wtorek, 16 czerwca 2020

Czy mój pies jest szczęśliwy?


Czy mój pies jest szczęśliwy?

Leniwa drzemka na mięciutkim posłaniu, a może szalone harce w błotnistych kałużach? Psie szczęście niejedno ma imię. Jak sprawić, by nasz czworonożny podopieczny na co dzień tryskał radością? Po czym poznać, czy pies jest szczęśliwy?


Czym jest szczęście dla psów?


Szczęście jest czymś tak nieuchwytnym, że wymyka się z jakichkolwiek ram i definicji. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy do niego dąży. Również nasze psy chcą być szczęśliwe, choć z pewnością nie snują na ten temat żadnych filozoficznych rozważań. Nie ma jednak powodów, by sądzić, że czworonogi odczuwają szczęście w sposób odmienny od naszego.

Na poziomie psychologicznym szczęście jest jedną z podstawowych emocji. Jego odczuwanie związane jest z poziomem neuroprzekaźników. Kluczową rolę odgrywa dopamina. W kształtowanie pozytywnych odczuć zaangażowany jest układ limbiczny (ciało migdałowate, podwzgórze).

Szczęście jest dla psów istotną siłą napędową – skłaniającą do działania. Pozytywne emocje motywują czworonogi i kierują ich zachowaniami. U naszych podopiecznych istnieją 4 podstawowe systemy emocjonalne związane odczuwaniem pozytywnych doznań - ciekawość i poszukiwanie nowości, zabawa, opieka i pożądanie. Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych stanowi wzmocnienie dla psich zachowań. To właśnie dlatego niektórych zachowań nie musimy wcale dodatkowo nagradzać. Są one dla psiaków przyjemne, bo pozwalają osiągnąć to, czego w danym momencie najbardziej pragną. Warto wiedzieć, że pozytywne emocje mogą wywołać u zwierzaków nawet same wspomnienia radosnych chwil. Wystarczy choćby spojrzeć na psiaki, które cieszą się na widok swojej ulubionej zabawki.

Kluczem do szczęścia czworonogów jest zaspokojenie ich wszystkich potrzeb. Szczęśliwy pies to taki, który ma zapewnioną odpowiednio zbilansowaną dietę, może wypocząć w komfortowych warunkach, nie odczuwa bólu czy dyskomfortu wywołanego chorobami, otrzymuje należytą dawkę ruchu, ćwiczeń fizycznych i stymulacji intelektualnej. Nie można jednak zapominać, że psy to zwierzęta socjalne, które czerpią radość przede wszystkim z kontaktów z ludźmi i innymi czworonogami. To właśnie nasza więź z pupilem jest zatem tym, co może dać mu pełnię szczęścia.

Co zrobić, żeby pies były szczęśliwy?


Psie szczęście nie zawsze jest tym, czym pozornie się wydaje. Myśląc o szczęśliwym psie, często mamy przed oczami wypielęgnowanego czworonoga, wylegującego się na sofie, wyposażonego w obrożę z kryształkami. W rzeczywistości dużo szczęśliwszy od niego może być zwierzak beztrosko buszujący w zaroślach czy tarzający się w błocie. Jak więc określić psi stan emocjonalny? Czworonogi, które nie czują się szczęśliwe, bardzo często cierpią z powodu problemów behawioralnych. Sygnałem alarmowym są zwłaszcza zachowania kompulsywne (np. intensywne wylizywanie łap), które mogą wynikać z frustracji.

Jeśli zależy nam, aby nasz pies był szczęśliwy, powinniśmy pozwolić mu realizować naturalne zachowania. Warto też stworzyć bilans psich przyjemności. Czworonogi, podobnie jak ludzie, znacznie się między sobą różnią. O ile więc dla jednego psiaka największą przyjemnością będzie spotkanie z czworonogami, inny będzie bardziej cenił sobie długi spacer po otwartej przestrzeni czy głaskanie przez opiekuna. Postarajmy się zatem zaobserwować, co najbardziej fascynuje naszego podopiecznego.

Z jakich aktywności czworonogi czerpią najwięcej radości? Psy cieszą się przede wszystkim z realizacji czynności związanych z polowaniem, naśladujących ich naturalną sekwencję łowiecką. Zabawy szarpakiem, aportowanie czy pogoń stanowią dla nich nie lada atrakcję. Szczególnie ważna dla psiego szczęścia jest też możliwość swobodnej eksploracji otoczenia, połączonej z węszeniem czy kopaniem. Taka aktywność pobudza emocjonalny system związany z poszukiwaniem i ciekawością, przez co powoduje wzrost poziomu dopaminy.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓Mnóstwa radości dają psom zachowania pokarmowe, zwłaszcza żucie i gryzienie pysznych przekąsek. Źródłem szczęścia mogą być także codzienne, zróżnicowane posiłki. Dieta bogata w produkty o różnych zapachach, smakach, konsystencjach i teksturach doskonale pobudza zmysły czworonogów.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓By uczynić psa szczęśliwym, warto również zapewnić mu wygodne miejsce do wypoczynku. Powinno ono gwarantować odpowiednią izolację termiczną, dawać poczucie bezpieczeństwa i pozwalać na przyjęcie komfortowej pozycji.

Pamiętajmy o profilaktyce zdrowotnej. Zabezpieczajmy pupila przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi, szczepmy przeciw chorobom zakaźnym i regularnie kontrolujmy jego stan zdrowia. Jeśli zależy nam, aby nasz pies był szczęśliwy, zadbajmy także o relację z pupilem. Spędzajmy z nim jak najwięcej czasu, otoczmy czułą opieką i nie szczędźmy mu pieszczot. Wtedy z pewnością będzie czuł się w naszym towarzystwie szczęśliwy.

Po czym poznać, że pies jest szczęśliwy?


Psiaki są wyjątkowo ekspresyjne w wyrażaniu swoich uczuć. Nie jest więc trudno zauważyć, kiedy naprawdę promienieją szczęściem. Radosny pies ma zrelaksowany pysk, powiększone źrenice i rozluźnione ciało. Często porusza się w rytmiczny sposób i merda ogonem. Dodatkowo szczęśliwego psa wprost rozpiera energia. Nie ukrywa swojego entuzjazmu – podskakuje, biega, inicjuje zabawę. Chętnie angażuje się w aktywność i wyczekuje pory spaceru. Czworonóg, dla którego ogromną radością jest kontakt z opiekunem, sam chętnie podejmuje interakcje. Gdy wracamy z pracy, wita nas przy drzwiach. Kiedy wypoczywamy, kładzie się w pobliżu, domaga głaskania, nawiązuje kontakt wzrokowy. Bardzo dobrym wyznacznikiem poziomu psiego szczęścia jest też umiejętność czerpania radości z małych rzeczy. Jeśli nasz pupil cieszy się ze swoich posiłków, przechadzek, wypoczynku, możemy być pewni – jest naprawdę szczęśliwy.

↓ LEGOWISKO DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © ztranger — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger