wtorek, 19 maja 2020

Jak mówić do psa żeby nas słuchał?

Jak mówić do psa żeby nas słuchał?

Nasz pupil nie wraca na zawołanie? Zupełnie ignoruje komendy? Wydaje nam się, że nasze słowa trafiają w próżnię? To jednoznaczny sygnał, że powinniśmy popracować nad komunikacją z czworonogiem. Jak uczynić z pupila pilnego słuchacza? W jaki sposób mówić do psa, żeby nas słuchał?


Używaj imienia psa


Imię pełni bardzo ważną funkcję w komunikacji z czworonogiem. To właśnie ono pozwala wyróżnić pupila spośród innych zwierzaków. Imię psa powinno być krótkie, dźwięczne i łatwe do zapamiętania. Najlepiej, aby pod względem brzmienia nie przypominała innych często wypowiadanych przez nas słów. Dzięki temu zwierzak nie będzie miał problemu z jego wychwyceniem. Psiego imienia warto używać wtedy, gdy zależy nam na przyciągnięciu uwagi zwierzaka i rozpoczęciu z nim interakcji. Stanie się ono dla zwierzaka jasnym sygnałem, że powinien teraz w pełni skoncentrować się na naszych słowach i gestach.

Nawiąż kontakt wzrokowy z psem


Kontakt wzrokowy to niezbędny element udanej komunikacji. Jeśli chcemy, żeby pies nas słuchał, postarajmy się najpierw, by na nas spojrzał. Utrzymujmy z czworonogiem kontakt wzrokowy, kiedy wypowiadamy komendy. W ten sposób skutecznie skupimy jego uwagę na nas i naszych słowach. O tym, że pies nas słucha, świadczy najczęściej przechylanie głowy na bok. Taka poza sygnalizuje, że zwierzak stara się zebrać z otoczenia jak najwięcej informacji dźwiękowych i wzrokowych.

Przyciągnij uwagę psa


Podczas codziennych spacerów na czworonogi czeka mnóstwo atrakcji. Kuszące zapachy, rozbrykane psiaki wokół czy przejeżdżające samochody skutecznie rozpraszają uwagę zwierzaków. Jeśli zależy nam, żeby pies nas słuchał i wykonywał zlecone polecenia, powinniśmy przyciągnąć jego uwagę czymś wyjątkowo interesującym. Może być to ulubiony przysmak, zabawka lub sygnał dźwiękowy (np. gwizdek). Pamiętajmy jednak, że takie bodźce wywołują u niektórych zwierzaków sporą ekscytację. Używajmy więc ich jedynie, by pozyskać psią uwagę. Zrezygnujmy natomiast z ich stosowania podczas wydawania komend. W innym wypadku psie posłuszeństwo może stać się uzależnione od czekających atrakcji czy nagród.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓


Kontroluj mowę ciała


Psy są niezwykle wyczulone na naszą mowę ciała. Jeśli zatem słowa i gesty mówią zupełnie coś innego, nasz pupil będzie kierował się sygnałami niewerbalnymi. Podczas interakcji z czworonogiem starajmy się kontrolować swoją mowę ciała. Unikajmy nadmiernej gestykulacji i ekspresji, ale wykorzystujmy sygnały, które doskonale współgrają z komendami słownymi. Jeśli mówimy „zostań”, wykonajmy gest odpychający, przesuwając rękę od swojego ciała w kierunku czworonoga. Jeżeli wydajemy komendę „do mnie”, ukucnijmy i rozłóżmy ręce. Spróbujmy dostosować mowę ciała do osobowości czworonoga. Lękliwe i wrażliwe zwierzaki mogą być mniej skłonne do powrotu do właściciela stojącego w pozycji wyprostowanej. Pewne siebie i niezależne czworonogi taka postawa może natomiast przekonać o powadze sytuacji.

Steruj tonem głosu


Czworonogi potrafią wyczytać mnóstwo informacji z tonu naszego głosu. Jest on dla nich przede wszystkim doskonałym barometrem emocji. Dość mylne jest przekonanie, że podnoszenie głosu i krzyczenie na zwierzaka skłoni go wykonywania poleceń. Jest wręcz przeciwnie – psiakowi szybko udzielą się złe emocje, przez co straci cały zapał do pracy. Większość zwierzaków bardzo dobrze reaguje na komendy wypowiadane normalnym, naturalnym tonem głosu. Aby pies nas uważnie słuchał, możemy też lekko obniżyć ton głosu i wypowiadać słowa ciszej. Wysoki i piskliwy głos zwykle dobrze sprawdza się w kontaktach z czworonożnymi juniorami. Przydaje się także, gdy chcemy pochwalić zwierzaka, zmotywować do działań lub wprowadzić w radosny nastrój.

Używaj jasnych sygnałów


W komunikacji z psiakami nie ma miejsca na żadne nieścisłości. Nasz pupil musi dokładnie wiedzieć, o co nam chodzi. Jeśli uczymy psa określonego zachowania, używajmy zawsze jednej, tej samej komendy. Pamiętajmy – „siad” i „usiądź” to dla psa dwa zupełnie inne słowa. Wystrzegajmy się też nazywania różnych poleceń podobnie brzmiącymi słowami. Wychwycenie subtelnych różnic między „zostań” a „zostaw” może być dla czworonoga dość problematyczne. Przejrzysta komunikacja jest ponadto szczególnie istotna, gdy chcemy pochwalić i nagrodzić czworonoga. Pochwały słowne często, ze względu na różną wysokość głosu czy intonację, brzmią dla psa inaczej. Z tego względu trening może znacznie ułatwić użycie klikera. Jego dźwięk jest zawsze taki sam i stanowi dla czworonoga czytelny sygnał, że poprawnie wykonał zadanie i zasłużył na nagrodę.

↓ KLIKER DLA PSA ↓


Unikaj powtarzania komend


Nasz pupil reaguje dopiero na piąte zawołanie? Siada, gdy powtórzymy polecenie dziesięć razy? Być może nauczyliśmy go komendy „do mnie, do mnie, do mnie...” czy „siad, siad, siad...”. Psiaki doskonale rozumieją nasze polecenia i jeżeli nie reagują, to wcale nie dlatego, że nie dosłyszały. Zawsze wypowiadajmy daną komendę tylko raz i dajmy zwierzakowi czas na reakcję.

Unikaj zbędnych słów


„Do mnie, chodź, już idziemy, koniec spaceru” – długie przemowy to nie najlepszy sposób na komunikację z czworonogami. W potoku naszych słów łatwo ginie cały sens komunikatu. Jeżeli zależy nam, by pies nas słuchał, unikajmy nadmiaru słów. Wyrażajmy się precyzyjnie, używając tylko tych słów, których znaczenie doskonale zna nasz podopieczny.

Uważaj na kontekst sytuacji


Psiak leniwie wyleguje się na kanapie, kiedy nagle słyszy słowo „spacer”. Szybko wstaje ze swojego posłania, radośnie merda ogonem, udaje się pod drzwi. Niestety, nie zdaje się sobie sprawy, że snuliśmy jedynie opowieści o minionej przechadzce, wcale nie mając zamiaru wybierać się na kolejną. A może nasz pupil z entuzjazmem wraca na wezwanie „do mnie”, a my karcimy go za to, że wdał się w awanturę z innym czworonogiem? Kolejnym razem raczej tak szybko nie zareaguje na nasze wołanie. Psy kojarzą słowa z sytuacjami, czynnościami i emocjami. Warto więc uważać na to, w jakim kontekście wypowiadamy nasze słowa. W innym przypadku szybko stracą one dla psiaka znaczenie lub – wręcz przeciwnie – zaczną znaczyć zupełnie coś innego, niż byśmy chcieli.

Dbaj o relację z psem


W gronie prawdziwych przyjaciół słowa często okazują się zbędne. Wystarczy subtelne spojrzenie czy jeden gest. Nie inaczej jest w relacjach z czworonożnymi kompanami. Dbajmy o ciągłe pogłębianie naszej relacji z psiakiem poprzez wspólny wypoczynek, zabawy, długie spacery. Wtedy z pewnością już nic nie zakłóci naszej komunikacji z pupilem.

↓ PRZYSMAKI TRENINGOWE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Kirill Kurashov — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger