poniedziałek, 9 stycznia 2017

Legowisko dla dużego psa

Kupno legowiska dla dużego psiaka może okazać się niemałym wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma odpowiednich produktów – jest ich całe mnóstwo, ale trzeba umieć mądrze wybierać. Pupile ras o słusznych rozmiarach (i kundelki też, oczywiście) potrzebują legowiska dopasowanego do ich potrzeb. Nie ma nic gorszego niż zbyt małe lub ciasne lokum. Z takiego produktu kudłacz zwyczajnie nie zechce korzystać, bo będzie mu w nim niewygodnie. Co zatem wybrać? Najlepiej sprawdzi się legowisko mniej obudowane, za to mięciutkie i komfortowe. Pamiętajmy, że zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy poobserwować pupila i dowiedzieć się jakie ma zwyczaje i charakter. W ten sposób dobierzemy idealny produkt.

Legowisko dla dużego psa musi samo być duże


W przypadku sporych psiaków, rozmiar ma kluczowe znaczenie. Dlatego musimy porządnie zmierzyć pupila na długość, a najlepiej też na szerokość i z długością nóg. Nie chcemy przecież, żeby potem łapa albo ogon wystawały z legowiska, prawda? Zwierzak nie będzie takim rozwiązaniem zbytnio uradowany. Do wymiarów czworonoga dodajemy dodatkowe kilkanaście centymetrów (minimum!). Nie ma nic bardziej niewygodnego niż zbyt małe legowisko, z którego kudłacz spada albo (jeśli jednak zdecydowaliśmy się na mocno zabudowany model) do którego mieści się dosłownie na styk i nie może uczynić żadnego ruchu. To bardzo niekomfortowe, a nawet szkodliwe dla zdrowia. Źle dobrane zabudowane legowisko to także problemy innego typu: psiak zapewne utknie w otworze wejściowym, w środku nie da rady się obrócić albo będzie mu okropnie duszno i gorąco. Dlatego też dużym kudłaczom nie poleca się domków i tuneli, są one przeznaczone dla mniejszych psiaków. Jeśli czworonóg uwielbia jednak tego typu przestrzenie, musimy kupić możliwie największy model lub, jeśli nie ma żadnego innego wyjścia, kupić i samodzielnie przedłużyć/powiększyć. Nie róbmy natomiast takich legowisk sami. Mogą się rozpaść, wymagać od zwierzaka przyjęcia dziwnych pozycji albo ranić jego łapy drzazgami. Kupmy produkt profesjonalny, najwyższej jakości, z dobrych jakościowo materiałów.

↓ LEGOWISKO TYPU PONTON ↓


 

Legowisko dla dużego psa – na co zwrócić uwagę?


Oprócz rozmiaru powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych kwestii. Po pierwsze – rodzaj materiału. Są legowiska z pianki, wikliny, kodury, a nawet gumowe, plastikowe lub drewniane (zazwyczaj są wtedy wyłożone czymś miękkim). Ważne jest, aby materiał nie obcierał, nie uwierał, nie zahaczał sierści. Uważajmy też na ostre krawędzie i wykończenia. Decydując się na konkretny produkt, koniecznie weźmy pod uwagę, jaki jest nasz psiak i co lubi niszczyć. Są kudłacze, które uwielbiają podgryzać ścianki takiej konstrukcji – wówczas wiklina z pewnością długo nam nie posłuży. To samo dotyczy pianki. Jest mięciutka, ale i doskonała do przeżuwania. Najtrwalsza jest kodura, do tego przyjemna w dotyku i łatwa do utrzymania w czystości. Najważniejszy w każdym legowisku jest oczywiście materac. Pamiętajmy, że w przypadku dużych (a zatem i ciężkich) pupili, musi być solidny i wytrzymały. W przeciwny wypadku wygniecie się lub zapadnie pod ciężarem psiaka, co doprowadzi do tego, że zwierzak tak naprawdę będzie leżał na twardej powierzchni. To nieprzyjemne i szkodzi zdrowiu. Prowadzi między innymi do problemów ze stawami. Druga ważna sprawa to praktyczność takiego lokum. Czy można je łatwo wyczyścić/uprać jego poszczególne elementy? Czy ma kolor, na którym nie widać tak bardzo futra ani brudu? Estetyka to ważna rzecz (głównie dla właściciela, psiaka raczej niewiele ona obchodzi), ale nawet najpiękniejsze legowisko stanie się szybko antyozdobą domu, jeśli okaże się, że doprowadzanie go do czystości jest wręcz niemożliwe.

↓ LEGOWISKO TYPU MATERAC ↓


Legowisko dla dużego psa – modele


A rynku jest całe mnóstwo modeli legowisk. Jednak przy dużych psiakach najlepiej sprawdzą się te bardziej odkryte, o ile nasz zwierzak nie jest fanatycznym miłośnikiem zaszywania się w ciasnych i ogrodzonych miejscach. Jeśli jednak postawimy jego lokum w cichym, nieco ukrytym miejscu, nawet mniej zabudowane legowisko powinno przypaść mu do gustu.

Do otwartych legowisk zaliczamy też te w typie kanapy lub pontonu. Kanapa jest wyższa, bardziej obudowana (ma boczne ścianki i oparcie) i zazwyczaj obita mięciutkim materiałem. W zależności od wersji może przypominać zwykłe posłanie albo wręcz królewski tron lub łoże. Ponton z kolei zapewnia najmniej intymności (nie ma właściwie żadnego obudowania), umożliwia natomiast kokoszenie się i rozciąganie, co wiele psiaków wprost uwielbia. Izoluje od zimna, jest też na tyle gruby, że psiak nie zapada się w nim aż do podłogi. Odkryte legowiska mają też dodatkową zaletę: umożliwiają nieustanne obserwowanie otoczenia. Psiaki to lubią. Mogą podglądać właściciela i sprawdzać, czy na przykład nie zmierza w stronę… kuchni.

Na rynku dostępny jest też specjalny ortopedyczny model materaca. Pianka memory foam idealnie dopasowuje się do kształtu pupila, dzięki czemu nie obciąża stawów i umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru zwierzęcia.

↓ LEGOWISKO Z PODWYŻSZANYMI BOKAMI ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger