piątek, 24 lutego 2017

Karmy dla psów ras olbrzymich

Każda rasa ma swoje żywieniowe zapotrzebowania. Duży psiak zjada nie tylko więcej niż mały kudłacz, ale również nieco innego jakościowo pokarmu. Warto o tym pamiętać, kupując karmę. Nie ma przecież tak naprawdę statystycznego psa, a zatem każdy z czworonogów ma swoje własne potrzeby jeśli chodzi o codzienne menu. Szczególnie, gdy należy do jednej z ras, które określa się mianem olbrzymich.Co to znaczy pies rasy olbrzymiej?


Psy rasy olbrzymiej to kudłacze, które w wieku dorosłym ważą więcej niż 44 kilogramów. Wśród nich można wymienić nowofundlanda, rottweilera czy bernardyna. Psiaki te mają inne zapotrzebowanie energetyczne (duże), ale także proporcjonalnie najkrótszy układ pokarmowy (w stosunku do całego ciała). Wymaga to odpowiedniej diety, jak również rozważnego karmienia. Psy ras olbrzymich nie mogą zjeść na raz naprawdę dużej porcji pożywienia. Co to oznacza? Muszą jeść mniejsze porcje, za to o wiele częściej. Jest też inny sposób, aby mądrze i zdrowo karmić pupila rasy olbrzymiej: należy kupić wysokiej jakości karmę, która będzie miała mocno skoncentrowane składniki odżywcze.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS OLBRZYMICH ↓


Karmy dla psów ras olbrzymich


Taka karma musi mieć przede wszystkim wysoką koncentrację składników. Oznacza to, że substancje są „bogatsze” niż w karmie dla ras mniejszych. Dzięki temu psiaki nie muszą jeść wielu małych posiłków w ciągu dnia, aby zaspokoić głód. Pożywiają się dzięki takiej karmie nadal dosyć małymi porcjami, ale wysoko energetycznymi i odżywczymi. Jest to coś w rodzaju większej ilości karmy w karmie. Nie obciążamy w ten sposób ich organizmów, dostarczamy natomiast odpowiednią ilość składników, potrzebną do zdrowego i prawidłowego rozwoju. Minusem jest to, że takie karmy dostaniemy właściwie tylko w formie suchej (pupil będzie musiał się przyzwyczaić, a są kudłacze, które bez karmy mokrej trochę marudzą). Często można też dostać w sklepach zoologicznych produkty bardziej uniwersalne, ale niestety już nie tak odpowiednie dla psiaka rasy olbrzymiej. Są to zazwyczaj karmy dla czworonogów ras dużych i olbrzymich, czyli powyżej 25 kilogramów. Pamiętajmy, że różnica jest jednak znaczna i najlepiej wybierać wyspecjalizowane produkty, możliwie najbardziej dopasowane do potrzeb psiaka. Drugą bardzo ważną sprawą jest ochrona stawów kudłaczy-olbrzymów. Są one szczególnie narażone na uszkodzenia i przeciążenia u tak dużych ras, dlatego wyspecjalizowane karmy są dodatkowo bogate w substancje takie jak chondroityna czy glukozamina, które chronią chrząstki i maź stawową przed urazami, wzmacniając je od wewnątrz.

↓ KARMY DLA DOROSŁYCH PSÓW RAS OLBRZYMICH ↓Karmy dla psów ras olbrzymich – rodzaje


Niestety, wśród karm dla psów ras olbrzymich nie ma zbyt wielkiego wyboru, co oczywiście nie oznacza, że nie ma go wcale. Przede wszystkimi możemy dopasować produkt do wieku naszego zwierzaka. Są oddzielne karmy dla szczeniaków, jak i dla seniorów. Spotkać możemy również produkty dla kudłaczy z nadwagą, ale też po sterylizacji, co jest podwójnie ważne (takie pupile wyjątkowo potrzebują specjalnej diety). Zdarzają się nawet karmy dedykowane czworonogom z różnorodnymi zdrowotnymi potrzebami, na przykład z nadwrażliwym układem pokarmowym (dotyczy to jednak przede wszystkim produktów mniej wyspecjalizowanych, które są przeznaczone zarówno dla ras dużych, jak i olbrzymich).

Karmę oczywiście należy kupić w dobrym sklepie zoologicznym. Polecamy szeroki wybór tego typu produktów w internetowym sklepie zoologicznym Telekarma ». Wybierając towar, zawsze zwracajmy też uwagę, czy opakowanie jest szczelnie zamknięte i czytajmy uważnie informacje od producenta. To samo dotyczy daty ważności.

↓ KARMY DLA SENIORÓW RAS OLBRZYMICH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger