czwartek, 10 marca 2022

Jack Russell Terrier - charakterystyka rasy

Jack Russell Terrier to pies o wyjątkowo przyjaznym i wesołym charakterze. A choć należy do dumnego grona ras myśliwskich, dziś spełnia się głównie w roli domowego towarzysza i przyjaciela rodziny. Co warto wiedzieć o tej rasie i czy Jack Russel Terrier na pewno jest psem dobrym dla każdego?

Wesoła, żywiołowa natura Jack Russela zapewniła mu ogromną popularność i sympatię psiarzy na całym świecie. A jednak decydując się na przedstawiciela tej rasy, warto wiedzieć, że terriery to psy wyjątkowo wymagające. Oto co trzeba wiedzieć o rasie Jack Russel terier, zanim zdecydujemy się na szczeniaka!

Jack Russell Terrier: pochodzenie i historia rasy

Rasa Jack Russell Terrier powstała w Anglii w XIX wieku. Jej twórcą był pastor John Russell, zapalony myśliwy i miłośnik psów ras gończych. Będąc właścicielem suczki rasy Fox Terrier, wyselekcjonował najlepsze i najszybsze okazy, które z czasem dały początek zupełnie nowej rasie. Jej przeznaczeniem miało być tropienie i ściganie lisów oraz innej zwierzyny.

Prace nad doskonaleniem rasy kontynuowano również po śmierci pastora, a w roku 1990 angielski Kennel Club uznał ją oficjalnie. Nie wiadomo, do końca jakich krzyżowań dokonano, by Jack Russell Terrier wyglądał tak, jak wygląda obecnie. Można jednak przypuszczać, że pośród jego przodków są nie tylko Fox teriery, ale również Beagle, Norfolk teriery i Norwich teriery.


↓ PRZYSMAKI DLA PSÓW ↓


Jack Russell Terrier: wygląd i umaszczenie

Jack Russell Terrier to niewielki pies o krępej budowie ciała. W kłębie osiąga wysokość około 25-30 centymetrów, z obwodem klatki piersiowej około 40 centymetrów w najszerszym miejscu. Jego waga waha się w granicach 5-6 kilogramów. Uszy w kształcie litery V są niewielkie i oklapnięte. Oczy migdałowe, o ciemnej, brązowej barwie. Nos Jack Russella zawsze jest czarny. Ogon postawiony pionowo, ale w czasie odpoczynku opada ku dołowi.

  • Sierść Jack Russel Terriera jest biała z czarnymi lub brązowymi łatami. Kolorowe plamy mogą pojawić się na głowie, tułowiu, grzbiecie lub ogonie, ale często koncentrują się wokół oczu. We wzorcu rasy wyróżnia się także trzy typy okrywy włosowej:
  • Sierść krótka i gładka – szata jest krótka, a włos przyległa gładko do ciała i układa się w jednym kierunku,
  • Sierść złamana – typ umaszczenia, w którym pojawiają się zarówno brązowe, jak i czarne plamy; może dotyczyć także sierści drutowatej – półtwardej i szczecinowatej o średniej długości,
  • Sierść szorstka – szata twarda, długa i gęsta, włos może układać się w różnych kierunkach.

Jack Russell Terrier: charakter

Niepozorny wygląd Jack Russell Terriera nie powinien nikogo zmylić. Jego rozmiary są może niewielkie, ale za to temperament nie ma sobie równych! Jack Russel ma serce prawdziwego łowcy, który nie spocznie, póki nie dopnie swego celu.

Psy tej rasy są wesołe, żywiołowe i bardzo energiczne. Charakteryzuje je wyjątkowa odwaga i pewność siebie, która czasem może graniczyć nawet z pewną arogancją. Russell teriery nie boją się nawet psów dużo większych od siebie, potrafią być wobec nich zadziorne i zaczepne. Jako pies stworzony do polowań Jack Russel bywa również uparty i nieustępliwy, co może stwarzać pewnie problemy wychowawcze.

Jack Russel Terrier to pies niezwykle towarzyski i przyjacielski. Potrzebuje kontaktu z człowiekiem, a z opiekunem łączy go wyjątkowo silna więź. Wymaga wiele uwagi, troski i konsekwentnego szkolenia. Jest psem bardzo aktywnym, który nie może się nudzić. Potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia, a pozbawiony zajęcia zaczyna rozrabiać w domu: niszczyć przedmioty, kopać doły w ogrodzie itp.

Zdrowie i pielęgnacja Jack Russel Terriera

Jack Russell Terriery uchodzą za psy zdrowe, które przy właściwej pielęgnacji mogą żyć nawet do 15 lat. Miewają jednak predyspozycje do pewnych schorzeń typowych dla terierów, dlatego warto zawsze uważnie wybierać hodowlę.  Charakterystyczne dla nich są między innymi ataksja i mielopatia, czyli choroby neurologiczne powodujące zaburzenia ruchowe i drżenie mięśni. Psy tej rasy mogą też cierpieć na alergie pokarmowe oraz choroby dermatologiczne.

Czy Jack Russel Terrier to pies dla każdego?

Niestety nie! Pies tej rasy najlepiej sprawdzi się w domu aktywnym, pośród ludzi, którzy wiele czasu spędzają na zewnątrz. Potrzebne są mu długie spacery oraz zabawa angażująca zarówno jego ciało, jak i umysł. To zdecydowanie nie jest typ kanapowca, którego można zostawić samego w domu na wiele godzin. A trzeba pamiętać, że jeśli nie zapewnimy mu należytej dawki ruchu, możemy potem borykać się z wieloma problemami behawioralnymi.

Jack Russel będzie idealnym towarzyszem porannego joggingu, wypraw za miasto lub nad jezioro. Chętnie pływa, aportuje i bawi się szarpakiem. Może bawić się także z dziećmi, ale trzeba pamiętać, że w zabawie bywa nieustępliwy i nieuważny. Dlatego lepiej sprawdzi się pośród starszych, około 10-letnich dzieci. 


Autorka: Angelika Podgajna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger