poniedziałek, 16 grudnia 2019

Jak dbać o sierść psa jesienią?

Jak dbać i sierść psa jesienią?

Jesień to czas wielkich zmian w świecie przyrody. Wraz z jej nadejściem musimy pożegnać się z gorącym słońcem i przyzwyczaić do deszczowej, chłodnej aury. Zmiany w pogodzie nie pozostają bez wpływu na życie naszych czworonożnych podopiecznych. Organizm zwierzaków intensywnie przygotowuje się do zimy, co znacząco odbija się na wyglądzie ich szaty. Jak dbać o sierść psa jesienią?


Jesienne wyzwania w pielęgnacji psa


Jesień nie bez powodu uważana jest za najbardziej nieprzewidywalną porę roku. W tym okresie pogoda zmienia się w sposób dynamiczny, jednego dnia zaskakując powiewem ciepła, a kolejnego mroźnym powietrzem. Jesienią my i nasi podopieczni nierzadko musimy zmagać się z wysoką wilgotnością, wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Taka aura ma spory wpływ na potrzeby pielęgnacyjne psów.

Jesień to dla psów przede wszystkim okres intensywnego linienia. Skrócenie dnia świetlnego i spadek dobowej temperatury powodują u czworonogów zmiany fizjologiczne, stojące u podłoża tego procesu. Linienie ma przystosować zwierzaki do warunków panujących na zewnątrz. Letnie futro nie jest w stanie zapewnić czworonogom odpowiedniej izolacji termicznej, dlatego jesienią ich organizm wytwarza gęstszą i grubszą okrywę włosową. Wypadająca sierść utrudnia prawidłową wentylację skóry i wpływa negatywnie na wygląd czworonogów.

Sporo problemów jesienią przysparzają psiakom opadające liście, gałązki, szyszki czy rozkładające się elementy roślin. Tego typu organiczne materiały bardzo łatwo wczepiają się w sierść zwierzaków, a niejednokrotnie powodują także plątanie się i niszczenie włosa.

Częścią kapryśnej jesiennej aury są opady deszczu. Wilgoć narusza naturalną barierę ochronną psiej skóry i tworzy dogodne środowisko do rozwoju patogenów. Z tego względu jesienią czworonogi są szczególnie narażone na infekcje skóry. Aby uchronić psie futro przed zawilgoceniem, warto zaopatrzyć pupila w płaszczyk przeciwdeszczowy lub kurtkę dla psa.

↓ UBRANKA DLA PSA ↓Szczególnym zagrożeniem dla psów są inwazje pasożytów zewnętrznych. Jesień to czas wysokiej aktywności kleszczy i pcheł. Sygnałem ataku krwiopijnych pasożytów często bywają kłopoty z okrywą włosową i skórą (nadmierne wypadanie włosa, rany, zaczerwieniania, strupy) i zmiany w zachowaniu czworonogów (intensywne wylizywanie sierści, niepokój, drażliwość, apatia). W profilaktyce chorób przenoszonych przez pchły i kleszcze ważną rolę odgrywa stosowanie specyfików antypasożytnicznych. Jesienią nie można zapomnieć o ich aplikacji.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓
Jak pielęgnować sierść psa jesienią?


Podstawą jesiennej pielęgnacji psa jest regularne wyczesywanie sierści. W czasie linienia zabieg ten należy przeprowadzać codziennie. Do wyczesywania martwych włosów najlepiej używać metalowego lub gumowego zgrzebła bądź furminatora. W przypadku wrażliwych czworonogów, mających problem z zaakceptowaniem zabiegów pielęgnacyjnych, niezwykle pomocna może okazać się rękawica do czesania. Nie tylko ułatwia ona zbieranie sierści, ale również zapewnia psiakom relaksujący masaż.

↓ FURMINATOR DLA PSA ↓Jesień to dobry czas na zafundowanie psu kąpieli. Pomoże ona pozbyć się z szaty części martwych włosów i przyspieszy odbudowę sierści. Do kąpieli warto użyć specjalnego szamponu regeneracyjnego (np. z keratyną, skrzypem), który poprawi stan okrywy włosowej naszego podopiecznego. Znajdujące się w nim substancje wzmocnią strukturę włosa.

↓ SZAMPONY DLA PSA ↓Wiele psiaków kocha zabawy wśród różnobarwnych liści. Nie oprze się też pokusie, by skorzystać z uroków błotnych kąpieli. Jesienią nietrudno o zanieczyszczenie psiej szaty. Po każdym spacerze należy zatem dokonać gruntownego przeglądu sierści psa, połączonego ze szczotkowaniem. Jeśli okrywa włosowa pupila po przechadzce jest mokra, warto dokładnie osuszyć ją ręcznikiem. Listki czy fragmenty roślin najłatwiej wyczeszemy za pomocą grzebienia. Z pewnością przyda nam się również suchy szampon, który umożliwi dokładne oczyszczenie psiej sierści. Dodatkowo warto wygładzić i nabłyszczyć okrywę włosową pupila szczotką włosianą. Nie zapomnijmy skontrolować szatę psa pod kątem obecności kleszczy lub pcheł. Zwróćmy ponadto uwagę na wszelkie problemy dermatologiczne, które mogą świadczyć o sezonowej alergii.

↓ SZCZOTKI I GRZEBIENIE DLA PSA ↓
Jak wzmocnić sierść psa jesienią?


Jak jeszcze dbać o sierść psa jesienią? Warto do tego tematu podejść kompleksowo. Same zabiegi pielęgnacyjne mogą bowiem nie wystarczyć, by utrzymać ją w nienagannym stanie. Jesienią szczególnie potrzebne jest wzmocnienie włosa od wewnątrz. W czasie linienia psiaki mają podwyższone zapotrzebowanie na składniki niezbędne do odbudowy włosa. Ich dietę należy wzbogacić zwłaszcza o wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, aminokwasy siarkowe (metioninę i cysteinę), witaminy B7 i B5 oraz mikroelementy (cynk, miedź, krzem i żelazo). Dobrym źródłem cennych substancji mogą być suplementy diety lub przysmaki funkcjonalne dla psów. W okresie linienia warto też włączyć do diety czworonoga olej z łososia lub tran. Jeśli zaś nasz pupil jesienią cierpi z powodu problemów dermatologicznych lub nadmiernego wypadania sierści, konieczne może okazać się podawanie mu karmy weterynaryjnej zawierającej substancje przeciwzapalne i budulcowe.

↓ WITAMINY DLA PSA WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © prohor08 - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger