piątek, 20 stycznia 2017

Grzebień dla psów długowłosych


Długie futro to prawdziwa ozdoba. Jeśli jest zadbane i błyszczące, nasz psiak prezentuje się niczym model na wybiegu i z pewnością przyciągnie na spacerze wszystkie spojrzenia. Jednak piękna sierść wymaga porządnej, a przede wszystkim regularnej pielęgnacji. Musi być myta, czesana oraz starannie układana (specjalne zabiegi poleca się przed występami na psich wystawach). Sama szczotka nam nie wystarczy, zwłaszcza, gdy sierść ma tendencję do splątywania się i tworzenia kołtunów. Potrzebujemy wówczas odpowiedniego grzebienia, który ułatwi nam codzienne wyczesywanie i sprawi, że zabiegi pielęgnacyjne nie będą kojarzyły się zwierzakowi wyłącznie z czymś nieprzyjemnym.


Zalety grzebienia dla psów długowłosych


Grzebień, przeznaczony specjalnie dla zwierzaków z długim futrem, ma wiele zalet. Największą z nich jest oczywiście to, że pomaga rozczesywać kołtuny i robi to w sposób bezbolesny. Nie wyrywa sierści, nie plącze jej i, co równie ważne, nie elektryzuje (kiedy futro się elektryzuje, uczesanie psiaka robi się naprawdę dużym wyzwaniem). Grzebień nadaje się też świetnie do ugładzenia i poprawienia psiej „fryzury”, na przykład przed wystąpieniem na wystawie. Bardzo dobry jest również do rozczesywania mokrej sierści, tuż po kąpieli, kiedy jest szczególnie delikatna i narażona na uszkodzenia. Grzebień sprawdza się też w sytuacjach awaryjnych – na przykład wtedy, kiedy nasz psiak zaszaleje na spacerze i wróci do domu z rzepami, wczepionymi fragmentami traw, krzaków czy całych patyków. Szczotka nie nadaje się do takich zabiegów, natomiast grzebień pomoże nam uporać się nawet z największych futerkowym chaosem.

Grzebień dobry dla psów długowłosych – to znaczy jaki?


Po pierwsze, grzebień dla psa należy kupić w dobrym sklepie zoologicznym, aby był wysokiej jakości, a tym samym solidny i wytrzymały. Po drugie, zwróćmy uwagę na rozmiar. Musi być on dopasowany do wielkości naszego kudłacza. Zbyt mały nie poradzi sobie z rozczesaniem dużych kołtunów i do tego nieustannie będzie nam wypadał z ręki. Po trzecie, bardzo ważną sprawą jest rozstawienie zębów. Rzadkie grzebienie (czyli te, które mają szeroko rozstawione zęby) nadają się doskonale do walki z kołtunami i wszelkimi niepożądanymi fragmentami przyrody (i nie tylko), które wczepiły się w futro. Natomiast gęstszy grzebień jest idealny do wykończenia fryzury i nadania jej ostatecznego charakteru. Na rynku jest wiele modeli podwójnych, które z jednej strony mają zęby rozstawione szeroko, a z drugiej rzadziej. To grzebienie zdecydowanie wielofunkcyjne. Po czwarte, ważne są same zęby – muszą mieć lekko zaokrąglone końcówki, aby nie raniły skóry. Powinny zostać również odpowiednio wyprofilowane. Po piąte, zwróćmy uwagę, z jakiego materiału zrobiony jest grzebień. Chodzi o to, by był wytrzymały, nie zarysował się zbyt szybko i nie popękał. Pamiętajmy również, że złej jakości materiały mogą uczulać, dlatego warto postawić na produkty z najwyższej półki, które posłużą nam i naszemu zwierzakowi przez długi czas. Na rynku są także odstępne modele obrotowe – z ruchomymi zębami. Nie szarpią sierści i nie ma szans, aby zabieg z użyciem takiego grzebienia sprawił pupilowi jakikolwiek dyskomfort. Bez względu na to, na jaki rodzaj się zdecydujemy, ważne jest, aby grzebień regularnie myć. W przeciwnym wypadku stanie się zbiorem bakterii, kurzu i pozlepianych włosów. To bardzo niehigieniczne.

Jak dbać o sierść psów długowłosych?


Kiedy czeszemy psiaka, zawsze pamiętajmy o delikatności. Nasze ruchy powinny być ostrożne, w żadnym wypadku nerwowe. Kołtuny rozczesujemy powoli, najlepiej trzymając je w palcach, aby nie szarpać skóry. Pielęgnację zaczynamy od głowy i schodzimy w dół, nie zapominając o ogonie. Warto połączyć czesanie z zabawą i pieszczotami, ponieważ w ten sposób zabieg skojarzy się pupilowi z czymś przyjemnym. Jeśli zwierzak ma wyjątkowo skołtunione futro, bardzo trudne w pielęgnacji, możemy wcześniej użyć specjalnego kosmetyku ułatwiającego czesanie, na przykład spreju albo odżywki. Pamiętajmy, aby szczotkować sierść tuż przy samej skórze (tylko delikatnie). Psy długowłose zazwyczaj trzeba czesać codziennie. Dla wygody właściciela warto zainwestować w grzebień z wygodną, antypoślizgową rączką, dzięki czemu łatwo będzie go trzymać, nawet pod mniej wygodnymi kątami.

↓ GRZEBIENIE DLA PSÓW DŁUGOWŁOSYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger