wtorek, 18 października 2016

Szelki dla yorka

Jeśli z uwagą przyglądniemy się napotykanym yorkom, zauważymy, że zdecydowana większość z nich zamiast obroży nosi szelki. Jest to podyktowane nie tylko większą wygodą, ale przede wszystkim bezpieczeństwem tych niewielkich psów. Jeśli sami jesteśmy właścicielami uroczego yorka i dotychczas zakładaliśmy na jego szyję obrożę, warto rozważyć zamianę na szelki. Dlaczego?


Obroża czy szelki – co będzie lepsze dla yorka?


Yorki to drobne i delikatne psiaki. Ta delikatność dotyczy przede wszystkim ich tchawicy, która w przypadku wielu miniaturowych i małych ras (w tym właśnie yorków), jest genetycznie predysponowana do tzw. zapadania się. Jej średnica może ulec zmniejszeniu, co w konsekwencji utrudnia oddychanie. Występuje charakterystyczny kaszel i charczenie. Obroża narażając tchawicę na dodatkowe urazy i uciskanie, może ten problem nasilać. Dotyczy to szczególnie psiaków żywiołowych, które niekoniecznie chętnie idą przy nodze, za to lubią ciągnąć właściciela za sobą. Podczas takiego „spaceru” obroża niemal nieustannie naciska na tchawicę, a york prędzej czy później zaczyna sapać i charczeć.

Szelki pomagają zapobiegać takim sytuacjom. Nawet jeśli york ciągnie na smyczy, to w przypadku szelek ciężar rozłożony jest na niemal całe ciało psiaka, nie skupia się na delikatnej szyi, jak ma to miejsce podczas noszenia obroży. Szczególnie groźne dla tchawicy i kręgosłupa yorka są nagłe szarpnięcia, a takie mogą się zdarzać podczas spacerów, np. kiedy psiak próbuje wkroczyć pod koła nadjeżdżającego auta albo pojawia się zagrożenie w postaci warczącego psa giganta. Takie szarpnięcie nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu, jeśli york będzie miał założone szelki.


 

Jak dobrać szelki dla yorka?


Tak jak w przypadku każdej innej rasy szelki dla yorka muszą być dobrze dopasowane. Oznacza to, że nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Należy więc dokładnie zmierzyć pupila. Aby prawidłowo dobrać szelki, konieczna jest znajomość dwóch podstawowych wymiarów: obwodu szyi oraz obwodu klatki piersiowej w jej najszerszym miejscu. Warto też zmierzyć długość psiaka, od szyi do nasady ogona.

Większość producentów oferuje szelki dla psów różnych rozmiarów. Szukając takich, które będą odpowiednie dla niewielkiego yorka, należy wybierać szelki w rozmiarze S lub XS. Ale nawet wtedy warto zapoznać się z rozmiarówką producenta i zestawić z nią zebrane wcześniej wymiary naszego czworonoga. Takie klasyczne szelki zbudowane są zazwyczaj z pętli biegnącej wokół klatki piersiowej oraz pętli okalającej szyję i łączącego je paska.

Bezpiecznym posunięciem będzie także wybranie szelek dedykowanych właśnie rasie york. Stworzone są one z myślą o tych drobnych psiakach, będą więc odpowiadać typowym dla rasy wymiarom. Zwykle składają się z dwóch pętli, w które wkłada się przednie nogi, a zapięcie znajduje się na grzbiecie. Tworzące konstrukcję paski posiadają regulację, więc jeśli nasz pupil nieco odbiega od standardowej yorkowej rozmiarówki, mamy możliwość dopasowania szelek.

Posiadając psa rasy małej czy miniaturowej można też skusić się na pełne uroku szelki ocieplane futerkiem czy wręcz takie, które przypominają zimową kamizelkę.

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz - Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger