środa, 8 lutego 2017

Kaganiec dla yorka


Yorki to jedne z najmniejszych psiaków i w związku z tym potrzebują odpowiedniego kagańca, dopasowanego do ich drobnych pyszczków. Taki produkt damy radę bez problemu kupić, warto jednak przed dokonaniem wyboru wiedzieć coś więcej o produktach przeznaczonych dla tych małych kudłaczy. Powinniśmy postawić przede wszystkim na praktyczność i bezpieczeństwo, bo dobry kaganiec to przede wszystkim taki, który nie przeszkadza psiakowi i nie utrudnia mu życia.


Dlaczego york potrzebuje kagańca?


Powodów, dla których nawet tak mały i z pozoru zupełnie niegroźny kudłacz powinien nosić kaganiec, jest bardzo wiele. Po pierwsze, kaganiec w podróży to obowiązek prawny. Bez względu na to, czy jedziemy jeden przystanek tramwajem, czy pociągiem na drugi koniec kraju, nasz psiak musi mieć na kufie kaganiec albo czekają nas konsekwencje finansowe. Nie ma znaczenia, czy jest to mały czworonóg, taki jak york, czy też duży jak owczarek niemiecki. Przepisy tego nie rozróżniają. Po drugie, kaganiec bardzo się przyda podczas wizyty u weterynarza, kiedy pupil jest zdenerwowany i może zachowywać się bardziej agresywnie i nieprzewidywalnie, niż gdziekolwiek indziej. Po trzecie, kaganiec to świetna sprawa, jeśli nasz york jest wielkim miłośnikiem podjadania różnych śmieci znalezionych na spacerze. Odpowiedni model kagańca skutecznie mu to uniemożliwi. Warto też pamiętać, że yorki to nie słodkie, pluszowe maskotki, tylko żywe stworzenia, które mogą mieć różne humory, a czasem po prostu czegoś dosyć. Wówczas zareagują agresją. Miejmy na uwadze, że w naturze yorków jest zakodowany zmysł łowiecki. Jest to bowiem rasa, która kiedyś była wykorzystywana między innymi do walki z gryzoniami. Dla tych czworonogów duża aktywność, żywiołowość, ale również silna osobowość  - to cechy charakterystyczne. Ludzie często nie doceniają tych psiaków, traktują je jak zabawki, co może się skończyć tym, że spotkają ich niemiłe konsekwencje. Unikajmy problemów i po prostu w sytuacjach nowych, nieoczekiwanych lub nerwowych zakładajmy pupilowi kaganiec.

Jaki kaganiec jest dobry dla yorka?


Kaganiec dla yorka musi być przede wszystkim mały. Sięgajmy po modele S lub XS (według innej rozmiarówki: 0 lub 1). Najlepiej, gdybyśmy mogli przymierzyć kaganiec podczas kupowania. Jeśli to niemożliwe, zmierzmy psiakowi porządnie kufę na długość i w obwodzie. Czytajmy również uważnie informacje na opakowaniach produktów – każdy firma może mieć trochę inne przedziały rozmiarowe. Kaganiec musi mocno przylegać do pyska, ale nie ma prawa dusić lub uwierać. Nie wybierajmy też zbyt luźnych modeli, bo zsuną się z kufy pupila, ku jego ogromnej radości oczywiście. Druga ważna sprawa to ciężar kagańca. Metalowe mogą okazać się zbyt masywne. Dla psiaka nie będzie to komfortowe i noszenie takiego produktu zacznie przypominać raczej dźwiganie ciężarów. Dlatego zdecydujemy się na model plastikowy albo skórzany. Są wytrzymałe, odporne na zmiany temperatury i lekkie. Zawsze sprawdźmy, czy nie uwierają lub nie mają gdzieś szwów (dotyczy to zwłaszcza tych skórzanych). Oczywiście wybierzmy kaganiec regulowany i dosyć elastyczny. Na co jeszcze koniecznie zwrócić uwagę? Na to, czy nasz czworonóg może w kagańcu swobodnie ziajać. To bardzo ważne. Psiaki mają słabą termoregulację i chłodzą się właśnie poprzez ziajanie. Uniemożliwienie im tego może doprowadzić do przegrzania, co jest niebezpieczne. Dobry kaganiec dla yorka to też taki, który nie unieruchamia zbytnio pyszczka. Dlatego nie poleca się na codzienne spacery produktów materiałowych, przede wszystkim nylonowych. Są bardzo miękkie, lekkie i wygodne, ale zbyt mocno przylegają do kufy. Sprawdzają się podczas wizyt weterynaryjnych, ale nie są dobrym pomysłem na spacery i wyprawy. Na rynku są też specjalnie modele kagańców z podwójnym dnem (koszyczkowe), które uniemożliwiają wyjadanie śmieci małym łobuziakom.

Kaganiec dla yorka – kolory i wzory


Kwestie estetyczne są ważne dla właściciela, psiakowi zazwyczaj pozostają kompletnie obojętne. Warto jednak pomyśleć o kwestiach praktycznych. Jasne kolory łatwiej się brudzą, a zatem czeka nas częstsze pranie i szorowanie. Najbardziej popularne są produkty w kolorze czarnym, do tego zawsze pasują, bo to odcień neutralny. Jeśli mamy jednak ochotę, możemy oczywiście zaszaleć i zdecydować się na przykład na kolor czerwony (dotyczy przede wszystkim kagańców materiałowych, plastikowe są zazwyczaj po prostu czarne, beżowe lub brązowe). Czasami właściciele postanawiają dobrać odcień kagańca pod kolor obroży, smyczy albo ubranka na zimę. Wybór należy oczywiście do nas.

↓ KAGANIEC DLA YORKA ↓


Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. A wiele osób nadal się tłumaczy, że dla takich psów nie ma kagańców..;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger