000 kcal. Zalecany stosunek obu pierwiastków to 1:1. Należy zwrócić uwagę również na odpowiednią zawartość w pokarmie żelaza (22 mg/1000 kcal) i cynku (25 mg/1000 kcal). 

Karma dla ciężarnej suczki powinna być ponadto bogata w kwasy tłuszczowe DHA i EPA – wpływające korzystnie na rozwój układu nerwowego i zdolności poznawcze szczeniąt. Dobrym źródłem tych substancji może być olej rybny znajdujący się w pokarmie. Cennym dodatkiem żywieniowym dla przyszłej psiej mamy będą też prebiotyki – stymulujące odporność i regulujące trawienie. Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger