czwartek, 16 stycznia 2020

Karmy bezglutenowe dla psów


Psiaki też miewają problemy z tolerancją glutenu, tak samo jak ludzie. Choć nie zdarza się to często, nasz zwierzak może cierpieć na tego typu przypadłość i wówczas jedyną metodą jest wyeliminowanie szkodliwego składnika z codziennej diety. Jeśli serwujemy pupilowi gotową karmę, trzeba będzie wybrać produkt bezglutenowy. Niektórzy producenci karm stają na wysokości zadania i oferują właśnie specjalne pokarmy, zgodne z zapotrzebowaniami wrażliwego organizmu zwierzaka. Nie należy jednak mylić karm bezglutenowych dla psów z tymi bezzbożowymi, bo to jednak zupełnie inny rodzaj produktu i został przeznaczony dla futrzaków z odmiennymi problemami na tle nietolerancji pokarmowej.



Czym jest gluten?


Gluten jest mieszanką trzech białek: gliadyny, gluteiny oraz albuminy. Trwają spory, czy gluten w czystej postaci w ogóle może być obecny w zbożach, istnieją bowiem teorie naukowe, że powstaje on dopiero wtedy, gdy mąkę połączy się z wodą, czyli kiedy powstanie ciasto. Jakie zboża zawierają gluten? Przede wszystkim te podstawowe: pszenica, owiec, żyto i jęczmień. Sama nietolerancja glutenu polega na tym, że układ odpornościowy psiaka w akcie obrony niszczy własne komórki i tkanki, co skutkuje określonymi objawami. Nietolerancja glutenu nie jest tym samym, co alergia pokarmowa. W przypadku nietolerancji organizm nie ma dość substancji aktywnych (albo w ogóle ich nie posiada), aby poradzić sobie z metabolizmem danego składnika. W przypadku nietolerancji na gluten efektem jest uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego. Zanikają zatem kosmki jelitowe, a jelito przestaje trawić i prawidłowo wchłaniać składniki odżywcze. Z tego powodu nie wolno takiej nietolerancji bagatelizować, bo może doprowadzić do poważnych zniszczeń w organizmie zwierzaka.

Objawy nietolerancji glutenu u psów


Niewielu właścicieli łączy objawy nietolerancji glutenu właśnie z tym schorzeniem i zazwyczaj są przekonani, że psiak nabawił się infekcji, zatruł się czymś albo ma pasożyty. Dlatego tak ważna jest wizyta u weterynarza, bo sami nie damy rady stwierdzić, co dokładnie dolega kudłaczowi, natomiast ignorowanie objawów nietolerancji pokarmowej może się bardzo źle skończyć. Trudno będzie nam również odróżnić nietolerancję od alergii, bo objawy często są niemal identyczne, potrzebujemy więc porady specjalisty. Jak najczęściej objawiają się problemy z glutenem? Psiak może mieć wzdęcia, bóle brzucha, wymiotować, mieć biegunkę, czasami pojawiają się też zmiany skórne, opuchlizna, brak apetytu czy nawet spadek masy ciała. Jak widać, że są to jednoznaczne i specyficzne objawy, więc koniecznie przyglądajmy się uważnie kudłaczowi i w razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących sygnałów, zabierzmy zwierzaka do weterynarza. Przypadłość ta częściej występuje u młodych czworonogów niż u dorosłych kudłaczy, a ponadto narażone są na nią zwłaszcza wybrane rasy, takie jak seter irlandzki czy samojed. Główny problem polega na tym, że nie ma żadnego specyficznego testu, który może potwierdzić lub wykluczyć nietolerancję glutenu. Lekarz zleci więc przede wszystkim badania dodatkowe.

Co podawać psu z nietolerancją glutenu?


Jeśli nasz psiak ma kłopoty z trawieniem glutenu, warto przede wszystkim sięgnąć po produkty, które go nie zawierają, czyli karmy bezglutenowe dla psów. Wśród nich jest ryż, kukurydza, soja, proso, gryka, ziemniaki, tapioka, fasola, groch, amarantus czy maniok. Nie mylmy też nietolerancji samego glutenu z uczuleniem na produkty zbożowe, bo nie każde zboże w przypadku nietolerancji glutenu jest złe dla kudłacza. Wyeliminujmy też z diety produkty, które mogą zawierać gluten, ale będzie nam bardzo trudno go rozpoznać. Do takich produktów należą pasztety, parówki, ale też produkty mleczne i oczywiście pieczywo. Jeśli sięgamy po produkt, który zawiera wiele składników, zawsze bardzo uważnie przeczytajmy skład. W przypadku silnej nietolerancji nawet malutka domieszka glutenu może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych objawów.

↓ SUCHE KARMY DLA PSÓW BEZ GLUTENU ↓



Karmy dla psów bez glutenu 

 

Psi rynek żywieniowy idzie na szczęście z duchem czasu i właściciele psiaków z nietolerancjami, mogą bez problemu kupić karmy bezglutenowe dla psów, które są całkowicie bezpieczne zwierzaków. Nigdy nie ufajmy samym informacjom na przedzie opakowania i czytajmy uważnie skład. Dotyczy to zarówno karm bazowych, jak i uzupełniających, a także (a może nade wszystko) przysmaków. Nie mylmy też karm bezzbożowych z bezglutenowymi i pamiętajmy, że nawet mała ilość mączki zbożowej może okazać się bardzo problematyczna dla zwierzaka. Bezpiecznie jest sięgać po karmy wysokiej jakości, z atestem bezpieczeństwa, nawet jeśli kosztują nieco więcej niż te tradycyjne. Cieszące się dużą popularnością marki mają w swoich ofertach także produkty tego typu. Dopasujemy karmę do wieku i wagi psiaka, czasami są to nawet produkty dedykowane konkretnym rasom. Jeżeli sami nie radzimy sobie z wyborem albo boimy się, że sięgniemy po niewłaściwy pokarm, zawsze możemy się wcześniej poradzić weterynarza. Bezglutenowe bywają zarówno karmy mokre, jak i suche, pokarmy mają też różne smaki, więc na pewno znajdziemy coś, co okaże się nie tylko odpowiednie dla pupila, ale także smakowite i wpasowujące się w jego gust kulinarny.

↓ MOKRE KARMY DLA PSÓW BEZ GLUTENU ↓

Sklep Telekarma



Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © chendongshan - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger