czwartek, 13 lutego 2020

Jak dbać o stawy u psów ras dużych?


Jak dbać o stawy u psów ras dużych?

Problemy z chodzeniem, ból, złe samopoczucie – choroby stawów potrafią znacząco obniżyć komfort życia czworonogów. Choć kłopoty z układem ruchu mogą dotknąć każdego zwierzaka, w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się psy ras dużych i olbrzymich. W ich przypadku szczególne znaczenie ma wczesne podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. Jak dbać o stawy u psów ras dużych?


Zadbaj o prawidłową dietę psa


Psy ras dużych nie bez powodu są szczególnie narażone na choroby stawów. Czworonogi te w dorosłym życiu osiągają masę powyżej 25 kg. W ciągu pierwszych miesięcy życia rosną i przybierają na wadze bardzo intensywnie. Szybkie tempo wzrostu bywa przyczyną problemów z prawidłowym rozwojem szkieletu. Duża masa ciała stanowi też spore obciążenie dla stawów i sprawia, że dosyć wcześnie mogą pojawić się w nich zmiany zapalne i zwyrodnieniowe.

W zapobieganiu chorobom stawów u psów ras dużych szczególną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Działania dietoprofilaktyczne należy wdrożyć u zwierzaków już na etapie szczenięctwa. Czworonożne maluchy ras dużych powinny otrzymywać pożywienie o zmniejszonej (w stosunku do szczeniąt innych ras) wartości energetycznej. Istotna jest też właściwa proporcja wapnia do fosforu (1,5:1), niezbędna do prawidłowego rozwoju struktur kostnych i stawowych. Dorosłe psy ras dużych należy chronić przed nadwagą. Z tego względu konieczne może być podawanie im karm light, wyróżniających się obniżoną kalorycznością. W diecie potężnych czworonogów nie może zabraknąć antyoksydantów (witamin C i E), minerałów (krzem, mangan, selen, cynk) i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które ograniczą rozwój stanów zapalnych w obrębie stawów.

Sięgnij po suplementy na stawy dla psa


Profilaktykę i terapię chorób stawów u psów ras dużych mogą skutecznie wesprzeć suplementy diety, zawierające składniki o działaniu chondroprotekcyjnym i przeciwzapalnym. Do najpopularniejszych preparatów wzmacniających stawy należą specyfiki z glukozaminą i chondroityną. Substancje te wspomagają odbudowę chrząstki stawowej i chronią ją przed dalszą degeneracją. Wykorzystywane są także do produkcji mazi stawowej, dzięki czemu poprawiają ruchomość stawów i ograniczają ból. Do diety psów ras dużych warto włączyć również: MSM, kolagen, kwas hialuronowy. Pomocne mogą być suplementy na stawy na bazie naturalnych substancji, np. wyciągu z kadzidłowca, małża nowozelandzkiego, czarciego pazura. Aby zredukować stany zapalne stawów, warto zastosować olej z łososia, odznaczający się wysoką zawartością dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3.

↓ SUPLEMENTY DLA PSA NA STAWY ↓Dobierz aktywność fizyczną do potrzeb psa


Wiele psów o pokaźnych rozmiarach to reprezentanci ras pracujących lub myśliwskich. Nic więc dziwnego, że rosłe czworonogi zwykle nie stronią od ruchu. Aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania zdrowych stawów u psów ras dużych. Nie każda forma ruchu nadaje się jednak dla tych czworonogów. Psy ras dużych powinny unikać forsujących ćwiczeń i ekstremalnych sportów. Nie należy zachęcać ich do skoków przez przeszkody, szybkiego biegania czy pogoni za aportem. Przy tych aktywnościach nierzadko dochodzi do urazów i mikrouszkodzeń stawów, na których podłożu powstają zmiany zapalne. Korzystnie na stawy u psów ras dużych wpłynie pływanie. Z czworonogami warto również jak najczęściej udawać się na krótkie spacery po różnych powierzchniach. Świetnym urozmaiceniem przechadzek mogą być zabawy węchowe, które doskonale wyciszą umysł i ciało.

Zaoferuj psu odpowiednie miejsce do wypoczynku


Psy ras dużych miewają kłopoty z wyborem dogodnego miejsca do wypoczynku. Standardowe posłania często nie spełniają ich potrzeb. Legowisko dla potężnego czworonoga powinno pozwalać przyjąć wygodną pozycję. Nie może być zatem zbyt małe ani miękkie. Musi zapewniać odpowiednią izolację termiczną, odciążać kręgosłup i stawy. Dużemu psu warto zaoferować specjalne legowisko ortopedyczne, które dopasowuje się do ciała i nie zapada się pod jego ciężarem. Kącik wypoczynkowy dla czworonoga najlepiej stworzyć w cichym i ciepłym miejscu, z dala od przeciągów.

↓ LEGOWISKA DLA PSÓW RAS DUŻYCH ↓


 

Regularnie sprawdzaj stan psich stawów


Choroby stawów u psów ras dużych najczęściej rozwijają się latami. Ich wczesne rozpoznanie pozwala zahamować rozwój dolegliwości, poprawić sprawność oraz ogólne samopoczucie zwierzaków. Nie do przecenienia są więc regularne kontrole u weterynarza. Szczególnej opieki lekarskiej potrzebują szczenięta oraz czworonożni seniorzy (zwierzaki powyżej 7. roku życia). Warto bacznie obserwować pupili. Sztywność chodu, kulawizny, niechęć do ruchu, apatia, problemy ze wstawaniem, nadwrażliwość na dotyk mogą sygnalizować zapalenie lub zwyrodnienie stawów u psa. Jeśli zauważymy tego typu objawy, jak najszybciej skonsultujmy się z weterynarzem. Konieczne może być podjęcie terapii, składającej się z leczenia farmakologicznego, fizjoterapii i suplementacji. Dzięki kompleksowym działaniom chory psiak nie będzie skazany na leniwe wylegiwanie się na legowisku, lecz wciąż będzie mógł cieszyć się z radosnych harców.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA STAWY ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Yakobchuk Olena - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger