poniedziałek, 10 lutego 2020

Miejsce psów w świecie zwierząt


Psiaki kojarzą nam się z najbardziej domowymi zwierzakami ze wszystkich pupili, jakie znamy. Są doskonałymi towarzyszami przygód, przyjaciółmi, pomocnikami, terapeutami, stróżami. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Patrząc na ogromną różnorodność ras i charakterów, aż trudno czasem uwierzyć, że wszystkie te cudowne zwierzaki należą do jednego gatunku - pies domowy. Kudłacze mają (jak wszystkie inne pupile domowe) swoją dziką przeszłość i wolno żyjących kuzynów. Choć tak bardzo się z nimi związaliśmy, że traktujemy ich często jak członków rodziny, nie możemy zapominać, że należą do królestwa zwierząt i stamtąd do nas przybyły. Jakie jest miejsce psów w świecie zwierząt?


Różne teorie na temat udomowienia psa


Już samo udomowienie psiaka przez człowieka jest sporym problemem dla naukowców. Do dziś nie odnaleziono jednej i stanowczej odpowiedzi na pytanie, czy to ludzie udomowili wilki (i czy to na pewno były wilki, a nie na przykład szakale), czy też to wilki lub inne dzikie psowate postanowiły zawrzeć sojusz z człowiekiem, ponieważ po prostu było to opłacalne. Między naturą (a nawet samym wyglądem) wilka i psa domowego jest ogromna różnica, przez co wielu naukowców ma problemy z zaakceptowaniem faktu, że oswajanie szczeniąt wilków mogło przynieść tak duże zmiany w stosunkowo krótkim czasie. Być może to same wilki przychodziły do ludzkich siedzib, ponieważ szukały jedzenia, opieki, ciepła i powoli utraciły swoje groźne cechy, ale na to dowodów również nie ma, a przynajmniej nie na tyle mocnych, aby móc przekonać cały naukowy świat. Niekoniecznie były to wilki, bo mogły to być inne dzikie psowate z Azji, Afryki albo Ameryki Południowej. Historia udomowienia psiaka jest zatem skomplikowana i pełna tajemnic. Jednak nie ma wątpliwości co do tego, że miejsce psów w świecie zwierząt jest niezwykle ważne.

Co wyróżnia psy wśród innych zwierząt?


Psiaki zaliczamy do rzędu drapieżnych, tak samo jak mruczki. Oznacza to, że ich naturalnym jadłospisem są ofiary, które upolują i ich menu składa się przede wszystkim z mięsa oraz narządów wewnętrznych upolowanego stworzenia. Żaden pies nie jest i nigdy nie był wegetarianinem, co nie oznacza, że nie lubią także dodatków warzywnych, zbożowych oraz mlecznych. Pod tym względem są nieco bardziej wszystkożerne niż mruczki. Współczesny pies domowy może mieć tak odmienny wygląd, że trudno nawet mówić o standardowym pakiecie cech zewnętrznych kudłaczy. Mogą być krótkowłose i długowłose, z ogonem lub bez (choć często jest on odcinany zaraz po urodzeniu, od czego stopniowo zaczyna się odchodzić), z różną długością uszu, kształtem pyska i łap. Psiaki wyróżnia przede wszystkim bardzo intensywny węch, co sprawia, że są doskonałymi tropicielami, pomagają znajdować ludzi uwięzionych w lawinach, pomagają w poszukiwaniach osób zaginionych, ale też przestępców, a nawet wyszykują narkotyki i potrafią przewidzieć spadek cukru o osób borykających się z cukrzycą. Niektóre rasy psiaków to także wspaniali terapeuci. Są kudłacze stworzone do sportów wyczynowych, takie, które doskonale pływają, aportują lub tropią. Niektóre psiaki ras małych, zwłaszcza te przypominające pluszowe zabawki, są krzywdząco oceniane jako maskotki i kanapowce, a tak naprawdę są doskonałymi zwierzakami tropiącymi i cechuje je niezwykle silny instynkt. Inne rasy z kolei są niesłusznie postrzegane jako wyłącznie dobrze wyglądające, a w rzeczywistości to jedne z najinteligentniejszych ras (tak jest na przykład z pudlami). W końcu są również urocze kundelki, które wielu woli nazywać psiakami wielorasowymi, mającymi tak bogatą mieszankę genetyczną, że zaskakują zarówno charakterem, wyglądem, jak i wysoką inteligencją.

Jak psy dogadują się z innymi zwierzętami?


Wielu właścicieli stawia sobie to pytanie. Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy psiak jest inny i inaczej reaguje. Są kudłacze, które przyjaźnią się z mruczkami i tworzą wręcz nierozerwalne pary (zwierzaki potrafią nawet umierać w podobnym czasie, bo nie są w stanie bez siebie żyć), inne z kolei będą ścigać koty aż do upadłego i żaden trening nie zmieni ich naturalnego instynktu (często ma to sporo wspólnego z faktem, że gonią po prostu dlatego, że mruczek im ucieka, ale nie jest to regułą). Są psiaki, które potrafią dogadać się też z gryzoniem, papugą albo jakimś zwierzęciem gospodarskim. W internecie znajdziemy wiele przykładów takich pięknych i nietypowych przyjaźni. Na początku zawsze bądźmy ostrożnymi realistami i jeśli chcemy zapoznać ze sobą zwierzaki, zróbmy to powoli, koniecznie pod naszym okiem i z możliwością natychmiastowej interwencji. Nieraz potrzeba też czasu, aby pupile się ze sobą dogadały, nawet jeżeli dotyczy to wyłącznie dwóch psiaków, choćby i tej samej rasy. Zdarzają się też szorstkie przyjaźnie, oparte na sporym dystansie. I to też jest w porządku, bo przecież nie każdy musie się lubić.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓


Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © chendongshan - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger