wtorek, 12 maja 2020

Kiedy pies potrzebuje pieluch?

Kiedy pies potrzebuje pieluch?

W życiu wielu psiaków zdarzają się takie momenty, kiedy normalne wyjście na spacer jest niemożliwe i to nie jednorazowo, ale przez dłuższy czas. Nie są to sytuacje normalne, lecz awaryjne, powinniśmy być jednak na nie odpowiednio przegotowani. Pieluchy przydają się też w przypadku szczeniąt oraz psich seniorów, mających sporo problemów z regularnym załatwianiem się i przede wszystkim nie mających jeszcze (albo już) umiejętności wyczucia, kiedy potrzebują załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Zamiast wściekać się na biednego psiaka, krzyczeć i walczyć z nim, trzeba znaleźć rozwiązanie. Kudłacz nigdy nie załatwia się w miejsce, gdzie nie powinien tego robić, z powodu złośliwości czy zemsty. Robi to, ponieważ sobie nie radzi. Potrzebuje naszej pomocy i troski. Prawdopodobnie czuje wstyd, że zdarzyło mu się nabrudzić, zapewne i tak sam z siebie ma wyrzuty sumienia i jest nieszczęśliwy. Pomóżmy mu w najbardziej wygodny, praktyczny i komfortowy sposób, czyli właśnie zakładając odpowiednie psie pieluchy.


Kiedy psu potrzebne są pieluchy?


Pieluchy przydają się w ciągu całego życia zwierzaka i to w wielu sytuacjach. Oczywiście zakładamy je kudłaczowi tylko wtedy, kiedy nie ma żadnej możliwości, aby wyszedł normalnie na spacer. Pieluchy są rozwiązaniem awaryjnym, a nie wymówką, by nie musieć wychodzić z pupilem na dwór! Kiedy więc pies potrzebuje pieluch? Po pierwsze, kiedy mamy w domu szczeniaka, nieradzącego sobie jeszcze z siusianiem i zbyt małego na trening czystości. W tym wypadku mogą się jednak sprawdzić również specjalne chłonne maty, które rozłożymy w mieszkaniu. Po drugie, w przypadku kudłaczy ciężko chorych lub po operacjach, kiedy psiak jest zbyt słaby, aby móc wyjść na normalny spacer. Zazwyczaj leży tylko i odpoczywa, próbując dojść do siebie. W takich wypadku pieluchy są niezastąpione. Po trzecie, pieluchy to niezły wybór, kiedy suka ma cieczkę, zwłaszcza w przypadku psów ras dużych, u których cieczka może zostawiać w mieszkaniu naprawdę spore plamy. Po czwarte, gdy nasz kudłacz ma kłopoty z pęcherzem, czyli cierpi na zapalenie, uszkodzenie lub ma wadę anatomiczną. Po piąte, pieluchy to świetne rozwiązanie w przypadku psich seniorów. Zwierzaki często nie czują już swojego pęcherza i nie panują zbytnio nad organizmem. Czują, że potrzebują na spacer w ostatniej chwili i nie mogą wytrzymać do wyjścia albo w ogóle nie czują i załatwiają się właściwie bez jakiejkolwiek kontroli nad tym procesem. Czasami psu potrzebne są pieluchy podczas bardzo długiej podróży, kiedy nie ma żadnej możliwości skorzystania ze skrawka zielonego terenu. Pomogą także zwierzakom z porażeniami układu nerwowego oraz kudłaczom, które z powodu głębokich urazów psychicznych nie kontrolują swojej fizjologii.

↓ MATY DLA PSA ABSORBUJĄCE WILGOĆ ↓


Pieluchy dla psów i suk


Wybierając pieluchy dla psa, musimy wziąć pod uwagę jego płeć, bo produkty tego typu nie mają modeli uniwersalnych, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że samce i samice psiaków różnią się mocno pod względem anatomicznym. Dla psich panów produkuje się pieluchy mniej zabudowane, osłaniające przede wszystkim okolice genitaliów. W związku z tym pieluchy dla samców są płytsze i mniej widoczne. Zapięcia są zazwyczaj na klamerki albo rzepy. Zapięcia znajdują się z obu stron, tak samo jak w przypadku pieluch dla ludzkich dzieci, główna różnica jest natomiast taka, że model psi ma dodatkowo otwór na ogon. Zazwyczaj w okolic łap i ud znajdują się dodatkowo ściągacze. Pieluchy dla suk są mocniej zabudowane, co wynika z ich budowy anatomicznej. Aby były wygodne i nie krępowały ruchów, muszą być odpowiednio dopasowane. Oczywiście pieluchy mają swoje rozmiarówki, ale zawsze warto wymierzyć zwierzaka przed dokonaniem zakupu. Za duża pielucha nie spełni swojej funkcji, bo zsunie się z psiaka i do tego może jeszcze zaplątać się między nogami. Zbyt ciasna z kolei będzie uwierać, uciskać, obcierać i krępować ruchy. Zarówno pieluchy dla psich panów, jak i pań dostaniemy w wielu wersjach rozmiarowych, od XS do XXL, co wynika ze znaczących różnic w wielkości wielu ras. Każdy producent pieluch może mieć nieco odmienną rozmiarówkę, dlatego wymiary pupila okażą się bardzo pomocne przy dobieraniu modelu. Pieluchy dla psa mogą być ponadto jednorazowe albo z wymienianymi wkładami wewnętrznymi. Mogę się też nieco różnić rozmieszczeniem i rodzajem zapięć.

↓ PIELUCHY DLA PSA ↓


Bez względu na to, na jakich rodzaj, model i rozmiar się zdecydowaliśmy, musimy pamiętać o dwóch sprawach. Pierwsza z nich to dbałość o higienę. Pieluchy lub wkłady wewnętrzne trzeba regularnie wymieniać. Zbyt długo noszone staną się siedliskiem bakterii i do tego zaczną bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Takie zaniedbanie może doprowadzić do rozwinięcia się u psiaka infekcji! Pieluchy wymieniamy zatem regularnie, możemy też nieco podetrzeć albo przepłukać pupila w tych miejscach, które zakrywa pielucha. Sprawdzajmy też, czy skóra się nie odparza, zwłaszcza w czasie upałów. Choć pieluchy dla psa wykonane są z delikatnych, oddychających materiałów (i tylko po takie powinniśmy sięgać), delikatna skóra zwierzaka może różnie na nie zareagować. Pupil nie powinien też chodzić w pieluszce przez cały czas. Warto zdejmować mu ją regularnie. Możemy wtedy zabezpieczyć legowisko albo podłogę w domu, a jeśli mamy ogród – bez obaw puścić psiaka, aby zrelaksował się na świeżym powietrzu.

Druga sprawa jest taka, że pieluchy to tylko środki zaradcze, a nie lekarstwa. Poradzą sobie z efektem, a nie z przyczyną problemu. Bez względu na to, czy psiak nie kontroluje moczu z powodu choroby układu moczowego, nerwowego, innej choroby fizycznej lub psychicznej (to też się zdarza), musimy przede wszystkim udać się do weterynarza lub zoopsychologa i próbować pokonać problem. Pieluchy nie mogą też być rozwiązaniem w przypadku naszego lenistwa. Jeśli kudłacz jest zdrowy, nic nie usprawiedliwia nas, kiedy rezygnujemy ze spaceru. Pielucha to sposób na sytuacje awaryjne i tylko wtedy należy go stosować.

↓ PIELUCHY DLA SUK ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © devmarya — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger