piątek, 5 czerwca 2020

Wpływ psa na rozwój emocjonalny dziecka

Wpływ psa na rozwój emocjonalny dziecka

Dość oczywiste wydaje się, że opieka nad psem może uczyć nasze pociechy odpowiedzialności. Jak okazuje się jednak, z kontaktów z czworonogiem najmłodsi członkowie rodziny czerpią znacznie więcej korzyści. Jedną z kwestii, którą warto mieć na uwadze jest to, że przebywanie ze zwierzętami domowymi pomaga dzieciom rozwijać kompetencje emocjonalne. Sposobem tym najmłodsi zyskują możliwość doskonalenia się w tej dziedzinie życia, która w sposób znaczący wpływać będzie na ich późniejsze funkcjonowanie w świecie. Dowiedzmy się zatem, jaki jest wpływ psa na rozwój emocjonalny dziecka?


Niezastąpiona lekcja emocjonalnej empatii


Bez wątpienia empatię uznać można za fundament inteligencji emocjonalnej. Empatia emocjonalna, bo o niej tu mowa, jest zdolnością współodczuwania stanów psychicznych innych istot. I choć zazwyczaj myśląc o tym zjawisku, koncentrujemy się na przeżyciach drugiego człowieka, w grę wchodzić mogą tu też psie uczucia.

Niemowlaki i małe dzieci z natury swej są egocentryczne. Dopiero z biegiem czasu, ucząc się funkcjonowania w świecie, rozwijają one w sobie empatię. Zajmowanie się domowym zwierzakiem z jednej strony w sposób naturalny przekierowuje dziecięcą uwagę z samych siebie na kogoś innego. Z drugiej zaś, psy swą mową ciała komunikują się z nami w sposób niewerbalny. Dzięki temu zaś najmłodsi doskonalić mogą się w odczytywaniu czyiś potrzeb i emocji. 

Budowanie samooceny


Przeprowadzane badania potwierdzają również wpływ psa na rozwój emocjonalny dziecka w kontekście kształtowania się dziecięcej samooceny. Cały sekret polega tu na tym, że dzieci samorealizują się, wykonując drobne czynności, a więc np. karmiąc czy czesząc psiaka. Takie samodzielne działania sprawiają, że nasze pociechy zaczynają postrzegać siebie jako kompetentnych i niezależnych ludzi. Dodatkowo dzieci opiekując się kimś, najzwyczajniej w świecie czują się potrzebne. Wszystko to  w sposób znaczący podnosi zaś poczucie własnej wartości.

Bezwarunkowa miłość i akceptacja


Dla rozwoju emocjonalnego nie bez znaczenia jest fakt, że dzieci wychowujące się w towarzystwie czworonożnego kompana mają możliwość doświadczania bezwarunkowej miłości i akceptacji. Psy nie oceniają, nie krytykują i przyjmują nas takimi, jakimi jesteśmy. Tym samym nawet wówczas, gdy pojawia się problem w relacjach z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami, zwierzak jest w stanie zaoferować małemu człowiekowi wsparcie.

Łagodzenie stresu


Niezwykle istotne jest to, że kontakt z psem w dużej mierze bazuje na zmyśle dotyku. Zwłaszcza dzieci uwielbiają głaskać i przytulać się do swych czworonożnych przyjaciół. To zaś, jak wskazują naukowcy, skutecznie pomaga zredukować poziom agresji i zdenerwowania. Kontakt poprzez dotyk w sposób znaczący wpływa na naszą gospodarkę hormonalną. Obniża on poziom kortyzolu, skutecznie redukując stres i uszczęśliwia poprzez wzmożoną produkcję oksytocyny. Sposobem tym zaprzyjaźniony z dzieckiem czworonóg skutecznie przepędzić potrafi smutki, łzy i złe nastroje.

Zrozumienie prawideł życia


Nie tylko psy, ale i wszystkie inne mieszkające z nami domowe zwierzaki pozwalają oswoić się dziecku z naturalnym cyklem życia i śmierci. Rozstanie z ukochanym towarzyszem może być jednym z pierwszych naprawdę trudnych dziecięcych doświadczeń. Umiejętne przeprowadzenie małego człowieka przez to bolesne przeżycie oswaja go jednak z tematem śmierci i staje się pierwszą lekcją radzenia sobie z taką sytuacją. Przeciwny biegun silnych doświadczeń związanych z posiadaniem zwierząt, należy do narodzin. Przyjście na świat szczeniąt dla dziecka jest wydarzeniem niezwykle ekscytującym i na długo pozostającym w pamięci. Dodatkowo zarówno konfrontacja z narodzinami, jak i ze śmiercią ukazuje dziecku podstawowe mechanizmu rządzące życiem.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © vvvita — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger