środa, 15 lutego 2017

Smycze dla małych psów


Smycz to podstawowe akcesorium spacerowe. Dostaniemy ją w każdym sklepie zoologicznym, w wielu modelach i kolorach. Warto pamiętać, że produkt ten ma różne długości i poziomy regulacji, a zatem nie każda smycz nadaje się na każdą okazję. Małe psiaki nie potrzebują zazwyczaj specjalnie wzmacnianych smyczy ani tych wyjątkowo długich, bo oba te modele są dedykowane przede wszystkim dużym czworonogom. Dla małych kudłaczy wystarczy smycz odpowiednio praktyczna i wytrzymała. Są lżejsze i drobniejsze, a zatem ciągną i wyrywają się z mniejszą siłą. Nie oznacza to, że nie należy przemyśleć porządnie zakupu smyczy. Liczy się komfort i bezpieczeństwo zwierzaka. Dobry produkt sprawi, że każdy spacer okaże się przyjemnością, zarówno dla pupila, jak i dla właściciela.


Smycz jest zawsze psu potrzebna


Nie ma znaczenia, czy wyprowadzamy na spacer wielkiego psiaka, czy malutkiego. Każdy z nich potrzebuje smyczy, ponieważ nigdy nie wiemy, do jakiej sytuacji może dojść. Chodzi oczywiście o wydarzenia awaryjne. Kudłacz może się czegoś przestraszyć, zostać zaatakowany przez innego zwierzaka, ale równie dobrze może zdarzyć się tak, że za bardzo się czymś zainteresuje albo sam postanowi zmierzyć się z napotkanym psim/kocim towarzyszem lub wręcz człowiekiem. Małe psiaki są często bagatelizowane przez przechodniów. Sprawiają wrażenie maskotek – milutkich, niegroźnych, cierpliwych. Tymczasem każdy zwierzak ma swój charakter i do tego może nie życzyć sobie zbytniego spoufalania z kimś obcym i natrętnym. Wtedy może mu przyjść ochota, aby na przykład ugryźć. Warto mieć pod ręką nie tylko smycz, ale i kaganiec. To pakiet standardowy, który pomoże nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Do tego dzięki smyczy nasz psiak jest bezpieczny. Podczas przechodzenia przez ulicę, jazdy środkami komunikacji miejskiej lub w trakcie przebywania w zatłoczonym miejscu – wszędzie przydaje się smycz, która gwarantuje pupilowi bezpieczeństwo.

↓ SMYCZ AUTOMATYCZNA DLA MAŁEGO PSA ↓



Smycz dla małych psów – rozmiar


Rozmiar akcesorium należy zawsze dostosowywać do okoliczności. W przypadku wędrowania tuż przy nodze przyda nam się smycz dla psa o długość poniżej metra. Bardzo użyteczna, jeśli prowadzimy psiaka przez miasto lub jakiekolwiek ruchliwe miejsce. Trochę dłuższa (tak do metra) smycz to dobry pomysł, jeśli planujemy uczyć kudłacza, jak się chodzi przy nodze. Pozwala na mały zakres ruchów, więc na spokojną przechadzkę z pewnością się przyda. Taka długość ma również zastosowanie, jeśli uczymy psiaka komend z gatunku bardziej statycznych. Pamiętajmy jednak, że nasz pupil potrzebuje także dłuższej smyczy, aby móc wyszaleć się podczas spaceru. Wtedy stanowczo stawiajmy na model powyżej dwóch metrów. Są w końcu smycze treningowe, które umożliwiają zwierzakowi bardzo duży zakres ruchów, przy jednoczesnej kontroli nad nim.

↓ SMYCZ NYLONOWA DLA MAŁEGO PSA ↓


Smycz dla małych psów – rodzaj


Smycze dla psów dzielimy zasadniczo na klasyczne (nieregulowane oraz regulowane) i automatyczne. Te pierwsze przypominają sznurek. Z jednej strony jest przypięcie do obroży lub szelek, z drugiej uchwyt dla właściciela. To model praktyczny, dosyć wytrzymały, dostępny nieomal w każdym sklepie zoologicznym i do tego tani. Jeśli o taką smycz będziemy dbać, posłuży nam i psiakowi długi czas. Smycze nieregulowane mają konkretną długość, której już nie zmienimy (kupujmy zatem z głową!), te regulowane natomiast mogą być do pewnego stopnia skracane lub wydłużane. Do wyboru mamy smycze materiałowe oraz skórzane. Te materiałowe mają niestety ten minus, że szybko się brudzą i łatwo mokną. Występują jednak w ogromnej gamie kolorystycznej, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie obcierają skóry rąk, nie plączą się, łatwo w razie czego taką smycz zwinąć i wepchnąć choćby do kieszeni. Najbardziej popularne wśród materiałowych są smycze nylonowe. Ich wadą jest to, że mogą niestety po namoknięciu ślizgać się w dłoni. Modele skórzane są nieco droższe, ale też bardziej odporne na zniszczenie, wilgoć i brud. Wyjątkowo wytrzymałe i eleganckie z wyglądu. Osobnym rodzajem są produkty automatyczne, z charakterystyczną, plastikową rączką. Pamiętajmy, że nie są to smycze na pierwsze spacery z psiakiem. Najpierw należy go nauczyć grzecznie chodzić przy nodze na klasycznej smyczy, ponieważ w przeciwnym razie nabierze nieprzyjemnego nawyku ciągnięcia i szarpania. Smycz automatyczna daje pupilowi o wiele większą swobodę ruchów, choć trzeba nauczyć się mądrze z niej korzystać i umieć kontrolować zwierzaka, aby nie otrzymał zbyt wiele wolności. Te modele są wręcz stworzone dla małych psiaków, ponieważ nawet w sytuacji awaryjnej właściciel zawsze jest w stanie zablokować mechanizm, bez potrzeby obtarcia sobie rąk lub zapierania się z całej siły.

↓ SMYCZ SKÓRZANA DLA MAŁEGO PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia

1 komentarz:

  1. Ja od kilku lat korzystam tylko ze smyczy linkowych regulowanych. Pozwalają one pewnie kontrolować psa, a w dodatku przyjemne w trzymaniu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger