czwartek, 9 stycznia 2020

Czy pies może mieszkać w budzie?

Czy pies może mieszkać w budzie?

Kwestia tego, czy pies może lub powinien mieszkać na dworze nie od dziś budzi wiele kontrowersji. Niektórzy nie widzą w tym nic złego, podczas gdy inni uważają to za przejaw okrucieństwa i znęcania się nad czworonogiem. Kto ma rację? Warto pamiętać, że problem ten należy rozpatrywać indywidualnie, w oparciu między innymi o predyspozycje i potrzeby samego zwierzaka. Sprawdźmy zatem, jakie psy mogą mieszkać w budzie i jak wyposażyć lokum pupila, by niczego mu nie zabrakło.


Czy pies może mieszkać na dworze?


Osobom, które zawsze trzymały pupila w domu u swego boku z pewnością trudno będzie zrozumieć tych, którzy zostawiają zwierzaki na dworze. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rasy psów czują się na zewnątrz dużo lepiej niż w ciasnych czterech kątach. Mowa tu między innymi o czworonogach przyzwyczajonych do trudnych warunków pogodowych, psach pracujących czy sportowych. Rasy, takie jak bernardyn czy syberian husky z pewnością docenią możliwość swobodnego poruszania się w po ogrodzie, a ciepła buda i miska ulubionej karmy w zupełności wystarczą im do pełni szczęścia.
Warto dodać, że pierwotne rasy psów po to właśnie zostały stworzone i udomowione. Zadaniem psa od zawsze była obrona ludzkiego domostwa i ostrzeganie go przed zagrożeniem, a nie leniwe wylegiwanie się na kanapie czy przed kominkiem. Dziś wiele się zmieniło, pies jest przede wszystkim towarzyszem człowieka, ale nie brakuje osób, które wciąż „zlecają” swoim pupilom tak odpowiedzialne zadania, jak stróżowanie wokół domu. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że pies przystosowany jest do życia na zewnątrz, a my zapewniamy mu należyte warunki i opiekę.

Rasy psów, które mogą mieszkać na dworze


Psy, które mogą mieszkać w budzie, to przede wszystkim te o gęstej sierści i obfitym podszerstku. Gruba warstwa futra, dobrze izolującego ciało przed chłodem sprawia, że zwierzaki te doskonale czują się na zewnątrz, nawet w bardzo zimne dni. Do takich ras zalicza się między innymi berneński pies pasterski, nowofundland, bernardyn, owczarek niemiecki, syberian husky oraz malamut. Wszystkie te rasy stworzone były nie do salonów, a do pracy u boku człowieka – często ciężkiej, wyczerpującej i w trudnych warunkach.

Niestety nie o każdym psie można do powiedzieć. Są rasy, które z pewnością nie poradziłyby sobie na dworze, zwłaszcza jesienią i zimą. Mowa tu o czworonogach z sierścią pozbawioną podszerstka, czyli bokserach, dobermanach, dalamtyńczykch, a także drobnych, delikatnych psach, takich jak yorki, pekińczyki, maltańczyki czy Chihuahua.

Jak opiekować się psem podwórkowym?


Trzeba pamiętać, że pies mieszkający na podwórku ma dokładnie takie same potrzeby, jak ten domowy. Ciepła buda, która zapewni mu schronienie w chłodniejsze lub deszczowe dni to oczywiście podstawa, ale bynajmniej nie zamyka ona listy niezbędnych rzeczy. Tuż obok budy powinny znaleźć się dwie czyste miski na wodę i jedzenie. Pamiętajmy, by codziennie usuwać niezjedzone resztki, gdyż stanowią one idealne siedlisko dla chorobotwórczych bakterii i drobnoustrojów. Taką miskę warto też czyścić dokładnie przed podawaniem kolejnych posiłków. Jedzenie należy serwować psu o stałych porach, pamiętając także o regularnym zmienianiu wody na czystą i świeżą.

↓ MISKI DLA PSA ↓Pies mieszkający w budzie potrzebuje także opieki weterynaryjnej. Pamiętajmy o profilaktyce, cyklicznych szczepieniach oraz podawaniu odpowiednich preparatów przeciw pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym. Równie ważne jest poświęcanie pupilowi uwagi i czasu na wspólną zabawę. To, że zwierzak mieszka na dworze nie znaczy, że nie potrzebuje swego właściciela – wręcz przeciwnie. Takiemu psu też przyda się codzienna porcja ruchu i zabawy czy to w formie spaceru, czy łapania piłki.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓Buda dla psa – jaką wybrać?


Buda dla psa powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Jej zadaniem jest przecież zapewnienie pupilowi bezpiecznego i ciepłego schronienia na czas wypoczynku. Buda powinna także chronić zwierzaka przed wiatrem, deszczem, śniegiem, mrozem czy gorącym, letnim słońcem. Wybierając ją, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim gabaryty czworonoga. Powinna być ona na tyle duża, by zwierzak mógł się w niej wygodnie ułożyć, ale i utrzymać ciepło zimą. Jej wnętrze warto wyłożyć słomą, która będzie izolowała psa od zimnej podłogi. Sama buda dla psa powinna też stanąć na jakimś podwyższeniu, na przykład z desek. Ustawiając ją na ziemi, narażamy ją na wilgoć.

Słomę w budzie psa należy też wymieniać co jakiś czas. Ściółka nie może być mokra ani pokryta szronem. Zamiast niej można wykorzystać materac lub legowisko, ale nie każde nadaje się do budy. Decydując się na coś podobnego, zwróćmy uwagę na materiał i jakość wykonania produktu.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © eclipse_images — istockphoto.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger