czwartek, 2 stycznia 2020

Co zrobić, gdy znajdziemy psa?

Co zrobić, gdy znajdziemy psa?

Strach, tęsknota za domem, niepewność – porzuconymi czworonogami targa mnóstwo negatywnych emocji. Spotykając na swojej drodze zagubionego zwierzaka, nie można pozostać obojętnym. Jego los leży w naszych rękach. Jak pomóc czworonogowi? Co zrobić, gdy znajdziemy psa?Sprawdź, czy pies jest oznakowany


Kiedy widzimy samotnego psiaka, błąkającego się po ulicach lub odwiedzającego nasze podwórko, w pierwszej chwili przychodzi nam na myśl, że zwierzak został porzucony. Wbrew pozorom nie zawsze sytuacja jest jednoznaczna. Czasami czworonogi bez opiekunów to po prostu niepokorni spacerowicze lub niezależni uciekinierzy, którzy wykorzystali nieuwagę swoich opiekunów i rozpoczęli przechadzkę na własną łapę. Zanim więc podejmiemy jakiekolwiek działania wobec znalezionego psa, rozejrzyjmy się po okolicy i upewnijmy się, że w pobliżu nie znajduje się jego właściciel. Sprawdźmy także, czy zwierzak posiada identyfikator. Numer telefonu do opiekunów powinien znajdować się na adresówce lub obroży. Na ciele rasowego czworonoga może być widoczny tatuaż, pozwalający na określenie hodowcy. Jeśli zwierzak nie ma żadnych oznaczeń i akcesoriów identyfikacyjnych, konieczne będzie zabranie go do najbliższego gabinetu weterynaryjnego, by zweryfikować, czy ma wszczepiony mikrochip.

↓ ADRESÓWKA DLA PSA  ↓


 

Oceń kondycję i zachowanie psa


Choć znalezienie psa wzbudza spore emocje, zawsze należy spróbować realnie ocenić sytuację. Innej pomocy może bowiem wymagać czworonóg błąkający się od wielu dni, a innej ten, który dopiero został porzucony. Samotny pies może być też ofiarą wypadku komunikacyjnego. Należy ostrożnie sprawdzić, czy na ciele zwierzaka nie są widoczne żadne obrażenia. W przypadku ich wykrycia, psa trzeba jak najszybciej przetransportować do gabinetu weterynaryjnego. Warto ocenić ogólną kondycję zwierzaka. Przyjrzyjmy się, czy nie jest wychudzony i skontrolujmy stan jego szaty. Jeśli pies jest apatyczny, agresywny lub nienaturalnie pobudzony, lepiej powstrzymać się od jego dotykania i unikać bliższego kontaktu. Warto jednak zrobić zwierzakowi zdjęcie, które przyda się podczas dalszych poszukiwań.

Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo psa


Zagubione czworonogi przeżywają wyjątkowo trudne chwile. Utrata poczucia bezpieczeństwa dotkliwie odbija się na ich samopoczuciu psychicznym. Nie wolno potęgować u znalezionego psa przerażenia. Należy powstrzymać się od jego łapania. Jeśli chcemy nawiązać kontakt z czworonogiem, ukucnijmy i dajmy mu dłoń do obwąchania. Unikajmy natomiast pochylania się nad zwierzakiem, wyciągania w jego stronę rąk, głaskania po głowie. Psa, który chętnie podejmuje interakcję, można poczęstować smakołykiem. Przysmaki warto też wykorzystać, by skłonić czworonoga do podążania za nami. Dzięki temu będziemy mogli zaprowadzić go w bezpieczne miejsce. Jeżeli zwierzak nie wykazuje strachu i posiada obrożę, możemy spróbować przypiąć mu smycz. Róbmy to powoli i ostrożnie, aby nie przestraszyć psa.

Poinformuj odpowiednie służby


Pomoc znalezionemu psu nie jest wcale łatwym zadaniem. Warto więc poprosić o wsparcie odpowiednie służby. Obowiązek udzielania pomocy porzuconym zwierzakom spoczywa na policji, straży miejskiej, organizacjach wyznaczonych przez władzę gminy. Organy te powinny przetransportować zwierzę do schroniska lub gabinetu weterynaryjnego. Nawet jeśli chcemy pomóc psu na własną rękę i planujemy zawieźć go do naszego domu, nie powinniśmy rezygnować z poinformowania odpowiednich służb. Dzięki temu nie tylko zwiększymy szansę na odnalezienie właściciela czworonoga, ale również unikniemy ewentualnej kary za przywłaszczenie sobie zwierzaka.

Poszukaj właściciela psa


Wiele znalezionych, samotnych psów nie zostało wcale umyślnie porzuconych, lecz po prostu się zgubiło. Być może w momencie, gdy zajmujemy się zwierzakiem, ktoś wciąż na niego czeka, martwi się o jego los i podejmuje rozpaczliwe próby odnalezienia ukochanego pupila. Warto aktywnie zaangażować się w poszukiwanie właściciela czworonoga. Przygotujmy zdjęcia i dokładny opis psiaka, uwzględniający jego cechy szczególne. Porozwieszajmy ogłoszenia o czworonogu w okolicy, w której go znaleźliśmy. Przekażmy informację o zwierzaku poszukującym właściciela lecznicom weterynaryjnym. Umieśćmy ogłoszenie w mediach społecznościowych. Sprawdźmy także, czy przypadkiem ktoś już nie prowadzi poszukiwań psiaka.

Przygarnij porzuconego psa


Przyjęcie pod swój dach znalezionego psa to poważne zobowiązanie. Nie powinniśmy nigdy podejmować takiej decyzji pochopnie, pod wpływem silnych emocji. Zastanówmy się, czy jeśli nie uda nam się odnaleźć właściciela czworonoga, będziemy mogli się nim zająć. Kolejne rozstanie byłoby bowiem dla zwierzaka dodatkowym stresem. Nie narażajmy go na ponowną utratę poczucia bezpieczeństwa. Zdarza się, że znalezienie psa to prawdziwe zrządzenia losu i początek wspaniałej przyjaźni. Porzucone zwierzaki potrafią wyjątkowo docenić, że ktoś odmienił ich smutny los i odwdzięczyć się za stworzenie nowego domu. To wyjątkowo wierni przyjaciele, wnoszący do życia swoich opiekunów mnóstwo radości.

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © CreativeMoments - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger