piątek, 15 maja 2020

Kości wiązane dla psa

Kości wiązane dla psa

Kości nie bez powodu uznawane są za ulubiony psi przysmak. Ich gryzienie dostarcza czworonogom mnóstwa radości, skutecznie chroni przed nudą i wspomaga pielęgnację zębów. Nie wszystkie kości są jednak odpowiednie dla zwierzaków. Jeśli chcemy zaoferować pupilowi bezpieczne gryzaki, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kości wiązane dla psów. Jakie są ich zalety?

Dlaczego warto podawać psu kości?


Gryzienie jest silnie zakorzenione w naturze wszystkich psiaków. Należy do podstawowych zachowań pokarmowych czworonogów. Zamiłowanie do gryzienia w dużej mierze związane jest z instynktem łowieckim naszych podopiecznych. Zwieńczeniem udanych łowów dla psich przodków była konsumpcja całego ciała ofiary – łącznie z kośćmi. Do ich miażdżenia psowate są doskonale przystosowane. W ich uzębieniu znajdują się tzw. łamacze – umożliwiające kruszenie twardych przekąsek. Domowe czworonogi uwielbiają gryźć także z innych powodów. Dla szczeniąt eksploracja oralna jest naturalnym sposobem poznawania świata. Młode czworonogi w ten sposób badają wszystkie obiekty. Gryzienie chrupiących rarytasów wspomaga też wymianę uzębienia u psich juniorów i redukuje nieprzyjemne doznania związane z ząbkowaniem. Dla dorosłych psiaków żucie jest natomiast świetną metodą na uporanie się ze stresem, źródłem rozrywki i lekarstwem na nudę. Pałaszowanie twardych przekąsek odgrywa ponadto ważną rolę w pielęgnacji uzębienia czworonogów i profilaktyce stomatologicznej. Pomaga oczyścić zęby z osadu w sposób mechaniczny, redukuje powstawanie kamienia nazębnego, zapewnia masaż dziąsłom i wzmacnia mięśnie żuchwy.

Aby nasz pupil mógł realizować naturalne zachowania związane z żuciem i gryzieniem, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie gryzaki. W tej roli idealnie sprawdzają się kości, które ze względu na kształt i strukturę doskonale trafiają w gust czworonogów.

Czym wyróżniają się kości wiązane dla psów?


Kości wiązane dla psa to naturalne przekąski do żucia i gryzienia. Najczęściej produkowane są z twardej suszonej skóry wołowej. Przysmaki przechodzą specjalny proces formowania, który sprawia, że kształtem przypominają kości zwierzęce. Dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można bez problemu dobrać je do wielkości szczęk ulubieńca. Kości wiązane dla psów często wzbogacane są dodatkami, które zwiększają ich atrakcyjność dla czworonogów lub wspierają pielęgnację zębów. Do wyboru mamy m.in.: przysmaki pokryte mięsnymi kawałkami, kości smakowe (np. z aromatem wanilii, jagnięciny, masła orzechowego, bekonu) czy przekąski z formułą dentystyczną. Tego typu dodatki sprawią, że czworonogi czerpią z gryzienia jeszcze więcej frajdy.

Przysmaki z suszonej skóry zwierzęcej, w przeciwieństwie do standardowych kości, są bezpieczne dla czworonogów. Serwując je pupilowi, nie musimy obawiać się ostrych odłamków, które mogą doprowadzić do zadławienia czy perforacji przewodu pokarmowego. Kości wiązane mają długi okres przydatności do spożycia i nie wymagają przechowywania w lodówce. Są łatwe w podawaniu i porcjowaniu.

Kości wiązane dla psów stanowią niskokaloryczną przekąskę. Są zasobne w białko, a ubogie w tłuszcz. Można serwować je bez obaw, że waga pupila zacznie niebezpiecznie szybować w górę. Nadają się do codziennego stosowania jako przekąski dentystyczne. Ich dużym atutem jest wyjątkowa trwałość. Wiązane kości skłaniają do długiego i intensywnego żucia. Psiaki muszą sporo się natrudzić, by je rozgryźć. Dzięki temu takie przysmaki zapewniają rozrywkę na wiele godzin i skutecznie wspomagają higienę uzębienia. Kości wiązane, z ukrytym w środku mięsem, dodatkowo zachęcają zwierzaki do gryzienia i zwiększają satysfakcję płynącą z realizowania zachowań pokarmowych.

↓ KOŚCI WIĄZANE DLA PSA ↓


Na co zwrócić uwagę, wybierając kości wiązane dla psa?


Dobry gryzak powinien być dopasowany do potrzeb i preferencji czworonoga. Wybierając kości wiązane dla psa, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość i bezpieczeństwo dla zdrowia czworonoga. Przysmaki nie powinny być oczyszczane czy suszone przy użyciu toksycznych środków, które mogą pozostać w produkcie. Lepiej zrezygnować z podawania zwierzakowi kości lepkich w dotyku, odbarwiających się, wydzielających nieprzyjemny zapach czy spleśniałych. Dobrej jakości naturalne kości wiązane powinny być bezzapachowe i suche. Zapach kości aromatyzowanych nie może natomiast odbiegać od określonego przez producenta aromatu.

Kości wiązane zawsze należy dobrać do gabarytów czworonoga i jego uzębienia. Im większy jest nasz pupil, tym większą i dłuższą kość możemy mu zaoferować. Zwierzak powinien móc swobodnie przytrzymać kość łapkami. Warto pamiętać, że nie wszystkie gryzaki ze skóry są odpowiednie dla szczeniąt. Zanim więc podamy kości wiązane czworonożnemu juniorowi, upewnijmy się, że są dostosowane do jego drobnego uzębienia. Dobrym wyborem dla młodych psów będą miękkie, soczyste kości, wykonane nie ze skóry, ale z mięsa.

W ofercie przysmaków z suszonej skóry bez problemu znajdziemy odpowiednie propozycje dla zwierzaków o różnych potrzebach. Jeśli nasz pupil ma wrażliwy przewód pokarmowy lub cierpi z powodu alergii, zaoferujmy mu przekąski pozbawione sztucznych barwników i aromatów. Aby zachęcić psiaka do gryzienia przekąsek, możemy sięgnąć po kości wiązane z ulubionym aromatem pupila. Młodym psiakom szczególnie dużo radości sprawi obgryzanie mięsa znajdującego się na kości. Dla zwierzaków z tendencją do problemów z zębami warto wybrać kości wiązane wspomagające pielęgnację uzębienia – ze specjalną formułą dentystyczną.

↓ KOŚCI WIĄZANE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © chalabala — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger